1
 • Pomagaj z nami!

  Rozliczając z nami PIT
  możesz przekazać 1% na cele statutowe
  Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce
  KRS 0000020904

Program ten nie umożliwia swobodnego wyboru i przekazania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Działamy na rzecz zachowania 1000-letniego dziedzictwa polskich Żydów

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce działa od 1951 roku na rzecz upamiętnienia historii i kultury Żydów polskich oraz ich wkładu w kulturę światową. Naszą misję realizujemy głównie poprzez współpracę z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma. Wspieramy także różnorodne inicjatywy
w Polsce, zajmujemy się popularyzacją badań naukowych oraz działalnością edukacyjną. Współpracujemy z organizacjami i instytucjami o podobnych celach statutowych w Polsce i na świecie.

Jak wykorzystamy 1%

Wszystkie środki pozyskane z 1% zostaną przeznaczone na działalność statutową Stowarzyszenia.

Więcej o nas

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce jest jedną z najstarszych organizacji społecznych działających w Polsce na rzecz upamiętnienia historii i kultury Żydów. Przez lata nasza działalność skupiona była na badaniach naukowych i budowie kolekcji zbiorów archiwalnych, muzealnych i bibliotecznych. Dzięki wieloletniej pracy udało nam się zbudować jedną z największych na świecie kolekcji pamiątek po polskich Żydach. Naszym największym skarbem są bogate zbiory archiwalne, w tym bezcenne Podziemne Archiwum Getta Warszawy, zwane Archiwum Ringelbluma, księgozbiór, kolekcje sztuki i judaików oraz historyczny budynek dawnej Głównej Biblioteki Judaistycznej przy ulicy Tłomackie 3/5 w Warszawie. Współcześnie nasze działania skupiają się nie tylko na pracy naukowej, ale przede wszystkim na działaniach edukacyjnych, kulturalnych i wystawienniczych. Poprzez ich realizacje staramy się zachować pamięć o polskich Żydach i ich wkładzie w kulturę polską, europejską i światową. Wspomniane projekty możemy realizować dzięki stałej współpracy z szeregiem organizacji i instytucji w Polsce i na świecie. Naszymi głównymi partnerami są: Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, którego Stowarzyszenie ŻIH było inicjatorem. To dzięki tej współpracy docieramy z naszymi ideami do setek tysięcy osób rocznie.

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce wywodzi się z założonego w 1944 roku Centralnego Komitetu Żydów w Polsce i po wieloletnich staraniach zostało ostatecznie zarejestrowane 13.09.1951 roku w Warszawie. Powołano je w celu stworzenia podstawy prawno-organizacyjnej dla utworzonego w 1947 roku Żydowskiego Instytutu Historycznego. Do członków-założycieli SŻIH należeli: Bernard Mark, Szymon Datner, Artur Eisenbach, Józef Sandel, Ernestyna Sandlowa, Perła Zelman, Froim [Efraim] Kupfer, Adam Rutkowski, Lejzor Piekarz, Izrael Szajn, Wolf Iwan, Rozalia Wszędobylska, Aniela Truskierowa.

Cele działalności Stowarzyszenia są od lat takie same: upamiętnianie i popularyzowanie kultury Żydów polskich, wspieranie badań naukowych w zakresie historii i kultury żydowskiej ze szczególnym uwzględnieniem historii i kultury Żydów polskich, wspieranie działalności edukacyjnej, podejmowanie działań na rzecz kształtowania postaw tolerancji w społeczeństwie, współpraca z innymi organizacjami żydowskimi oraz instytucjami o podobnych celach działania w kraju i na świecie. Stowarzyszenie szerzy także wiedzę o dorobku Towarzystwa Krzewienia Nauk Judaistycznych, Głównej Biblioteki Judaistycznej, Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej i Żydowskiego Instytutu Naukowego JIWO w Wilnie.

