Co to jest PFR

620x100 dziecinnie proste

PFR, to wstępnie wypełniony PIT przez Ministerstwo Finansów, który ma na celu uprościć do minimum wypełnianie zeznania rocznego.

Co to jest PFR

PFR (skrót z ang. pre filed return), czyli wstępne wypełnienie zeznania podatkowego, to bezpłatna usługa od MF, dzięki której podatnicy, po zalogowaniu się, mogą skorzystać z wstępnie wypełnionego swojego PIT przez MF.

Dane w PFR są wypełniane na podstawie dostarczanych przez pracodawców PIT-ów, czyli PIT-11 oraz na podstawie dostarczonych przez inne podmioty PIT-ów, takich jak PIT-40A/11A, PIT-8C i PIT-R. Wstępnie wypełnione zeznanie, jak sama nazwa wskazuje, jest wypełnione wstępnie - zawiera dane oraz podstawowe obliczenia w oparciu o te dane. Jeśli podatnik nie chce odliczać żadnej ulgi, przekazać 1%, to może skorzystać z PFR, jednak jeśli podatnik chciałby skorzystać z którejś z powyższych preferencji, to musi takie wstępnie wypełnione zeznanie uzupełnić o potrzebne informacje, np. o ulgę na dzieci, czy na internet. Jeśli podatnik otrzymał przychody, które nie zostały ujęte w udostępnionym PFR to również powinien je dopisać.

Jakie dane są potrzebne do pobrania PFR?

Aby pobrać PFR należy zalogować się podając dane:

  • PESEL lub NIP,
  • imię, nazwisko i datę urodzenia,
  • kwotę odpowiedniego przychodu za rok, za który rozliczamy PIT, na przykład gdy chcemy pobrać PFR PIT-37 za 2017 rok - to musimy podać sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A za rok 2017.

Gdy chcemy z kolei pobrać PFR dla PIT-39 za 2017 rok, to musimy podać sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-8C za rok 2017.

  • adres e-mail.

Gdzie znaleźć usługę PFR

Usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego znajdziemy na portalu podatkowym MF. Aby skorzystać z PFR należy kliknąć w “pobierz PFR”, następnie wybrać sposób rozliczenia. Na kolejnym etapie wprowadzamy dane potwierdzające naszą tożsamość (wymienione w nagłówku “Jakie dane są potrzebne do pobrania PFR”). Po wpisaniu prawidłowych danych system informuje podatnika, na podstawie jakich dokumentów wstępnie wypełniono PIT (PIT-11, PIT-8C, itd). Gdy podatnik zaloguje się do PFR ma możliwość uzupełnienia wstępnie wypełnionego zeznania o brakujące informacje np. o kwoty przysługujących ulg, czy o organizację, której chce przekazać 1% swojego podatku).

Po uzupełnieniu wszystkich pól, można tak wypełnione zeznanie wysłać przez internet - aby móc wysłać PIT prze internet, należy podać dane autoryzacyjne, czyli kwotę przychodu za ubiegłoroczny rok lub użyć e-podpisu (certyfikowanego podpisu elektronicznego).

Potwierdzeniem złożenia rozliczenia rocznego PIT-37, PIT-38 jest wyłącznie Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które stanowi dowód poprawnego złożenia zeznania w formie elektronicznej.

 

Pomoc techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Podatkowa

  • (22) 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00