Polska Zielona Sieć

Polska Zielona Sieć
 • Wspólnie wywalczmy czyste powietrze

  Największy w Polsce związek organizacji ekologicznych, od 22 lat działający na rzecz ochrony środowiska i wspierania zrównoważonego rozwoju w Polsce, Europie i Afryce.

  Jak wykorzystamy 1%

  Działania na rzecz czystego powietrza, wody, polskiej przyrody i zmniejszania ubóstwa energetycznego - rzecznictwo, edukacja, interwencje, wspieranie lokalnych organizacji i społeczności.

  • Obszar działalności:Ochrona przyrody
  • Obszar działania:cała Polska
  • KRS:0000136497
  • Adres:ul. Raszyńska 32/44 lok. 140, Warszawa
  • WWW:zielonasiec.pl
  • E-mail:info@zielonasiec.pl
  • Telefon:22 892 0086
 • Polska Zielona Sieć jest największym w Polsce związkiem regionalnych stowarzyszeń i fundacji proekologicznych. Od 23 lat roku działamy na rzecz ochrony środowiska, budowy społeczeństwa obywatelskiego i wspierania zrównoważonego rozwoju, nie tylko w Polsce i Europie ale również Afryce - w krajach tzw. Globalnego Południa.

  Od ponad dwóch dekad mobilizujemy wokół siebie specjalistów i pasjonatów, którzy umieją i chcą ofiarować swoją kreatywność, talenty, wiarę, zaangażowanie i upór w ochronę środowiska przed ludzką chciwością, krótkowzrocznością i bezmyślnością.

  A co nas wyróżnia?

  * Doświadczenie

  Przez lata naszej działalności zrealizowaliśmy ponad 100 fantastycznych projektów (dziś doprawdy trudno już zliczyć), tak zróżnicowanych, jak liczne są dziedziny składające się na bardzo pojemne wyrażenie „ochrona środowiska". To setki warsztatów, szkoleń, filmów, audycji, festiwali, konsultacji społecznych, happeningów, publikacji i interwencji, które realizowaliśmy w całej Polsce, na Białorusi, w Kenii, Ghanie i Tanzanii. Czemu aż tak daleko? O tym za chwilę.

  * Wiarygodność

  Jak mało która organizacja ekologiczna w Polsce, działamy nieprzerwanie od 23 lat. Jesteśmy dobrze rozpoznawalnym i wiarygodnym członkiem polskiego ruchu ekologicznego.
  Większość naszych projektów finansujemy ze środków publicznych, wnikliwie kontrolowanych i wymagających dużej skrupulatności. Od lat mamy zaszczyt reprezentować organizacje pozarządowe w komitetach monitorujących największych polskich programów operacyjnych (Infrastruktura i Środowisko) zapewniających unijne środki na realizację inwestycji i edukację ekologiczną.

  Wszystkie polskie organizacje członkowskie PZS są sygnatariuszami „Karty Etycznej POE” (www.zielonasiec.pl/karta-etyczna/), której jesteśmy inicjatorami. Powstała ona w celu promowania przejrzystości i jawności działania organizacji ekologicznych i do wzrostu zaufania społecznego wobec podejmowanych przez nie działań (wobec przypadków karygodnych działań wszelkiej maści wyłudzaczy, rujnujących ten wizerunek).

  * Współpraca

  Nie tylko głęboko wierzymy, ale po prostu to wiemy, że działając razem można osiągnąć więcej i lepiej (nawet jeśli nie zawsze szybciej ). Równie kąśliwe, co popularne powiedzonko mówi, że tam gdzie jest dwóch Polaków tam są trzy poglądy. Środowisko jednak mamy jedno, a Polska Zielona Sieć jest znana ze swojej otwartości na dialog – nie pali mostów i zawsze dąży do osiągnięcia porozumienia ponad podziałami.
  Może dlatego na organizowane przez nas wydarzenia zaproszenia przyjmują czołowi politycy zarówno partii rządzącej, opozycji oraz instytucji europejskich np. na ostatnim Kongresie Energetyki Obywatelskiej 2017: Marek Suski (PiS), Gabriela Lenartowicz (PO) i europoseł prof. Jerzy Buzek (wiecejnizenergia.pl/KEO-2018)

  Środowisko nie uznaje granic administracyjnych, nawet jeśli często samo wyznacza, dlatego na co dzień współpracujemy z licznymi organizacjami regionalnymi (nie tylko naszymi organizacjami członkowskimi), krajowymi i międzynarodowymi, zarówno pozarządowymi i państwowymi.

  Czym się zajmujemy?

  Przez 23 lata zrealizować projekty tak zróżnicowane, jak liczne są dziedziny składające się na bardzo pojemne wyrażenie „ochrona środowiska" – ochrona powietrza, klimatu, wody, ziemi, przyrody, gospodarka odpadami, EDUKACJA EKOLOGICZNA, zmiany prawa, programowanie i monitorowanie wydatkowania funduszy publicznych i wiele, wiele innych.

  W największym skrócie, przywołamy najważniejsze obszary działań

  • Ochrona Powietrza

  Niestrudzenie promujemy najlepsze praktyki, obalamy mity, wspieramy osoby indywidualne, organizacje i samorządy (np. Zakopane) we wdrażaniu prawdziwie dobrych zmian, dla nauczycieli wydajemy scenariusze lekcji w szkołach itd.