W 1993 roku Stowarzyszenie ŻIH zainicjowało projekt Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Powołaliśmy międzynarodowy zespół, którego celem było opracowanie założeń programowych instytucji oraz wystawy stałej. Muzeum miało być miejscem otwartej dyskusji, szacunku i dialogu między narodami — miejscem, które łączy, a nie dzieli. Ideę tę poparli nie tylko wszyscy prezydenci i rządy w Polsce, lecz także dziesiątki organizacji i osób na całym świecie, w tym wielu darczyńców. Dzięki temu wsparciu do 2005 roku prowadziliśmy projekt samodzielnie jako inicjatywę społeczną.

25 stycznia 2005 roku wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miastem stołecznym Warszawą powołaliśmy wspólną instytucję kultury o nazwie Muzeum Historii Żydów Polskich. Na mocy aktu założycielskiego strona publiczna sfinansowała budowę budynku Muzeum, a Stowarzyszenie ŻIH odpowiadało za sfinansowanie i organizację procesu tworzenia wystawy stałej.

Ponad pięciuset darczyńców z całego świata przyłączyło się do kampanii założycielskiej, przekazując na rzecz Muzeum 165 mln zł. 145 mln zł pozyskano na rzecz wystawy stałej, a 20 mln zł na programy edukacyjne i publiczne realizowane we współpracy z Muzeum oraz na działalność statutową Stowarzyszenia.

Po przekazaniu wystawy stałej Muzeum i jej otwarciu w październiku 2014 roku kontynuujemy pozyskiwanie funduszy na realizację różnorodnych projektów edukacyjnych, kulturalnych, wystawienniczych i naukowych.

Od 1951 roku gromadzimy cenne zbiory, będące częścią spuścizny narodu żydowskiego: archiwalia, niektóre pochodzące już z połowy XVII wieku, księgozbiór liczący około 80 tysięcy woluminów oraz liczne obrazy, grafiki, plakaty, rzeźby, przedmioty rzemiosła artystycznego, fotografie i wiele, wiele innych. Do najcenniejszych należy wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego, tzw. Archiwum Ringelbluma. Ta spuścizna jest w sensie moralnym własnością wszystkich Żydów. Wspieramy również działalność Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma (Jhi.pl)

Jesienią 2017 roku odbyły się uroczyste obchody 70. rocznicy powstania ŻIH, które były wspólnym świętem Instytutu i Stowarzyszenia. Przez 70 lat losy obu instytucji splatały się na wielu poziomach: na początku lat 50. pracownicy Instytutu byli liderami grupy powołującej Stowarzyszenie ŻIH; później przez ponad 40 lat Instytut prowadził swoją działalność w strukturach Stowarzyszenia, a od ponad 20 lat ściśle ze sobą współpracujemy. Uznajemy, że współdziałanie państwa i organizacji społecznej może przynieść wymierne efekty w ochronie żydowskiego dziedzictwa. Dlatego też swoje zbiory wraz z zabytkowym budynkiem przy ul. Tłomackie 3/5, w którym są one przechowywane, udostępniliśmy nieodpłatnie Instytutowi.

Współpracujemy z Instytutem również przy realizacji wielu wspólnych projektów — najnowszy z nich to Program Oneg Szabat (Onegszabat.org), w ramach którego w 2017 roku została uruchomiona wystawa stała „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” o Archiwum Ringelbluma i jego twórcach oraz portal Delet, udostępniający dokumenty Archiwum i umożliwiający tworzenie wirtualnych materiałów edukacyjnych (Delet.jhi.pl).

Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony i zapoznanie się z projektami, które realizujemy i wspieramy: http://szih.org.pl/


 • Obszar działalności:Sztuka, kultura i nauka
 • Obszar działania:cała Polska
 • KRS:0000020904
 • Konto:87 124 0 62 47 1 111 0000 497 5 63 24
 • Adres:ul. Tłomackie 3/5
 • WWW:http://szih.org.pl/jak-wesprzec/#1%25
 • E-mail:biuro@szih.org.pl
 • Telefon:224710370 • Formularze PIT 2019/2020 dla
  Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

  KRS 0000020904

PIT-37 PIT-36 PIT-38 PIT-28
Rozliczenie
na zasadach ogólnych
Rozliczenie 
na zasadach ogólnych
Dochody
kapitałowe

Dochody rozliczane
ryczałtowo

Dochody podstawowe:
z pracy, z prac zleconych
oraz inne podstawowe.
PIT wybierany przez 82%
podatników.

Dochody z działalności
gospodarczej, dochody
małoletnich dzieci,
dochody z zagranicy
oraz inne dochody
rozliczane na zasadach
ogólnych.

 

Dochody z giełdy
papierów wartościowych
udziałów w spółkach
z o.o., Spółek Akcyjnych
i podobne.

Tylko dla tych, którzy zgłosili
chęć rozliczenia ryczałtowego:
dochody z wynajmu
i prowadzenia działalaności
gospodarczej.
PIT-39 PIT-36L PIT-OP

Pobierz załączniki:

PIT/B, PIT/D, PIT/O, PIT/BR, PIT/ZG, PIT/Z, PIT/M, PIT-2K, PIT-28/A, PIT-28/B

Do otwarcia plików potrzebujesz bezpłatnego programu Acrobat Reader lub przeglądarki internetowej z wtyczką do odczytywania plików PDF.

Wszystkie pliki zawierają podstawowy formularz PIT oraz wszystkie załączniki, które mogą być do niego dołączone. Wydrukuj tylko potrzebne załączniki pamiętając o ochronie środowiska.

 

 Zbycie nieruchomości Działalność gospodarcza
rozliczana liniowo
Oświadczenie
w sprawie 1% podatku

Wyłącznie dla osób, które
sprzedają nieruchomość
zakupioną w ciągu
5 ostatnich lat.

Dla osób prowadzących
jednoosobową działalność
gospodarczą, które wybrały
opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby,
które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.

Wybraliśmy dla Państwa
proste, wygodne i bezpieczne rozliczenie PIT – naszym zdaniem najlepsze w Polsce

Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Rozlicz dowolne przychody –
obsługujemy wszystkie druki PIT
Rozlicz nawet najbardziej zawiłe przychody
Zapisz, wydrukuj lub zachowaj w bezpiecznym repozytorium
Odpowiedz na tylko proste pytania
bez cytowania ustaw i języka
prawnego
Wyślij przez internet do Urzędu Skarbowego – dostaniesz formalne Urzędowe Poświadczenie Odbioru
Bądź bezpieczny – podobnie jak systemy bankowe nigdy nie przechowujemy danych na komputerze użytkownika

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

 • Działamy na rzecz zachowania 1000-letniego dziedzictwa polskich Żydów

  Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce działa od 1951 roku na rzecz upamiętnienia historii i kultury Żydów polskich oraz ich wkładu w kulturę światową. Naszą misję realizujemy głównie poprzez współpracę z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma. Wspieramy także różnorodne inicjatywy
  w Polsce, zajmujemy się popularyzacją badań naukowych oraz działalnością edukacyjną. Współpracujemy z organizacjami i instytucjami o podobnych celach statutowych w Polsce i na świecie.

 • Jak wykorzystamy 1%

  Wszystkie środki pozyskane z 1% zostaną przeznaczone na działalność statutową Stowarzyszenia.

