Jesteś tutaj: Strona główna Pomoc Dokumentacja PIT-36

Koszty uzyskania przychodu z pracy

Na tym ekranie wykazujemy przysługujące nam koszty uzyskania przychodu z pracy. Aby odliczyć odpowiednią kwotę należy zaznaczyć jedną z opcji - zgodnie ze stanem faktycznym. Jeśli posiadamy imienne bilety okresowe, wtedy możemy zaznaczyć opcję z biletami - ta opcja jest opłacalna, gdy kwoty biletów są wyższe niż automatycznie wyliczone koszty - wedle zasad podatkowych. Jeśli przysługuje nam inna kwota kosztów niż wyliczona - wtedy wystarczy zaznaczyć opcję "Osobiście określę wysokość kosztów" i wpisać ustaloną przez siebie kwotę.

Czym jest dodatek za rozłąkę?

Dodatek za rozłąkę to rekompensata z tytułu czasowego przeniesienia pracownika poza stałe miejsce pracy.
Dodatek za rozłąkę przysługuje pracownikom, którzy wyrazili zgodę na czasowe przeniesienie poza stałe miejsce zamieszkania, a byli zatrudnieni:
- w miejscowości zamieszkania lub codziennie dojeżdżali z miejscowości zamieszkania,
- w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania a byli zakwaterowani w hotelu pracowniczym lub w mieszkaniu wynajętym przez przedsiębiorstwo.

Dodatek za rozłąkę wypłacany jest w szczególności żołnierzom zawodowym, funkcjonariuszom celnym, sędziom Sądu Najwyższego oraz urzędnikom państwowym.
Pozostałe osoby mogą również otrzymywać dodatek za rozłąkę, ale jest to uzależnione od pracodawcy - którzy mają swobodę w decyzji ustanawiania dodatków za rozłąkę.

Czy mogę rozliczyć bilety w ramach Urban Card/karty miejskiej?

Tak, trzeba tylko zachować dowody zakupu doładowania biletu okresowego na tej karcie. Aby rozliczyć bilety muszą być one imienne i okresowe.

Czy opłaca mi się rozliczyć bilety?

Jeżeli koszty biletów imiennych okresowych były wyższe niż przysługujące nam ustawowe koszty uzyskania przychodów, to rozliczenie biletów jest bardziej opłacalne. O tę kwotę jest pomniejszany nasz przychód do opodatkowania.
Ustawowe koszty uzyskania przychodów wynoszą:
a) gdy pracujemy w tej samej miejscowości, co mieszkamy:
- 111, 25 zł miesięcznie (rocznie 1335 zł) - gdy mamy jeden stosunek pracy,
- rocznie nie więcej niż 2002,05 - gdy równocześnie mamy co najmniej dwa stosunki pracy.
b) gdy pracujemy w innej miejscowości niż mieszkamy:
- 139,06 zł miesięcznie (rocznie 1668,72) - gdy mamy jeden stosunek pracy.
- rocznie nie więcej niż 2502,56 - gdy równocześnie mamy co najmniej dwa stosunki pracy.
Kwoty w pkt. b dotyczą sytuacji, gdy nie dostawaliśmy dodatku za rozłąkę, gdy firma nie zwracała nam kosztów dojazdu do pracy lub je zwróciła, ale doliczono je do naszych przychodów. W przeciwnym razie stosujemy koszty, jak dla pracowników miejscowych.

Jakie bilety mogę rozliczyć?

Możemy rozliczyć wyłącznie bilety imienne okresowe na dojazd do pracy. Okres biletu nie ma znaczenia (mogą to być bilety tygodniowe, miesięczne, półroczne, itd).
Możemy  rozliczyć bilety komunikacji publicznej (autobusowe, kolejowe, tramwajowe, promowe). Bilety te możemy rozliczyć niezależnie od tego, czy mieszkamy w tej samej miejscowości, co pracujemy, czy w innej. Kwota odliczenia z tytułu poniesionych wydatków na bilety na dojazd do pracy jest nielimitowana.
Nie możemy tu uwzględnić wydatków na dojazd własnym samochodem (kosztów paliwa).

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00