Roczne rozliczenia PIT wyróżniają kilka formularzy - w zależności od rodzaju dochodu należy wybrać inny formularz PIT.
- PIT-28 - jest to PIT przeznaczony do rozliczenia dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtowo, najmu prywatnego - opodatkowanego 8,5-procentową stawką ryczałtu oraz dochodów ze sprzedaży produktów rolnych i zwierzęcych nieprzetworzonych w sposób przemysłowy - opodatkowanych 2-procentowym podatkiem.
- PIT-37 - jest to najczęściej składane rozliczenie roczne PIT. W PIT-37 wykazujemy dochody z pracy, emerytur, rent, umów o dzieło/zlecenie, czy z działalności wykonywanej osobiście - uzyskiwanych za pośrednictwem płatnika, czyli podmiotu pobierającego z naszego wynagrodzenia zaliczki na podatek.
- PIT-36 - jest to druk PIT, na którym należy wykazać dochody zagraniczne, dochody z działalności gospodarczej wg 18/32-proc. stawki podatku, dochody małoletnich dzieci.
- PIT-36L - to formularz, na którym rozliczamy dochody z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej - opodatkowanych 19-procentową stawką podatku.
- PIT-38 - ten PIT wybieramy dla wykazania dochodów uzyskanych z papierów wartościowych, kapitałów pieniężnych.
- PIT-39 - na PIT-39 rozliczamy dochody ze sprzedaży nieruchomości - jeśli od dnia nabycia, do dnia sprzedaży nieruchomości nie minęło 5 lat.
Na rozliczenie PIT2018 składa się wypełnienie głównego zeznania rocznego oraz załączników, w którym można wykazać odliczone przez nas ulgi od podatku oraz przychodu. Rozliczenie PIT 2018 elektronicznie, jak i ręcznie nie wymaga dołączenia żadnych dokumentów potwierdzających prawo do ulg odliczanych w PIT-ach. Dokumenty te należy jednak przechowywać przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym złożono PIT z odliczeniem danej ulgi.
Polecamy rozliczenie PIT za 2018 online - czytelny kreator zadaje łatwe pytanie użytkownikowi oraz podpowiada, kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.