• PITy 2018

  Bezpłatny
  i najprostszy w Polsce
  program PITax.pl

 • Rozlicz przez program ePITy - wszystkie

  Rozlicz wszystkie ePITy (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39) poprzez bezpłatny program do PIT - PITax.pl. Zadajemy tylko proste pytania, Ty odpowiadasz i na końcu masz poprawnie wypełniony PIT. PIT możesz wysłać online lub wydrukować i zanieść osobiście do urzędu. Dodatkowo, na Koncie Podatnika masz wgląd do wypełnianych przez siebie epitów, każdy PIT opatrzony jest odpowiednim statusem; wydrukowany, wysłany do urzędu lub nieukończony. PITax.pl to bardzo inntuicyjny program - e PITy 2018 możesz dokończyć w każdym momencie, rozpoczynając od miejsca, w którym zakończyłeś wypełnianie zeznania.

 • Rozliczenie PIT 2019 - informacje krótkie i konkretne

  Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem na temat e PITy 2019 przygotowanym przez PITax.pl Łatwe podatki. Znajdą w nim Państwo ogólne informacje na temat rozliczenia PIT - krótko i konkretnie. Z poniższego przewodnika dowiedzą się Państwo, który formularz PIT należy wybrać dla swoich dochodów, kiedy nie trzeba składać PIT, jak uzyskać duży zwrot podatku, jakie są nowy PITy w roku 2017 oraz co należy zrobić, gdy czas na rozliczenie PIT-ów minął, a my o tym zapomnieliśmy. Na końcu nasz przewodnik zasililiśmy bazą artykułów na temat rozliczeń PIT.

  • E PITy
   druki

  • Który druk PIT wybrać?

  • Kiedy nie składać PIT?

  • PIT po terminie

  • Artykuły
   na temat
   e-PITy

 • Który druk PIT wybrać?

  Który druk PIT wybrać?

  Roczne rozliczenie PIT wymaga od podatnika wyboru odpowiedniego druku PIT. W zależności od rodzaju uzyskanego dochodu, należy sięgnąć po inny formularz PIT. Najczęściej składanym w urzędzie skarbowym PIT‑em jest PIT‑37. Druk ten służy do wykazania dochodów z pracy, emerytur, rent, umów o dzieło/zlecenie, działalności wykonywanej osobiście oraz z praw autorskich.

  Gdy oprócz powyższych dochodów otrzymaliśmy również dochody z dział. gosp. wg 18/32% stawki podatku, dochody z zagranicy, z działów rolnych, z najmu opodatkowanego skalą podatkową lub dochody otrzymały nasze małoletnie dzieci - to te, jak i dochody przynależne do PIT‑37 wykazujemy tylko i wyłącznie na PIT‑36.

  Z kolei jeśli uzyskaliśmy dochody z dział.gosp. opodatkowanej ryczałtowo, prywatnego najmu lub ze sprzedaży produktów pochodzących z własnej uprawy, opodatkowanych 2-procentowym podatkiem - musimy sięgnąć po PIT‑28.

  Dla działalności gospodarczej i działów specjalnych opodatkowanych podatkiem liniowym, czyli 19-procentową stawką podatku należy wybrać PIT‑36L.

  Pozostałe PIT‑y, na których należy wykazać dochody, to PIT‑38 - dla dochodów z giełdy, PIT‑39 - dla dochodów z nieruchomości (jeśli od dnia nabycia do dnia sprzedaży nie minęło 5 lat).

 • Kiedy nie trzeba składać PIT?

  Kiedy nie trzeba
  składać PIT?

  Sytuacje, w których nie trzeba składać PIT można podzielić na trzy kategorie:

  1. Otrzymywanie dochodów wolnych od podatku.
  2. Rozliczenie PIT przez pracodawcę lub organ rentowy.
  3. Wygrana w niektórych konkursach.

  1. Otrzymywanie dochodów wolnych od podatku.

  Jeśli uzyskujemy tylko i wyłącznie dochody wolne od podatku - nie musimy składać PIT. Dochody zwolnione z opodatkowania są wymienione w art. 21 ustawy o PIT. Do dochodów tych zaliczamy m.in:

  • dodatki rodzinne,
  • zwrot dodatkowej ulgi na dzieci,
  • wygrane do określonej kwoty,
  • wypłaty z ike,
  • pewne rodzaje alimentów,
  • środki przyznane bezrobotnym na rozpoczęcie dział. gosp.

  Art. 21 ustawy o PIT wymienia ok. 140 rodzaju dochodów wolnych od podatku.

  2. Rozliczenie PIT przez płatnika

  Jeśli nasz pracodawca lub ZUS rozliczy za nas podatek i złoży do urzędu PIT‑40 lub PIT‑40A, wtedy my już jesteśmy zwolnieni z rozliczenia z fiskusem.

