Początkiem powstawania Uczniowskich Klubów Sportowych w Polsce był rok 1994. Wysiłek twórczy kilku osób, a wśród nich Zbigniewa Kowalskiego, Wiktora Pikuli i Zbigniewa Winiarskiego z Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki nie poszedł na marne. W maju 1994 roku, ówczesny Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki Stanisław Stefan Paszczyk i Minister Edukacji Narodowej Aleksander Łuczak wystosowali pisma skierowane do dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i uczniów, w których zachęcali do zakładania Uczniowskich Klubów Sportowych. Inicjatywa ta spotkała się z pozytywnym przyjęciem w naszym środowisku.
Dzięki zaangażowaniu nauczycieli wychowania fizycznego Marka Grzonki i Jarosława Fidurskiego oraz poparciu ówczesnego Dyrektora Szkoły Specjalnej w Czersku Jana Gliszczyńskiego powstał klub. Był pierwszym tego rodzaju klubem, zrzeszającym uczniów, nauczycieli i rodziców, który zakładał objęcie zajęciami nadobowiązkowymi wychowania fizycznego ogół młodzieży ze Szkoły Podstawowej Specjalnej, uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Malachinie oraz jej absolwentów na terenie miasta i gminy Czersk.
Decyzją Wojewody Bydgoskiego z dnia 19.09.1995r. wpisano pod numerem 240 do rejestrów stowarzyszeń kultury fizycznej i ich związków, stowarzyszenie kultury fizycznej pod nazwą: Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Razem” w Czersku. Po rejestracji w Urzędzie Wojewódzkim, klub zgłoszono do konkursu Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki dla nowo utworzonych UKS-ów, skąd MUKS „Razem” otrzymał sprzęt sportowy na prowadzenie sekcji lekkiej atletyki i tenisa stołowego a dwa lata później również dla nowo utworzonej sekcji żeglarskiej.
Głównymi celami klubu są:
- Planowanie i organizowanie życia sportowego uczniów.
- Angażowanie wszystkich uczniów do różnorodnych form aktywności ruchowej.
- Organizowanie zajęć sportowych.
- Organizowanie działalności sportowej.
- Organizowane lub współorganizowanie imprez sportowych o wymiarze, powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim a nawet międzynarodowym.
Od momentu powstania klubu pragniemy, aby sport stał się drogą kształtowania zdrowia, realizacji pasji, która pomaga wypoczywać, bawić się, przeżywać radość i cieszyć się z nabywania nowych i doskonalenia posiadanych umiejętności, a także, by tworzyć warunki dla szeroko pojętej integracji młodzieży niepełnosprawnej w społeczności lokalnej. Staramy się promować wiele dyscyplin sportowych, do których oprócz wyżej wymienionych należy; piłka nożna, pływanie, ringo czy badminton. W większości naszych poczynań jesteśmy wspierani przez Ministerstwo Sportu, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Starostwo Powiatowe w Chojnicach, Urząd Miejski w Czersku jak również przez lokalnych sponsorów.
Obecnie działalność Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „RAZEM” prowadzona jest w czterech obszarach:
- Aktywne funkcjonowanie w strukturach Towarzystwa Społeczno Sportowe „Sprawni Razem”;
- Udział w prestiżowych imprezach wojewódzkich, ogólnopolskich a nawet europejskich – szkolenie dzieci i młodzieży głównie w sekcjach piłki nożnej, lekkiej atletyki i tenisa stołowego;
- Organizacja zawodów sportowych na szczeblu powiatu, województwa (dziesięciokrotnie byliśmy organizatorami Mistrzostw Województwa w Biegach Przełajowych i czterokrotnie Mistrzostw Województwa w Halowej Piłce Nożnej;
- Organizacja obozów i zgrupowań sportowych – na przestrzeni działalności klub zorganizował 9 obozów, w których uczestniczyło 165 sportowców reprezentujących różne dyscypliny sportowe;
Wszystkie te działania propagują sport jako pasje, sposób spędzania wolnego czasu przynoszą wysokie sukcesy, a to prowadzi do podniesienia poziomu proponowanej przez szkołę oferty edukacyjnej, a tym samym do podniesienia jakości pracy szkoły oraz może przyczynić się do zapobiegania patologiom społecznym.
