Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Informacje podatkowe 500+ na dziecko Cyberbezpieczeństwo podczas wypełniania wniosków on-line

Cyberbezpieczeństwo podczas wypełniania wniosków on-line

620x100 dziecinnie proste

W poniższych punktach chcielibyśmy przedstawić Państwu informacje na co należy zwracać szczególną uwagę podczas wypełniania wniosków o świadczenie 500+ drogą internetową.

 Cyberbezpieczeństwo podczas wypełniania wniosków on-line

 

Poniższe punkty dotyczą wypełniania wniosków on line poprzez strony rządowe, jak i za pośrednictwem banków.

 1. Żadna z instytucji zaangażowanych w składanie wniosków o wypłatę świadczenia 500+ nie pobiera za to opłat – wypełnianie i składanie wniosków jest CAŁKOWICIE BEZPŁATNE!
 2. Żadna z instytucji zaangażowanych w składanie wniosków o wypłatę świadczenia 500+ nie żąda od swoich klientów podawania lub potwierdzania drogą mailową lub SMS-ową danych takich jak: imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, PESEL, miejsce zamieszkania czy przekazywania innych tego typu wrażliwych informacji.
 3. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku otrzymania maila lub SMS-a z prośbą o kliknięcie linka lub odesłanie SMS-a. Nie należy na nie reagować – może to być próba oszustwa, wyłudzenia danych lub zainfekowania komputera!
 4. Przy wypełnianiu i wysyłaniu wniosku należy zwrócić szczególną uwagę czy odbywa się to przy pomocy bezpiecznego połączenia (w przeglądarce internetowej najczęściej świadczy o tym zamknięta kłódka na pasku z adresem strony, z której korzystamy).
 5. Przy wypełnianiu i wysyłaniu wniosku o wypłatę 500+ najlepiej bezpośrednio wchodzić na stronę banku lub innej instytucji zaangażowanej w program.
 6. Jeśli w wyglądzie strony cokolwiek wzbudzi zaniepokojenie klienta, przed zalogowaniem do systemu transakcyjnego powinien się on upewnić, że wszedł na właściwą stronę lub skontaktować z konsultantem infolinii.
 7. Aby uniknąć zainfekowania komputera niebezpiecznymi wirusami, należy korzystać z legalnego oprogramowania i regularnie je aktualizować. Trzeba też dbać o bezpieczeństwo własnego komputera poprzez stosowanie aktualizowanych na bieżąco programów antywirusowych oraz firewalla. Jeżeli tylko jest to możliwe, podczas korzystania z bankowości internetowej należy używać własnego komputera.
 8. Jeżeli link z otrzymanej wiadomości został już otwarty i podano jakiekolwiek dane na stronie internetowej przypominającej serwis transakcyjny/stronę związaną z programem 500+ należy niezwłocznie skontaktować się z konsultantem banku.
 9. Należy uważać na fałszywe strony oferujące możliwość składania wniosków. Jedyną i oficjalną stroną programu jest rodzina500plus.gov.pl.

Na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji powyższe punkty zostały wzbogacone o filmiki. Polecamy zajrzeć na stronę: http://m.mc.gov.pl/na-co-warto-zwrocic-szczegolna-uwage-by-przy-okazji-skladania-wnioskow-o-wyplate-swiadczenia-500

Pomoc techniczna

 • 534 30 50 40
 • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Podatkowa

 • (22) 330 0 330
 • pn - pt: 7:00 - 18:00