  3. Wygrana w konkursach

  Wygrane w kasynie, wideoloteriach, grach na automatach, w grach w bingo pieniężnych i fantowych nie są w ogóle opodatkowane. Od wygranych w lotto organizator sam pobiera podatek i o tę kwotę jest zmniejszana nasza nagroda. Z kolei wygrane w konkursach mediach są wolne od podatku do kwoty 760 zł. Dochodów z powyższych nagród nie wykazujemy w PIT.

 • Nowe PIT-y 2018/2019

  Nowe PIT-y 2018/2019

  Rok 2017 w rozliczeniach z fiskusem to dwa nowe PITy: załącznik PIT/BR oraz załącznik PIT/DS.

  PIT/BR jest załącznikiem do zeznania głównego PIT-36 oraz PIT-36L. Druk ten służy do wykazania ulgi badawczo-rozwojowej (BR), czyli kosztów kwalifikowanych związanych z działalnością badawczo-rozwojową. Do kosztów BR można zaliczyć m.in. kwoty poniesione na wynagrodzenia, ekspertyzy, opinie, aparaturę naukową. W zależności od rodzaju kosztów oraz wielkości przedsiębiorstwa można odliczyć 10-30% kosztów kwalifikowanych.

  PIT/DS jest załącznikiem do zeznania rocznego PIT-36 i PIT-36L. Załącznik ten jest przeznaczony dla osób uzyskujących przychody z działów specjalnych produkcji rolnej, którzy ustalają dochód na podstawie ksiąg rachunkowych lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Część pierwsza załącznika to dane kwotowe, przychody z działów specjalnych, natomiast część druga to wykaz działów specjalnych produkcji rolnej z numerami i jednostkami miar.

 • Większy zwrot podatku

  Większy zwrot podatku

  Nie ulega wątpliwości, że rozliczając, czy to PITy osobiście, czy elektronicznie (e PITy) chcielibyśmy dostać jak największy zwrot podatku. Im więcej ulg odliczonych w zeznaniu, tym większy zwrot.

  Najpopularniejszą ulgą jest ulga na dzieci - rodzina z dwójką dzieci na podatku może zaoszczędzić 2224,08 zł, a z czwórką - może dostać nawet 6 924 zł zwrotu podatku. Wciąż cieszącą się uznaniem jest ulga na internet (można ją odliczyć w roku 2019, jeśli w tym roku odliczamy ją po raz pierwszy lub po raz pierwszy odliczaliśmy ją rok temu. Możemy również odliczyć darowiznę z tytułu oddania krwi - jest to mało znana ulga, a już przy jednorazowym oddaniu krwi (0,450 l) możemy odliczyć 58,50 zł.

  Pozostałe ulgi, które pomogą nam dostać większy zwrot podatku, to m.in darowizny na cele pożytku publicznego, kultu religijnego lub charyt.-opiek. kościoła, ulga rehabilitacyjna - wydatki ponoszone na cele rehabilitacyjne dla siebie lub dla osoby, którą mamy na utrzymaniu, ulgi mieszkaniowe - wydatki związane z budową lub remontem domu, ulga na ikze - wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, czy ulga badawczo-rozwojowa - wydatki na prowadzoną działalność badawczo-rozwojową.

  Przy odliczaniu ulg należy pamiętać, aby gromadzić dokumenty potwierdzające prawo do ulgi (np. rachunki, dowody wpłaty). Dokumentów tych nie należy dołączać do PIT-ów, ale przechowywać je przez 5 lat od roku, w którym odliczyliśmy daną ulgę.

 • PIT po terminie

  PIT po terminie

  Ustawowym terminem na złożenie PIT jest 31 stycznia - dla PIT-28 oraz 30 kwietnia - dla PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Jeśli 31 stycznia lub 30 kwietnia jest dniem wolnym od pracy, to terminem złożenia PIT jest pierwszy dzień roboczy następujący po ostatnim dniu stycznia lub kwietnia.

  Gdy spostrzeżemy się, że nie dopełniliśmy obowiązku wobec urzędu skarbowego w wymaganym terminie, musimy złożyć PIT do urzędu niezwłocznie po tym, jak tylko to zauważymy. Ponadto do rozliczenia PIT powinniśmy dodać czynny żal oraz zapłacić należny podatek (jeśli z rozliczenia PIT wychodzi podatek do zapłaty).

  Jeśli z rocznego zeznania wynika zwrot podatku także musimy złożyć zaległy PIT oraz czynny żal.

  Czynny żal powinien zawierać:

  • nasze dane,
  • datę pisania czynnego żalu,
  • adres urzędu skarbowego,
  • nasz podpis.

  Można również napisać dlaczego nie dopełniliśmy obowiązku (np. nieznajomość prawa, zagubienie się w przepisach, pomyłka itp.) – te informacje nie są niezbędne, jednak dobrze je napisać.

  Czynny żal będzie nieskuteczny, gdy złożymy go w czasie, gdy urząd skarbowy miał już udokumentowaną wiadomość o popełnionym przez nas przestępstwie (np. o nie złożeniu PIT-u) lub gdy zostały już rozpoczęte przeciwko nam czynności sprawdzające.