Osiągniecia zawodników Klubu w roku 2018:
2018
MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA W TENISIE STOŁOWYM - SŁUPSK 2018
- I miejsce Jan Janikowski
- II miejsce Karol Parolski
- III miejsce Alan Górski
MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ – CZERSK 2018
- I miejsce
MISTRZOSTWA POLSKI W TENISIE STOŁOWYM ZWIĄZKU STOWARZYSZEŃ SPORTOWYCH „SPRAWNI RAZEM” – CIECHANÓW 2018
- IV miejsce Jan Janikowski
HALOWE MISTRZOSTWA POLSKI ZSS „SPRAWNI RAZEM” w PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT – SŁUPSK 2018
- I miejsce – udział zawodniczki Natalii Babińskiej
MISTRZOSTWA POLSKI W PŁYWANIU ZWIĄZKU STOWARZYSZEŃ SPORTOWYCH „SPRAWNI RAZEM” - WARSZAWA 2018
- II miejsce sztafeta 4x50 m stylem dowolnym - Natalia Babińska, Patrycja Babińska
- II miejsce - styl dowolny - 50m – Natalia Babińska
- II miejsce – styl grzbietowy – 50m – Natalia Babińska
MISTRZOSTWA POLSKI W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH - OSTRZESZÓW 2018
- III miejsce Patrycja Babińska
- VI miejsce Żaklina Pastwa
MISTRZOSTWA POLSKI W PIŁCE NOŻNEJ 11-to OSOBOWEJ – OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI 2018
- IV miejsce – Krystian Lewandowski, Dawid Turzyński, Marcin Jędrzejewski, Karol Parolski, Mateusz Rekowski, Alan Górski
MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA W LA - WEJHEROWO 2018
Wyniki:
Grupa młodsza:
- Emilia Pestka – I miejsce na 800m, II w skoku w dal
- Patrycja Babińska – II miejsce na 800m, IV w skoku w dal
- Jakub Miszczak – II miejsce na 60m, II w skoku w dal
Grupa starsza:
- Mateusz Rekowski – I miejsce na 1500m, I w skoku w dal
- Dawid Turzyński – II miejsce na 60m, II w skoku w dal
- Krystian Lewandowski – III miejsce w skoku w dal, IV na 60m
MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH – GDAŃSK 2018
- I miejsce Emilia Pestka;
- II miejsce Patrycja Babińska:
- III miejsce Żaklina Pastwa
- I miejsce Mateusz Rekowski
- II miejsce Jan Janikowski
- I miejsce w kategorii dziewcząt młodszych, III miejsce w kategorii chłopców młodszych
- I miejsce w klasyfikacji generalnej.
MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA W PIŁCE SIATKOWEJ- LĘBORK 2018
- II miejsce - Hrynewka Wojciech, Lewandowski Krystian, Parolski Karol, Rekowski Mateusz, Zdunek Jakub, Janikowski Jan, Turzyński Dawid
MISTRZOSTWA POLSKI W LA - KRAKÓW 2018
- I miejsce rzut oszczepem, II miejsce skok w dal - Natalia Babińska,
- II miejsce skok w dal, V miejsce 800m - Emilia Pestka,;
- VIII miejsce 1500m, VI miejsce skok w dal - Mateusz Rekowski
- XI miejsce 100m, IV miejsce skok w dal - Dawid Turzyński,
- IV miejsce sztafeta 4x100 - Natalia Babińska
I miejsce reprezentacji województwa w klasyfikacji medalowej w kategorii starszej i II miejsce w kategorii młodszej.
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ W TENISIE ZIEMNYM – KŁODZKO 2018
- III miejsce singiel Natalia Babińska
- I miejsce singiel Dorota Kostka
- I miejsce debel N. Babińska
- III miejsce debel Dorota Kostka
MISTRZOSTWA EUROPY W PIŁCE RĘCZNEJ KOBIET INAS FID – PORTUGALIA 2018
- I miejsce - udział zawodniczek Natalii Babińskiej i Marceliny Choińskiej
MISTRZOSTWA EUROPY W TENISIE ZIEMNYM INAS FID – PARYŻ 2018
- I miejsce – debel kobiet – Natalia Babińska
- V miejsce – singiel – Natalia Babińska
- V miejsce – mikst – Natalia Babińska
MISTRZOSTWA ŚWIATA W TENISIE ZIEMNYM INAS FID- PARYŻ 2018
- II miejsce – debel kobiet - Natalia Babińska
- VII miejsce – singiel - Natalia Babińska
- VII miejsce – mikst - Natalia Babińska
MISTRZOSTWA ŚWIATA W PIŁCE NOŻNEJ INAS FID – SZWECJA 2018
- III miejsce – udział zawodnika Klubu Rafała Szkatuły
MISTRZOSTWA POLSKI W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH - WARSZAWA 2018
- III miejsce – Emilia Pestka
- IV miejsce Patrycja Babińska
- VI miejsce Jan Janikowski
- VII miejsce Mateusz Rekowski
MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA W JESIENNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH – LĘBORK 2018
- I miejsce Emilia Pestka
- II miejsce Patrycja Babińska
- III miejsce Żaklina Pastwa
- III miejsce Jan Janikowski
- II miejsce Mateusz Rekowski
- I miejsce w kategorii dziewcząt młodszych,
- II miejsce w klasyfikacji ogólnej.
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ W PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT ZSS SPRAWNI RAZEM – CHOSZCZNO 2018
- I miejsce – udział zawodniczek – Natalia Babińska, Patrycja Babińska, Emilia Pestka
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ BADMINTONA – KONIN 2018
- Natalia Babińska – III miejsce – singiel kobiet
- Emilia Pestka – III miejsce – singiel dziewcząt
- Patrycja Babińska, Emilia Pestka – II miejsce debel kobiet
- III miejsce w klasyfikacji generalnej
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ W FUTSALU DZIEWCZĄT ZSS SPRAWNI RAZEM – PŁOCK 2018
- I miejsce – udział dwóch zawodniczek – Natalia Babińska, Emilia Pestka
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ UNIHOKEJA ZSS SPRAWNI RAZEM – ELBLĄG 2018
- II miejsce