Jesteś tutaj: Strona główna O firmie Dla prasy PITy jak w USA

PITy jak w USA

Już w tym roku polscy podatnicy składający PITa mogą skorzystać z podobnych rozwiązań jakie są stosowane z powodzeniem za oceanem. Zawiłości związane z wypełnianiem PITów zostały całkowicie uproszczone przez zespół inżynierów i specjalistów finansowych, którzy stworzyli portal podatnika dostępny pod adresem pitax.pl. Założenia portalu są proste: podatnik nie musi wiedzieć niczego o podatkach, PITa wypełnia automat i za zgodą podatnika wysyła do urzędu. Co ważne usługa jest dostępna za darmo.

„Dostałem PIT-11. Co mam z nim zrobić?”, „Na jakim druku się rozliczyć?”, „Co z ulgami? Słyszałem, że można obniżyć podatek, ale jak?”, „Czy w tym roku mogę się rozliczyć z mężem?” – to tylko niektóre z pytań jakie każdego roku zadają sobie podatnicy. Trudno się dziwić, bo polskie prawo podatkowe jest zawiłe, niełatwo dociec w jaki sposób obniżyć podatek, łatwo pogubić się w wyjątkach, które mogą odbierać prawo do skorzystania z ulg i co najgorsze - przepisy podatkowe często ulegają zmianie. Wszystko to powoduje, że każdego roku jesteśmy skazani na przedzieranie się przez broszurki informacyjne Ministerstwa Finansów i odpowiednie ustawy,  potem na żmudne obliczenia, które najczęściej trzeba wykonywać ręcznie i wreszcie musimy udać się do urzędu skarbowego w celu złożenia zeznania. Dla części podatników horror dopiero się jednak zaczyna, bo nieprawidłowo wypełnione zeznanie to konieczność wprowadzenia korekty i ponownego złożenia zeznania, a w porę niewychwycony błąd lub źle uwzględniona ulga naraża na kary skarbowe. Nic dziwnego, że wielu podatników przerażonych złożonością przepisów podatkowych zwraca się z prośbą o pomoc do księgowych, którzy za opłatą biorą na siebie odpowiedzialność za poprawność wypełnionego PITa.  Jedno jest pewne: polski podatnik każdego roku ma przed sobą bardzo trudne zadanie do wykonania. A wcale tak nie musi być. Spójrzmy chociażby za ocean.

W Stanach Zjednoczonych problem został rozwiązany przez przełomowe podejście do prawa podatkowego. Firma Intuit stworzyła, zgodnie ze swoją nazwą, intuicyjną aplikację do składania zeznań podatkowych przez internet. Skomplikowane przepisy rozbito na proste algorytmy, które zostały wyrażone w postaci zrozumiałych dla każdego użytkownika pytań – „Czy jesteś żonaty?”, „Ile masz dzieci?”, „Czy w ostatnim roku nabyłeś nieruchomość?” itp. Aplikacja zapamiętuje odpowiedzi i na ich podstawie wykonuje automatycznie wszelkie potrzebne obliczenia, zwalniając całkowicie użytkownika z obowiązku znajomości przepisów podatkowych i formularzy. Równocześnie aplikacja została zaprojektowana w oparciu o wyniki badań zachowań użytkowników, które pozwoliły stworzyć rozwiązanie przyjazne każdemu – również osobom, które nie miały dużej styczności z komputerami.

W tym roku polscy podatnicy doczekali się podobnego rozwiązania na naszym rynku. Stworzony przez rodzimą firmę portal podatnika pitax.pl udostępnia przyjazną aplikację, która uwzględnia aktualne przepisy podatkowe i tłumaczy je na zrozumiałe dla użytkownika pytania. Aplikacja podpowiada użytkownikowi ulgi podatkowe, z których może skorzystać, aby obniżyć podatek należny fiskusowi. Obliczenia są dokonywane automatycznie bez udziału użytkownika, a samo zeznanie dostarczane jest do wskazanego urzędu skarbowego drogą elektroniczną w przeciągu kilkudziesięciu sekund. Cały proces zajmuje niecałe pięć minut od momentu założenia konta na portalu. Aplikację wyróżnia estetyka inspirowana rozwiązaniami zastosowanymi przez firmę Microsoft w Windows 8, oraz przejrzystość, której wzorem jest firma Apple. Rozliczenie podatkowe jest przyjemne a aplikację opuszczamy w pełnym przekonaniu, że sprawa została załatwiona: dostajemy urzędowe poświadczenie odbioru zeznania na skrzynkę mailową wraz z kopią złożonego zeznania.

Twórcy portalu traktują swoją pracę jako misję: „Chcemy zmienić sposób w jaki Polacy myślą o podatkach. Chcemy, żeby każdy Polak miał darmowy dostęp do możliwości zapłacenia jak najmniejszego podatku. Chcemy, żeby podatki i odliczenia podatkowe przestały być wiedzą tajemną dostępną jedynie spryciarzom. ” Tak postawiony cel ma zapewne szansę znaleźć uznanie w oczach podatników. Kto z nas nie chciałby mieć pewności, że zapłacił możliwie niski podatek? Wszystko jednak zależy od tego czy Polacy zaufają nowym technologiom tak jak miało to miejsce na Zachodzie.

press@pitax.pl

Pomoc techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Podatkowa

  • (22) 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00