 • Więcej o nas

  Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce jest jedną z najstarszych organizacji społecznych działających w Polsce na rzecz upamiętnienia historii i kultury Żydów. Przez lata nasza działalność skupiona była na badaniach naukowych i budowie kolekcji zbiorów archiwalnych, muzealnych i bibliotecznych. Dzięki wieloletniej pracy udało nam się zbudować jedną z największych na świecie kolekcji pamiątek po polskich Żydach. Naszym największym skarbem są bogate zbiory archiwalne, w tym bezcenne Podziemne Archiwum Getta Warszawy, zwane Archiwum Ringelbluma, księgozbiór, kolekcje sztuki i judaików oraz historyczny budynek dawnej Głównej Biblioteki Judaistycznej przy ulicy Tłomackie 3/5 w Warszawie. Współcześnie nasze działania skupiają się nie tylko na pracy naukowej, ale przede wszystkim na działaniach edukacyjnych, kulturalnych i wystawienniczych. Poprzez ich realizacje staramy się zachować pamięć o polskich Żydach i ich wkładzie w kulturę polską, europejską i światową. Wspomniane projekty możemy realizować dzięki stałej współpracy z szeregiem organizacji i instytucji w Polsce i na świecie. Naszymi głównymi partnerami są: Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, którego Stowarzyszenie ŻIH było inicjatorem. To dzięki tej współpracy docieramy z naszymi ideami do setek tysięcy osób rocznie.

  Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce wywodzi się z założonego w 1944 roku Centralnego Komitetu Żydów w Polsce i po wieloletnich staraniach zostało ostatecznie zarejestrowane 13.09.1951 roku w Warszawie. Powołano je w celu stworzenia podstawy prawno-organizacyjnej dla utworzonego w 1947 roku Żydowskiego Instytutu Historycznego. Do członków-założycieli SŻIH należeli: Bernard Mark, Szymon Datner, Artur Eisenbach, Józef Sandel, Ernestyna Sandlowa, Perła Zelman, Froim [Efraim] Kupfer, Adam Rutkowski, Lejzor Piekarz, Izrael Szajn, Wolf Iwan, Rozalia Wszędobylska, Aniela Truskierowa.

  Cele działalności Stowarzyszenia są od lat takie same: upamiętnianie i popularyzowanie kultury Żydów polskich, wspieranie badań naukowych w zakresie historii i kultury żydowskiej ze szczególnym uwzględnieniem historii i kultury Żydów polskich, wspieranie działalności edukacyjnej, podejmowanie działań na rzecz kształtowania postaw tolerancji w społeczeństwie, współpraca z innymi organizacjami żydowskimi oraz instytucjami o podobnych celach działania w kraju i na świecie. Stowarzyszenie szerzy także wiedzę o dorobku Towarzystwa Krzewienia Nauk Judaistycznych, Głównej Biblioteki Judaistycznej, Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej i Żydowskiego Instytutu Naukowego JIWO w Wilnie.

  W 1993 roku Stowarzyszenie ŻIH zainicjowało projekt Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Powołaliśmy międzynarodowy zespół, którego celem było opracowanie założeń programowych instytucji oraz wystawy stałej. Muzeum miało być miejscem otwartej dyskusji, szacunku i dialogu między narodami — miejscem, które łączy, a nie dzieli. Ideę tę poparli nie tylko wszyscy prezydenci i rządy w Polsce, lecz także dziesiątki organizacji i osób na całym świecie, w tym wielu darczyńców. Dzięki temu wsparciu do 2005 roku prowadziliśmy projekt samodzielnie jako inicjatywę społeczną.

  25 stycznia 2005 roku wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miastem stołecznym Warszawą powołaliśmy wspólną instytucję kultury o nazwie Muzeum Historii Żydów Polskich. Na mocy aktu założycielskiego strona publiczna sfinansowała budowę budynku Muzeum, a Stowarzyszenie ŻIH odpowiadało za sfinansowanie i organizację procesu tworzenia wystawy stałej.

  Ponad pięciuset darczyńców z całego świata przyłączyło się do kampanii założycielskiej, przekazując na rzecz Muzeum 165 mln zł. 145 mln zł pozyskano na rzecz wystawy stałej, a 20 mln zł na programy edukacyjne i publiczne realizowane we współpracy z Muzeum oraz na działalność statutową Stowarzyszenia.

