Jesteś tutaj: Strona główna Pomoc Dokumentacja PIT-37

Ile formularzy PIT-11 otrzymaliście?

Na tym ekranie, za pomocą plusa lub minusa należy ustawić ile PIT-11 otrzymaliśmy. Wybieramy tylko liczbę PIT-11. PIT-40A i PIT-11A (od ZUS, KRUS) jest do wyboru na dalszym etapie.

Dostałem PIT-11A zamiast PIT-11. Co mam odpowiedzieć?

Emeryci otrzymują z ZUS formularz PIT-11A (lub 40A) zamiast PIT-11.

Jesli otrzymałeś taki formularz - zmień ilość otrzymanych formularzy PIT-11 na 0 (zero) i przejdź do kolejnego kroku, gdzie spytamy się, czy otrzymałeś inne niż PIT-11 formularze PIT. Tam odpowiedz "Tak" i wybierz PIT-11A.

Nie dostałem żadnych dokumentów PIT od pracodawców i zleceniodawców

Każdy z Twoich pracodawców, zleceniodawców na koniec roku do końca lutego jest zobowiązany przekazać Ci odpowiedni formularz PIT z wykazem Twoich przychodów oraz potrąconych zaliczek na podatek. Również instytucje finansowe, jak banki mają obowiązek przekazania Ci takich dokumentów.

  • Od pracodawcy lub zleceniodawcy dostaniesz formularz PIT-11
  • Jeśli jesteś emerytem - z ZUS otrzymasz formularz PIT-11A/40A
  • Jeśli zarobiłeś na giełdzie lub na innych instrumentach finansowych - otrzymasz formularz PIT-8C

Jeśli minął już luty, a Ty wciąż nie otrzymałeś dokumentów - zwróć się do pracodawcy, zleceniodawcy, banku o wydanie takiego dokumentu. Wypełnienie zeznania dokończysz po otrzymaniu dokumentów.

Nie zgadza się liczba PIT-ów 11

Aby zwiększyć ilość PIT-ów należy nacisnąć symbol "+", jeśli zmniejszyć, symbol "-".

Pracowałem na umowę zlecenie/dzieło do 200 zł

Gdy umowa z osobą niebędąca pracownikiem opiewa na kwotę niższą niż 200 zł brutto, to zleceniodawca pobiera od wartości umowy zryczałtowany 18-procentowy podatek i odprowadza go do urzędu skarbowego za nas. Nie stosujemy tu kosztów uzyskania przychodu ani nie dostajemy PIT-11. Tego dochodu nie wykazujemy w zeznaniu rocznym.

Jeżeli umowa zlecenie lub o dzieło jest zawierana ze swoim pracodawcą, to 18-procentowa stawka podatku nie ma zastosowania. A dochód taki wykazujemy w rocznym Picie (wraz z kosztami uzyskania przychodu) - nawet jeśli kwota wynikająca z umowy jest niższa niż 200 zł.

Podobnie jest w przypadku, gdy wynagrodzenie w umowie nie jest wyrażone kwotowo (np. ustala stawki za godzinę). Limit 200 zł dotyczy jednej umowy. Kwoty umów zawartych w roku nie sumują się. Ważna jest kwota, na jaką opiewa cała pojedyncza umowa, nie ma znaczenia wysokość miesięcznych wypłat.

Po więcej informacji na temat rozliczania umów zlecenia do kwoty 200 zł zapraszamy do artykułu: Umowa zlecenie/dzieło

Pomoc techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Podatkowa

  • (22) 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00