  • Transformacja energetyczna

  W gronie samorządów, ekspertów, naukowców, organizacji pozarządowych i polityków z obu stron sceny politycznej prowadzimy działania na rzecz rozwoju energetyki rozproszonej, obywatelskiej, czyli takiego systemu, w którym wytwórcą energii może być każdy: rolnik, przedsiębiorca, parafia, organizacja pozarządowa jak i osoba fizyczna – indywidualnie lub spółdzielczo.

  • Sprawiedliwa transformacja regionów górniczych

  Prowadzimy kampanię na rzecz tzw. Sprawiedliwej Transformacji regionów górniczych, przeprowadzanej z poszanowaniem głosu wszystkich interesariuszy, którym zależy na sprawiedliwym rozwoju ich regionu: związków zawodowych, przedstawicieli przemysłu, rolników, przedsiębiorców, administracji publicznej i wszystkich osób, którym ten cel leży na sercu. Promujemy sprawdzone rozwiązania z regionów, które taką transformację mają już za sobą oraz wspieramy lokalnych liderów sprawiedliwej transformacji.

  • Zrównoważone rolnictwo, suwerenność żywnościowa
  Pomimo postępującej globalizacji, od wielu lat współpracujemy z rolnikami, nauczycielami i organizacjami pozarządowymi przekonując wspólnie, że ze wszech miar lepiej i dla nas i dla środowiska rozwijać zrównoważoną produkcję żywności – wspierać lokalnych producentów, spółdzielczość, promować ogrody miejskie, reaktywując lub zakładając ogrody szkolne a nawet własne („parapetowe”) np. w 2017 zakończyliśmy udany projekt „Myśl globalnie, jedz lokalnie” , w którym wzięło udział 300 nauczycieli i 1500 uczniów. Szukamy środków na jego kontynuowanie.

  • Zrównoważona konsumpcja
  To właśnie Polska Zielona Sieć jako pierwsza w naszym kraju zainicjowała kampanię dot. odpowiedzialnej konsumpcji, ukazującą, że nasze codzienne decyzje zakupowe mają ogromne skutki globalne i dlatego powinniśmy je robić odpowiedzialnie.
  Służyły temu niezliczone warsztaty, szkolenia, publikacje, konkursy, festiwale filmów i akcje w mediach. Jesteśmy dumni, że nasz program funkcjonuje dziś już jako samodzielna, prężna i znana Fundacja „Kupuj Odpowiedzialnie”.

  • Edukacja globalna
  Choć wszyscy żyjemy w globalnej wiosce, rozwija się ona bardzo niesprawiedliwie i nierówno, jedni kosztem drugich, a różnice te się pogłębiają. Dlatego zajmując się edukacją globalną, od 10 lat działamy zarówno w Polsce, jak i w krajach tzw. Globalnego Południa – Ghanie, Kenii i Tanzanii. TAM ma miejscu angażujemy się w pomoc rozwojową („słoneczna” elektryfikacja budynków, renowacja studni, zakładanie plantacji ananasów, przysposabianie zawodowe kobiet żyjących w slumsach, turnieje piłki nożnej integrujące młodzież z różnych plemion) a TU w Polsce organizujemy w całej Polsce spotkania z autorami książek, podróżnikami, aktywistami, pokazy filmów, czy afrykańskiej sztuki krawieckiej (Global Justice Nights, Global Justice Mornings).
  • Ochrona przyrody
  Nawet gdy nie realizujemy projektów z zakresu ochrona przyrody, gdy ta jest zagrożona – niezwłocznie reagujemy, jak np. w przypadku pamiętnego projektu poprowadzenie obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy. Obecnie jesteśmy aktywnym członkiem dużej eksperckiej Koalicji Ratujmy Rzeki, która walczy o zwycięstwo zdrowego rozsądku w bardzo niepokojących planach uregulowania polskich rzek i rozwinięcia na nich transportu rzecznego.

  Na co przeznaczamy 1% podatku?

  Polska Zielona Sieć nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej.
  Państwa 1% podatku jest bezcennym źródłem finansowania, które pomaga nam przede wszystkim:
  • walczyć ze smogiem, by oddychanie czystym powietrzem nie było w Polsce luksusem (rzecznictwo, edukacja, konsultacje społeczne).
  • zmniejszać ubóstwo energetycznego – by nowe przepisy dot. ochrony powietrza, nie karały ubogich za to, że są ubodzy, ale by były uchwalane systemowo – wraz z niezbędnym wsparciem (finansowym i doradczym) dla potrzebujących i zachętami dla niezdecydowanych
  • chronić naturalne piękno, przyrodnicze i krajobrazowe bogactwo polskich rzek, jakich zazdrości nam cała Europa. Walczymy, by dostosowywać statki do rzek, a nie rzeki do statków.

  Państwa 1% jest dla nas bezcennym wsparciem w prowadzeniu działań, które utraciły już źródła finansowania, ale są warte kontynuowania, np. nasze projekty promujące zrównoważone rolnictwo i tzw. suwerenność żywnościową (kooperatywy spożywcze, miejskie/szkolne/domowe ogrody, warsztaty/szkolenia i pomoce dla nauczycieli np. scenariusze lekcji). Gdy są już doświadczeni ludzie chętni do pracy, gotowe narzędzia, przetarte szlaki i wielu zainteresowanych beneficjentów – dodatkowe finansowanie pozwala czynić cuda.

  Ze środków z 1% wspieramy też mniejsze organizacji proekologiczne i lokalne społeczności, które szukają u nas pomocy w ochronie swoich małych ojczyzn.


Wypełniając formularz PIT
w tej wersji programu możesz
przekazać 1% podatku dla:

Polska Zielona Sieć

Wspólnie wywalczmy czyste powietrze