  Po przekazaniu wystawy stałej Muzeum i jej otwarciu w październiku 2014 roku kontynuujemy pozyskiwanie funduszy na realizację różnorodnych projektów edukacyjnych, kulturalnych, wystawienniczych i naukowych.

  Od 1951 roku gromadzimy cenne zbiory, będące częścią spuścizny narodu żydowskiego: archiwalia, niektóre pochodzące już z połowy XVII wieku, księgozbiór liczący około 80 tysięcy woluminów oraz liczne obrazy, grafiki, plakaty, rzeźby, przedmioty rzemiosła artystycznego, fotografie i wiele, wiele innych. Do najcenniejszych należy wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego, tzw. Archiwum Ringelbluma. Ta spuścizna jest w sensie moralnym własnością wszystkich Żydów. Wspieramy również działalność Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma (Jhi.pl)

  Jesienią 2017 roku odbyły się uroczyste obchody 70. rocznicy powstania ŻIH, które były wspólnym świętem Instytutu i Stowarzyszenia. Przez 70 lat losy obu instytucji splatały się na wielu poziomach: na początku lat 50. pracownicy Instytutu byli liderami grupy powołującej Stowarzyszenie ŻIH; później przez ponad 40 lat Instytut prowadził swoją działalność w strukturach Stowarzyszenia, a od ponad 20 lat ściśle ze sobą współpracujemy. Uznajemy, że współdziałanie państwa i organizacji społecznej może przynieść wymierne efekty w ochronie żydowskiego dziedzictwa. Dlatego też swoje zbiory wraz z zabytkowym budynkiem przy ul. Tłomackie 3/5, w którym są one przechowywane, udostępniliśmy nieodpłatnie Instytutowi.

  Współpracujemy z Instytutem również przy realizacji wielu wspólnych projektów — najnowszy z nich to Program Oneg Szabat (Onegszabat.org), w ramach którego w 2017 roku została uruchomiona wystawa stała „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” o Archiwum Ringelbluma i jego twórcach oraz portal Delet, udostępniający dokumenty Archiwum i umożliwiający tworzenie wirtualnych materiałów edukacyjnych (Delet.jhi.pl).

  Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony i zapoznanie się z projektami, które realizujemy i wspieramy: http://szih.org.pl/

 • Obszar działalności:Sztuka, kultura i nauka
 • Obszar działania:cała Polska
 • KRS:0000020904
 • Konto:87 124 0 62 47 1 111 0000 497 5 63 24
 • Adres:ul. Tłomackie 3/5
 • WWW:http://szih.org.pl/jak-wesprzec/#1%25
 • E-mail:biuro@szih.org.pl
 • Telefon:224710370
  • Rozliczenie na zasadach ogólnych

   Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.

  • Rozliczenie na zasadach ogólnych

   Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.

  • Dochody kapitałowe

   Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.

  • Dochody rozliczane ryczałtowo

   Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.

  • Zbycie nieruchomości

   Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.

  • Działalność gospodarcza rozliczana liniowo

   Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%

  • Oświadczenie w sprawie 1% podatku

   PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.

  • Wybraliśmy dla Państwa proste, wygodne i bezpieczne rozliczenie PIT – naszym zdaniem najlepsze w Polsce

   Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.

  • Rozlicz dowolne przychody – obsługujemy wszystkie druki PIT

  • Rozlicz nawet najbardziej zawiłe przychody

  • Zapisz, wydrukuj lub zachowaj w bezpiecznym repozytorium

  • Odpowiedz na tylko proste pytania
   bez cytowania ustaw i języka
   prawnego

  • Wyślij przez internet do Urzędu Skarbowego – dostaniesz formalne Urzędowe Poświadczenie Odbioru

  • Bądź bezpieczny – podobnie jak systemy bankowe nigdy nie przechowujemy danych na komputerze użytkownika

  Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

  Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00