Jesteś tutaj: Strona główna Pomoc Dokumentacja PIT-37

Otrzymane PIT-y

Na tym ekranie możemy sprawdzić, jakie PIT-y uzupełniliśmy już w kreatorze pitax.pl

Chcę już wysłać zeznanie, a wciąż nie otrzymałem wszystkich PIT-ów. Co mogę zrobić?

Płatnicy podatku (pracodawcy, zleceniodawcy, ZUS, KRUS, biura maklerskie, itp.) mają obowiązek dostarczyć Ci PIT (11, 8C, 40A, 11A) to końca lutego.

Jeżeli wymagany termin upłynął, a Ty wciąż nie dostałeś PIT-u od pracodawcy, dobrze jest się upomnieć u księgowej - możesz to zrobić pisemnie lub osobiście. Gdy pracodawca nadal nie wystawił Ci PIT-u, musisz uzupełnić swoje zeznanie podatkowe na podstawie posiadanych przez Ciebie dokumentów (np. umowy o pracę, pasków wynagrodzeń, ZUS RMUA, itp.)

Pracowałem na umowę zlecenie/dzieło do 200 zł

Gdy umowa z osobą niebędąca pracownikiem opiewa na kwotę niższą niż 200 zł brutto, to zleceniodawca pobiera od wartości umowy zryczałtowany 18-procentowy podatek i odprowadza go do urzędu skarbowego za nas. Nie stosujemy tu kosztów uzyskania przychodu ani nie dostajemy PIT-11. Tego dochodu nie wykazujemy w zeznaniu rocznym.

Jeżeli umowa zlecenie lub o dzieło jest zawierana ze swoim pracodawcą, to 18-procentowa stawka podatku nie ma zastosowania. A dochód taki wykazujemy w rocznym Picie (wraz z kosztami uzyskania przychodu) - nawet jeśli kwota wynikająca z umowy jest niższa niż 200 zł.

Podobnie jest w przypadku, gdy wynagrodzenie w umowie nie jest wyrażone kwotowo (np. ustala stawki za godzinę). Limit 200 zł dotyczy jednej umowy. Kwoty umów zawartych w roku nie sumują się. Ważna jest kwota, na jaką opiewa cała pojedyncza umowa, nie ma znaczenia wysokość miesięcznych wypłat.

Po więcej informacji na temat rozliczania umów zlecenia do kwoty 200 zł zapraszamy do artykułu: Umowa zlecenie/dzieło

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00