  Czynny żal możemy napisać odręcznie lub komputerowo - czynnego żalu nie możemy wysłać przez internet - dokument ten trzeba dostarczyć osobiście.

 • Pobierz formularze PIT 2018

 • Artykuły na temat e-PITy

  • Odpłatne zbycie rzeczy w PIT
   Sprzedaż rzeczy w PIT-36

   Jednym z przychodów, które mamy obowiązek rozliczyć w rocznym PIT jest odpłatne zbycie rzeczy - jeśli od dnia nabycia do dnia sprzedaży nie minęło pół roku. Nie ma znaczenia, czy daną rzecz sprzedajemy osobiście, czy poprzez serwis aukcyjny, np. allegro. Sprzedaż na allegro jest również opodatkowana.

  • Ile można zaoszczędzić na ulgach podatkowych?
   Ile można zaoszczędzić
   na ulgach podatkowych

   Rozliczenie PIT, to nie tylko przychody, to również ulgi i odliczenia - im więcej ulg uda się nam odliczyć w naszym rocznym zeznaniu podatkowym tym mniejszy podatek do zapłaty będziemy mieli lub będzie nam się należał większy zwrot podatku. Oszczędnością na uldze jest różnica pomiędzy podatkiem wyliczonym bez zastosowania danej ulgi a podatkiem wyliczonym z zastosowaniem danej ulgi. Podatek jest wykazywany w polu “Podatek należny” - w przypadku PIT-37 jest to poz. 126.

  • Jak rozliczyć PIT przez internet
   Jak rozliczyć PIT przez internet

   30 kwietnia oraz 31 stycznia, to dwa terminy, w których należy złożyć rozliczenie roczne PIT oraz zapłacić podatek - jeśli z zeznania wynika zapłata podatku. Najwygodniej i najszybciej rozliczyć PIT przez internet. W poniższym artykule dowiedzą się Państwo jak rozliczyć PIT-37 online oraz inne PIT-y roczne.

  • Wyjazd za granicę
   Wyjazd za granicę
   a rozliczenie PIT

   Sposób rozliczenia dochodów zagranicznych w Polsce zależy od dwóch czynników; od rezydencji podatkowej oraz od zagranicznego kraju, a ściślej od umowy, jaką ma Polska podpisana z danym krajem w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Rozliczanie dochodów zagranicznych nie należy do łatwych zadań, dlatego polecamy państwu rozliczenie PITu przez internet, a w poniższym artykule przedstawiamy Państwu merytoryczne kwestie rozliczania dochodów zagranicznych.

  • PIT po terminie
   PIT po terminie

   Ustawa o PIT przewiduje określone terminy dla złożenia rocznych rozliczeń. Jeśli przegapimy określone terminy, to możemy złożyć tzw. czynny żal wraz ze złożeniem PIT po ustawowym terminie.

  • Spóźniony PIT
   Spóźniony PIT

   Gdy zapomnieliśmy w terminie wysłać PIT do urzędu skarbowego, to wystarczy wraz z wysłaniem spóżnionego PIT złożyć tzw. czynny żal - w którym informujemy urząd skarbowy o naszym zapominalstwie.

  • Kiedy nie trzeba składać PIT?
   Kiedy nie trzeba składać PIT?

   Nie składa się zeznania od przychodów zwolnionych i od których zaniechano poboru podatku oraz opodatkowanych ryczałtowo. Deklarację PIT muszą natomiast złożyć wszystkie te osoby, które w poprzednim roku (w tym przypadku 2018) uzyskały jakikolwiek przychód opodatkowany na gruncie ustawy o PIT.

  • Wygrane w konkursach
   Wygrana w konkursie a rozliczenie PIT

   Wygrane w konkursach (np. internetowych, w kasynie, w lotto) zazwyczaj są opodatkowane powyżej określonej kwoty, a i zwyczajowo organizator pobiera podatek od wygranej w konkursie - laureaci nie muszą więc wykazywać dochodów z wygranych w PIT.

  • Umowa zlecenie/dzieło
   Rozliczenie umowy zlecenie/dzieło

   Sposób rozliczenia umowy zlecenia lub o dzieło zależy od wysokości wynagrodzenia zawartej w umowie. Jeśli wynagrodzenie jest niższe niż 200 zł brutto, to nie wykazujemy tego dochodu w naszym zeznaniu rocznym.

  • Dochody zwolnione z podatku
   Dochody zwolnione z podatku

   Dochody zwolnione z podatku można znaleźć w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Do dochodów tych należą m.in: zwrot ulgi na dziecko, wygrane do 760 zł, wypłaty z IKE, pewne rodzaje alimentów.

  pokaż więcej

Pomoc Techniczna

 • 534 30 50 40
 • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

 • 22 330 0 330
 • pn - pt: 7:00 - 18:00