Fundusz Obywatelski prowadzony przez Fundację dla Polski jest niezależną inicjatywą finansowaną przez obywateli dla obywateli. Fundusz wspiera oddolne działania na rzecz ochrony praw i wolności, pokoju społecznego i tworzenia dialogu w Polsce.
Program ten nie umożliwia swobodnego wyboru i przekazania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.
|
Wzmacniamy działania obywatelskieFundusz Obywatelski prowadzony przez Fundację dla Polski jest niezależną inicjatywą finansowaną przez obywateli dla obywateli. Fundusz wspiera oddolne działania na rzecz ochrony praw i wolności, pokoju społecznego i tworzenia dialogu w Polsce. |
|
Jak wykorzystamy 1%Środki z 1% przekażemy (w ramach konkursów grantowych) organizacjom oraz obywatelom i obywatelkom działającym na poziomie lokalnym na sfinansowanie prowadzonych przez nich inicjatyw na rzecz niezależności sądownictwa, ochrony praw obywatelskich i praw mniejszości, a także przeciwdziałania mowie nienawiści. |
|
Więcej o nasFundusz Obywatelski powstał z troski o Polskę. Zależy nam na wspólnocie opartej na szacunku do drugiego człowieka, jego praw i wolności. Wspieramy organizacje, które uczą o prawach obywatelskich, bronią ich i zapraszają, by rozmawiać ze sobą mimo różnic. Po co Fundusz Obywatelski? Fundusz Obywatelski powstał pod koniec 2016 roku. Po ponad 25 latach od rozpoczęcia przemian systemowych w Polsce dotrzegliśmy potrzebę utworzenia niezależnego (opartego o zasoby obywateli) fundusz wspierającego szeroko rozumianą działalność obywatelską. Dotąd, tego typu działalność najczęściej była finansowane ze środków zewnętrznych (zagranicznych, w tym ze środków Unii Europejskiej), ale także z publicznych środków krajowych (np. Funduszu Inicjatyw Obywatelskich). Z wielu powodów oba te źródła (choć ważne) bywają bardzo niestabilne i podatne na różnego rodzaju wpływy ze strony administracji i partii politycznych. Dlatego postanowiliśmy uzupełnić dotychczasowe źródła finansowania wsparciem ze strony indywidualnych obywateli i obywatelek oraz prywatnych przedsiębiorców. Od momentu powstania, Fudnusz wsparły tysiące Polaków poczuwających się do odpowiedzialności za swój kraj. Jakie działania wspiera Fundusz Obywatelski? Fundusz wspiera aktywność obywateli i organizacji dotyczącą w szczególności:
Fundusz wspiera również działania obywatelskie dotyczące sfery publicznej. Można je czasem określić, jako działania należące do sfery polityki. Chodzi tu jednak o politykę rozumianą, jako "roztropna troska o dobro wspólne", a zatem znacząco inaczej niż polityka partyjna. Obywatele mają prawo interesować się sprawami publicznymi i wyrabiać sobie pogląd na ich temat. Obywatele mogą też i powinni się o nie spierać, ale ważne, żeby spór ten prowadzony był w oparciu o cywilizowane reguły i odnosił się do faktów, a nie wyłącznie emocji. Z pomocą Funduszu odbudowujemy w Polsce - jakże dziś podzielonej - " tkankę łączną", bez której trudno będzie nie tylko o rozwój, ale nawet o przetrwanie jako wspólnoty. Wierzymy, że "tkanka" ta zawiązuje się często w drobnych lokalnych przedsięwzięciach i te w pierwszej kolejności chcemy wspierać. Fundusz Obywatelski jest zarządzany przez Fundację dla Polski powołaną do życia w 1990 roku, na początku transformacji demokratycznej w Polsce. Jest jedną z najstarszych fundacji w Polsce, która w pierwszych latach prowadzonej działalności realizowała inicjatywy na rzecz odbudowy ruchu obywatelskiego w Polsce. Inicjatorami powstania Fundacji byli m.in. Bronisław Geremek, Stefan Meller, Andrzej Wajda i Jerzy Turowicz. Fundacja odgrywała i odgrywa ważną rolę we wspieraniu aktywności obywatelskiej i rozwoju filantropii w Polsce. |
|
|
Fundacja dla Polski | Fundusz Obywatelski

-
Wzmacniamy działania obywatelskie
-
Jak wykorzystamy 1%
Środki z 1% przekażemy (w ramach konkursów grantowych) organizacjom oraz obywatelom i obywatelkom działającym na poziomie lokalnym na sfinansowanie prowadzonych przez nich inicjatyw na rzecz niezależności sądownictwa, ochrony praw obywatelskich i praw mniejszości, a także przeciwdziałania mowie nienawiści.
-
Więcej o nas
Fundusz Obywatelski powstał z troski o Polskę. Zależy nam na wspólnocie opartej na szacunku do drugiego człowieka, jego praw i wolności. Wspieramy organizacje, które uczą o prawach obywatelskich, bronią ich i zapraszają, by rozmawiać ze sobą mimo różnic.
