Jesteś tutaj: Strona główna Pomoc Dokumentacja Wysyłka przez internet

Co z moim zwrotem?

Ten ekran, to informacja o zwrocie podatku, jeśli taki wynikł z obliczenia PIT. Informujemy w nim, że urząd skarbowy na zwrot podatku ma trzy miesiące od dnia otrzymania PIT.

Co jest bardziej opłacalne - zwrot na konto, czy pocztą?

Bardziej opłaca się otrzymać zwrot podatku na konto - wtedy otrzymujemy całą kwotę zwrotu (wykazaną w poz. "nadpłata" w Picie). Zwrot podatku, który przychodzi pocztą jest natomiast pomniejszany o opłaty pocztowe - 1% z kwoty nadpłaty + 5,20 zł.
Jeżeli nasz podatek do zwrotu jest mniejszy niż 11, 60 zł, to taką kwotę możemy odebrać tylko w kasie urzędu skarbowego. Nie jest ona wysyłana pocztą ani na konto a urząd te kwotę zalicza na poczet naszych przyszłych zobowiązań podatkowych, jeśli nie stawimy się w kasie po odbiór podatku.

Co zrobić, żeby zwrot podatku przyszedł na moje konto bankowe?

Aby zwrot podatku przyszedł na konto bankowe, a do tej pory przychodził pocztą lub w ogóle nie przychodził należy złożyć osobiście w urzędzie lub listownie druk ZAP-3.

Jeżeli wcześniej już podawaliśmy konto bankowe i ono się nie zmieniło, wtedy urząd przyśle zwrot na nasze konto, jak co roku – a my nie musimy o niczym informować.

Jeżeli chcielibyśmy zmienić numer konta, również należy złożyć ZAP-3.

Czy druk ZAP-3 jest przesyłany online wraz z zeznaniem rocznym (np. PIT-37)?

Obecne wymogi Ministerstwa Finansów nie pozwalają na wysłanie ZAP-3 przez internet w podobny sposób jak zeznanie roczne (czyli wpisując kwotę ubiegłorocznego przychodu).
ZAP-3 można wysłać elektronicznie, tylko jeżeli dysponuje się e-podpisem (certyfikowanym podpisem elektronicznym).
Gdy takiego podpisu nie posiadamy, ZAP-3 musimy złożyć osobiście w urzędzie lub listownie.
Druk ZAP-3 wystarczy złożyć tylko jeden raz, nie trzeba podawać numeru konta co roku, ponieważ jest on już pamiętany przez urząd.

Jak otrzymam zwrot podatku?

Zwrot podatku można otrzymać pocztą (na adres wskazany w Picie), na numer konta bankowego lub w kasie naszego urzędu skarbowego.

1. Jeżeli wcześniej w ogóle nie podawaliśmy urzędowi numeru konta, wtedy urząd przesyła zwrot podatku drogą pocztową (jeżeli zwrot jest wyższy niż 11,60 zł, czyli opłaty pocztowe. Gdy zwrot jest niższy niż 11,60 zł, wtedy urząd zalicza tę kwotę na poczet przyszłych naszych zobowiązań podatkowych.). W tej sytuacji nie musimy wysyłać do urzędu żadnego pisma. Kwota zwrotu podatku, który przychodzi pocztą jest pomniejszany o opłaty pocztowe - 1% z kwoty nadpłaty + 5,20 zł.

2. Jeżeli chcemy otrzymywać zwrot podatku na konto bankowe, wtedy należy złożyć osobiście w urzędzie lub listownie druk ZAP-3.
ZAP-3 wystarczy złożyć tylko raz, nie trzeba podawać numeru konta co roku, ponieważ jest już on pamiętany przez urząd.

3. Po odbiór nadpłaty można również zgłosić się osobiście (z dokumentem potwierdzającym tożsamość) do kasy naszego urzędu skarbowego - wtedy otrzymamy każdą kwotę zwrotu, nawet mniej niż 11, 60 zł, która nie jest zwracana w przypadku pocztowego odbierania podatku.

Kiedy dostanę zwrot podatku?

Urząd skarbowy na zwrot podatku ma trzy miesiące od dnia złożenia zeznania.

Pomoc techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • (22) 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00