• Czy trzeba płacić podatek od prezentów pod choinką?
  Upominki spod choinki
  a podatek
  12 grudnia 2016 r.

  Prezenty o bardzo dużej wartości podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn (wtedy do wykazanie tych dochodów służy specjalny druk PSD, a nie roczne rozliczenie PIT 2016, np. PIT-37, PIT-36). Gdy prezenty są symboliczne - nie płacimy od nich podatków.

  czytaj więcej

 • Ile można zaoszczędzić na ulgach podatkowych?
  Ile można zaoszczędzić
  na ulgach podatkowych
  1 grudnia 2016 r.

  Rozliczenie PIT, to nie tylko przychody, to również ulgi i odliczenia - im więcej ulg uda nam się odliczyć w naszym rocznym zeznaniu podatkowym tym mniejszy podatek do zapłaty będziemy mieli lub będzie nam się należał większy zwrot podatku. Oszczędnością na uldze jest różnica pomiędzy podatkiem wyliczonym bez zastosowania danej ulgi a podatkiem wyliczonym z zastosowaniem danej ulgi. Podatek jest wykazywany w polu “Podatek należny” - w przypadku PIT-37 jest to poz. 126.

   

  czytaj więcej

 • Wyjazd za granicę
  Wyjazd za granicę
  a rozliczenie PIT
  3 listopada 2016 r.

  Sposób rozliczenia dochodów zagranicznych w Polsce zależy od dwóch czynników; od rezydencji podatkowej oraz od zagranicznego kraju, a ściślej od umowy, jaką ma Polska podpisana z danym krajem w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Rozliczanie dochodów zagranicznych nie należy do łatwych zadań, dlatego polecamy państwu rozliczenie PITu przez internet, a w poniższym artykule przedstawiamy Państwu merytoryczne kwestie rozliczania dochodów zagranicznych.

  czytaj więcej