Po co Fundusz Obywatelski?
Fundusz Obywatelski powstał pod koniec 2016 roku. Po ponad 25 latach od rozpoczęcia przemian systemowych w Polsce dotrzegliśmy potrzebę utworzenia niezależnego (opartego o zasoby obywateli) fundusz wspierającego szeroko rozumianą działalność obywatelską.
Dotąd, tego typu działalność najczęściej była finansowane ze środków zewnętrznych (zagranicznych, w tym ze środków Unii Europejskiej), ale także z publicznych środków krajowych (np. Funduszu Inicjatyw Obywatelskich). Z wielu powodów oba te źródła (choć ważne) bywają bardzo niestabilne i podatne na różnego rodzaju wpływy ze strony administracji i partii politycznych.
Dlatego postanowiliśmy uzupełnić dotychczasowe źródła finansowania wsparciem ze strony indywidualnych obywateli i obywatelek oraz prywatnych przedsiębiorców. Od momentu powstania, Fudnusz wsparły tysiące Polaków poczuwających się do odpowiedzialności za swój kraj.
Jakie działania wspiera Fundusz Obywatelski?
Fundusz wspiera aktywność obywateli i organizacji dotyczącą w szczególności:
- edukacji obywatelskiej, w tym także działań adresowanych do dorosłych w formie wszechnicowej, zwłaszcza na obszarach poza dużymi miastami;
- działań związanych z ochroną integralności i praworządnością działania instytucji publicznych - organizacji i niesformalizowanych inicjatyw strażniczych (ang. watchdogs), mediów obywatelskich zajmujących się kontrolą obywatelską dziennikarzy prowadzących pogłębione badania nieprawidłowości i sygnalistów (ang. whistleblowers);
- działań zmierzających do ochrony praw obywatelskich i wartości konstytucyjnych;
- działań zmierzających do budowania porozumienia – mediacji w sprawach publicznych i merytorycznej debaty publicznej, w której buduje się zaufanie – opartej na faktach, uwzględniającej głosy mniejszościowe;
- prowadzenia otwartych procesów konsultacji w ważnych sprawach publicznych;
- przeciwdziałania wszelkim formom przemocy w życiu publicznym
- rozwijania mechanizmów niezależnego finansowania działań obywatelskich.
Fundusz wspiera również działania obywatelskie dotyczące sfery publicznej. Można je czasem określić, jako działania należące do sfery polityki. Chodzi tu jednak o politykę rozumianą, jako "roztropna troska o dobro wspólne", a zatem znacząco inaczej niż polityka partyjna.
Obywatele mają prawo interesować się sprawami publicznymi i wyrabiać sobie pogląd na ich temat. Obywatele mogą też i powinni się o nie spierać, ale ważne, żeby spór ten prowadzony był w oparciu o cywilizowane reguły i odnosił się do faktów, a nie wyłącznie emocji. Z pomocą Funduszu odbudowujemy w Polsce - jakże dziś podzielonej - " tkankę łączną", bez której trudno będzie nie tylko o rozwój, ale nawet o przetrwanie jako wspólnoty. Wierzymy, że "tkanka" ta zawiązuje się często w drobnych lokalnych przedsięwzięciach i te w pierwszej kolejności chcemy wspierać.
Fundusz Obywatelski jest zarządzany przez Fundację dla Polski powołaną do życia w 1990 roku, na początku transformacji demokratycznej w Polsce. Jest jedną z najstarszych fundacji w Polsce, która w pierwszych latach prowadzonej działalności realizowała inicjatywy na rzecz odbudowy ruchu obywatelskiego w Polsce. Inicjatorami powstania Fundacji byli m.in. Bronisław Geremek, Stefan Meller, Andrzej Wajda i Jerzy Turowicz. Fundacja odgrywała i odgrywa ważną rolę we wspieraniu aktywności obywatelskiej i rozwoju filantropii w Polsce.
-
Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
-
Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
-
Dochody kapitałowe
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
-
Dochody rozliczane ryczałtowo
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
-
Zbycie nieruchomości
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
-
Działalność gospodarcza rozliczana liniowo
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
-
Oświadczenie w sprawie 1% podatku
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
-
Wybraliśmy dla Państwa proste, wygodne i bezpieczne rozliczenie PIT – naszym zdaniem najlepsze w Polsce
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
-
Rozlicz dowolne przychody – obsługujemy wszystkie druki PIT
-
Rozlicz nawet najbardziej zawiłe przychody
-
Zapisz, wydrukuj lub zachowaj w bezpiecznym repozytorium
-
Odpowiedz na tylko proste pytaniabez cytowania ustaw i językaprawnego
-
Wyślij przez internet do Urzędu Skarbowego – dostaniesz formalne Urzędowe Poświadczenie Odbioru
-
Bądź bezpieczny – podobnie jak systemy bankowe nigdy nie przechowujemy danych na komputerze użytkownika
O firmie
Pomoc Techniczna
- 534 30 50 40
- pn-pt 9:00-16:00
Krajowa Informacja Skarbowa
- 22 330 0 330
- pn-pt 7:00-18:00