Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Informacje podatkowe Co to jest PFR

Co to jest PFR

620x100 dziecinnie proste

PFR, to wstępnie wypełniony PIT przez Ministerstwo Finansów, który ma na celu uprościć do minimum wypełnianie zeznania rocznego.

Co to jest PFR

PFR (skrót z ang. pre filed return), czyli wstępne wypełnienie zeznania podatkowego, to bezpłatna usługa od MF, dzięki której podatnicy, po zalogowaniu się, mogą skorzystać z wstępnie wypełnionego swojego PIT przez MF.

Dane w PFR są wypełniane na podstawie dostarczanych przez pracodawców PIT-ów, czyli PIT-11 oraz na podstawie dostarczonych przez inne podmioty PIT-ów, takich jak PIT-40A/11A, PIT-8C i PIT-R. Wstępnie wypełnione zeznanie, jak sama nazwa wskazuje, jest wypełnione wstępnie - zawiera dane oraz podstawowe obliczenia w oparciu o te dane. Jeśli podatnik nie chce odliczać żadnej ulgi, przekazać 1%, to może skorzystać z PFR, jednak jeśli podatnik chciałby skorzystać z którejś z powyższych preferencji, to musi takie wstępnie wypełnione zeznanie uzupełnić o potrzebne informacje, np. o ulgę na dzieci, czy na internet. Jeśli podatnik otrzymał przychody, które nie zostały ujęte w udostępnionym PFR to również powinien je dopisać.

Jakie dane są potrzebne do pobrania PFR?

Aby pobrać PFR należy zalogować się podając dane:

  • PESEL lub NIP,
  • imię, nazwisko i datę urodzenia,
  • kwotę odpowiedniego przychodu za rok, za który rozliczamy PIT, na przykład gdy chcemy pobrać PFR PIT-37 za 2018 rok - to musimy podać sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A za rok 2018.

Gdy chcemy z kolei pobrać PFR dla PIT-39 za 2018 rok, to musimy podać sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-8C za rok 2018.

  • adres e-mail.

Gdzie znaleźć usługę PFR

Usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego znajdziemy na portalu podatkowym MF. Aby skorzystać z PFR należy kliknąć w “pobierz PFR”, następnie wybrać sposób rozliczenia. Na kolejnym etapie wprowadzamy dane potwierdzające naszą tożsamość (wymienione w nagłówku “Jakie dane są potrzebne do pobrania PFR”). Po wpisaniu prawidłowych danych system informuje podatnika, na podstawie jakich dokumentów wstępnie wypełniono PIT (PIT-11, PIT-8C, itd). Gdy podatnik zaloguje się do PFR ma możliwość uzupełnienia wstępnie wypełnionego zeznania o brakujące informacje np. o kwoty przysługujących ulg, czy o organizację, której chce przekazać 1% swojego podatku).

Po uzupełnieniu wszystkich pól, można tak wypełnione zeznanie wysłać przez internet - aby móc wysłać PIT prze internet, należy podać dane autoryzacyjne, czyli kwotę przychodu za ubiegłoroczny rok lub użyć e-podpisu (certyfikowanego podpisu elektronicznego).

Potwierdzeniem złożenia rozliczenia rocznego PIT-37, PIT-38 jest wyłącznie Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które stanowi dowód poprawnego złożenia zeznania w formie elektronicznej.

 

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00