• Pomagaj z nami!

  Rozliczając z nami PIT
  możesz przekazać 1% na cele statutowe
  Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku
  KRS 0000225114

Program ten nie umożliwia swobodnego wyboru i przekazania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Więcej o nas

W Jaworzynie Śląskiej, będącej najstarszym węzłem kolejowym w Polsce, znajduje się największa zachowana na Dolnym Śląsku parowozownia wachlarzowa, w której zgromadzono unikatowy tabor kolejowy. W trakcie sześcioletniej działalności Muzeum jego pracownicy sukcesywnie prowadzili naprawy i renowacje. Efekt? Obecnie muzeum udostępnia ekspozycję obejmującą zabytkowy tabor kolejowy normalnotorowy od roku 1890 do lat 70-tych XX w. Zbiór składa się z ponad 50 lokomotyw (pochodzenia polskiego, niemieckiego, austriackiego, angielskiego i amerykańskiego), około 50 wagonów oraz żurawi kolejowych i pługu odśnieżnego. Zajmują one aż 1,5 km torów.

Poza taborem kolejowym do muzeum przybyły także maszyna parowa, dźwig, kolekcja motocykli Harley-Davidson, urządzenia dawnej drukarni, zabytkowy komputer Odra, zbiory ikonograficzne, biblioteczne oraz wiele eksponatów związanych z kolejnictwem i jego otoczeniem z zakresu łączności i zabezpieczenia ruchu kolejowego, nawierzchni kolejowej oraz wiele różnych pamiątek i dokumentów. Uruchomiona została makieta kolejowa w skali H0 sterowana autentycznymi urządzeniami zabezpieczenia ruchu kolejowego. Zbudowano drezynę do jazd rekreacyjnych dla zwiedzających. Otwarto również salę zabawkarstwa samochodowego, salę poświęconą historii motocyklizmu na Śląsku, salę zabytkowych radioodbiorników, a także Starą Drukarnię. W zabytkowych wagonach przygotowana została wystawa dotycząca "Roli Kolei w przesiedleniach po II Wojnie Światowej".

W 2013 roku rozpoczęto odbudowę i przywrócenie do stanu używalności infrastruktury kolejowej Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa. Celem wspomnianych działań jest stworzenie "żywego muzeum", w którym turyści będą mieli styczność z urządzeniami służącymi do obsługi parowozów. W sezonie letnim udostępniona zostanie tzw. turystyczna trasa parowozowa , której edukacyjny charakter będzie polegał na zaprezentowaniu procesów związanych z przygotowaniem parowozu do wyjazdu w trasę.

Muzeum zajmuje się organizacją różnego rodzaju imprez okolicznościowych i charytatywnych. W kalendarzu imprez w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na stałe zagościła Gala Parowozów- Zlot Zabytkowych Lokomotyw. Z imprez organizowanych dla dzieci warte uwagi są takie projekty jak "Miasto Dzieci" i "Mikołaj w Muzeum". Na ternie zabytkowej parowozowni odbyły się też inne ciekawe projekty, m. in. "Kolej łączy pokolenia", czy "Festiwal Zabytków Techniki", które zorganizowano dla zaspokojenia zainteresowań miłośników kolejnictwa i historii.

Celem muzeum jest uratowanie jak największej ilości zabytków związanych z historią techniki na Dolnym Śląsku. Muzeum nie jest umiejscowione na turystycznej trasie, ale z punktu widzenia historii techniki jest bardzo ważne. W latach 40- tych XIX wieku powstały dwie ważne linie kolejowe, jedna z Wrocławia do Wałbrzycha a druga z Legnicy na Górny Śląsk . Na skrzyżowaniu tych tras, rozwinęła się Jaworzyna Śląska, miejscowość, która wyrosła wraz z rozwojem kolejnictwa. To trudny punkt aby ściągnąć zwiedzających, myślimy jednak, że uda nam się wypromować miejscowość i Muzeum, aby przybyło tu jak najwięcej zwiedzających.

 • Formularze PIT 2017/2018 dla

  KRS 0000225114

PIT-37 PIT-36 PIT-38 PIT-28
Rozliczenie
na zasadach ogólnych
Rozliczenie 
na zasadach ogólnych
Dochody
kapitałowe

Dochody rozliczane
ryczałtowo

Dochody podstawowe:
z pracy, z prac zleconych
oraz inne podstawowe.
PIT wybierany przez 82%
podatników.

Dochody z działalności
gospodarczej, dochody
małoletnich dzieci,
dochody z zagranicy
oraz inne dochody
rozliczane na zasadach
ogólnych.

 

Dochody z giełdy
papierów wartościowych
udziałów w spółkach
z o.o., Spółek Akcyjnych
i podobne.

Tylko dla tych, którzy zgłosili
chęć rozliczenia ryczałtowego:
dochody z wynajmu
i prowadzenia działalaności
gospodarczej.
PIT-39 PIT-36L

Pobierz załączniki:

PIT/B, PIT/D, PIT/O, PIT/BR, PIT/ZG, PIT/Z, PIT/M, PIT-2K, PIT-28/A, PIT-28/B

Do otwarcia plików potrzebujesz bezpłatnego programu Acrobat Reader

lub przeglądarki internetowej z wtyczką do odczytywania plików PDF.

Wszystkie pliki zawierają podstawowy formularz PIT oraz wszystkie załączniki, które mogą być do niego dołączone. Wydrukuj tylko potrzebne załączniki pamiętając o ochronie środowiska.

 

 Zbycie nieruchomości Działalność gospodarcza
rozliczana liniowo

Wyłącznie dla osób, które
sprzedają nieruchomość
zakupioną w ciągu
5 ostatnich lat.

Dla osób prowadzących
jednoosobową działalność
gospodarczą, które wybrały
opodatkowanie liniowe 19%

Wybraliśmy dla Państwa proste, wygodne i bezpieczne rozliczenie PIT – naszym zdaniem najlepsze w Polsce

Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Rozlicz dowolne przychody -
obsługujemy wszystkie druki PIT
Rozlicz nawet najbardziej zawiłe przychody
Zapisz, wydrukuj lub zachowaj w bezpiecznym repozytorium
Odpowiedz na tylko proste pytania
bez cytowania ustaw i języka
prawnego
Wyślij przez internet do Urzędu Skarbowego - dostaniesz formalne Urzędowe Poświadczenie Odbioru
Bądź bezpieczny - podobnie jak systemy bankowe nigdy nie przechowujemy danych na komputerze użytkownika