Jesteś tutaj: Strona główna Pomoc Konto podatnika

Konto podatnika

Konto podatnika jest sercem systemu rozliczeniowego PITax.pl. Zapewni Ci ono szybki dostęp do dokumentów i ustawień. Podzieliliśmy je na kilka intuicyjnych zakładek w celu ułatwienia nawigacji pomiędzy różnymi funkcjami, z których możesz korzystać.


Ekran główny
Jeżeli właśnie zalogowałeś się do swojego konta, znajdujesz się na „Mój Pitax.pl”, jest to główny ekran konta podatnika, na – którym w zależności od bieżącej daty zobaczysz krótką informację na temat rozliczeń podatkowych, może to być np. przypomnienie o kończącym się sezonie podatkowym. Znajduje się tutaj także przycisk, który umożliwi Ci kontynuowanie ostatnio rozpoczętego zeznania.


Podatnicy
Kolejnym elementem Twojego konta jest karta „Podatnicy”. Z tego okna możesz zarządzać  danymi wszystkich osób, które w ten czy inny sposób pojawiają się w Twoim rozliczeniu. Nasz system automatycznie dodaje tutaj wszelkie dane osobowe, które podajesz w czasie wypełniania swoich formularzy PIT – tutaj otrzymujesz możliwość ich edycji.
Pierwsze trzy zakładki wyróżniają się kolorem pomarańczowym i to one dotyczą osób występujących bezpośrednio w Twoim zeznaniu. Pozostałe przeznaczone są natomiast dla podatników, którzy będą mieli odrębny dokument – w przypadku, gdy rozliczasz PITy dla innych osób. Jeżeli rozliczasz PITy dla znacznej ilości osób, udostępnimy Ci także możliwość stworzenia własnych kategorii i podziału kontrahentów wedle własnych preferencji. Dzięki temu łatwiej będzie Ci katalogować  informacje dotyczące Twoich klientów czy też członków rodziny, których rozliczasz.


Zeznania
„Zeznania” to najważniejsza karta na Twoim koncie. To właśnie tutaj masz dostęp do wszystkich swoich dokumentów oraz narzędzi, które pozwolą Ci na sprawne odszukanie i poprawienie wybranego zeznania. Z tego miejsca możesz również pobrać wszystkie potrzebne Ci dokumenty jak np. UPO (urzędowe potwierdzenie odbioru) i samą deklarację PIT.
W celu stworzenia nowego dokumentu wybierz opcję „nowe zeznanie”, a natychmiast znajdziesz się w kreatorze zeznania podatkowego, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces rozliczenia, zadając jedynie od czasu do czasu przygotowane przez ekspertów finansowych pytania. Podobnie działa opcja „nowa korekta”, która umożliwia Ci poprawienie wysłanego już PITu, jeśli zaistnieje taka konieczność.
Przechodząc do dokumentów, z łatwością zauważysz, że wszystkie znajdują się w jednym miejscu – zarówno dopiero rozpoczęte deklaracje, jak i te, które zostały już ukończone, a także wysłane do urzędu skarbowego. Nasz system udostępnia tutaj Twoje dokumenty związane z bieżącym rokiem podatkowym.


Archiwum
Wszystkie Twoje PITy, które nie dotyczą aktualnego roku podatkowego, lądują w „Archiwum”. Z tej karty masz do nich dostęp bez ograniczeń czasowych. Wszystkie dokumenty przechowywane są na naszym bezpiecznym serwerze z zachowaniem najwyższych wymogów bezpieczeństwa. „Archiwum” zostało także wyposażone narzędzia filtrujące oraz wyszukujące – co usprawnia odnalezienie wymaganego formularza tak ze względu na rodzaj, jak i datę dokumentu. Jest to o tyle istotne, że w przypadku kontroli skarbowej możesz być zmuszony do odszukania archiwalnej deklaracji podatkowej określonego typu.


Ustawienia
„Ustawienia” to ostatnia karta dostępna z poziomu konta podatnika. Podzieliliśmy ją na trzy kategorie. Pierwszą jest „Konto” – znajdziesz tutaj dane zapewniające dostęp do Twojego konta oraz możliwość ich edycji. „Dane właściciela” określają właściciela konta, zwróć uwagę, że właściciel konta i podatnik (także ten wpisany w „Ja”, w zakładce „Podatnicy”) nie muszą być tą samą osobą.
„Poczta e-mail” to ustawienia określające rodzaj korespondencji wysyłanej przez nas do Ciebie. Użytkownik ma możliwość zablokowania wiadomości każdego typu – tak by nie miał najmniejszego poczucia otrzymywania spamu.Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00