Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Informacje podatkowe Podatek jednolity

Podatek jednolity

620x100 dziecinnie proste

Od 2018 roku ma zacząć obowiązywać tzw. podatek jednolity. W myśl tej zmiany podatek PIT, składki NFZ oraz ZUS byłyby płacone jako jeden wspólny podatek.

Podatek jednolity

Artykuł będzie rozszerzany stosownie do nowych zmian lub założeń w projekcie dotyczącym podatku jednolitego.Stan aktualny na dzień 15 września 2018 r.

Kwestie i założenia dotyczące podatku jednolitego są w fazie projektu i nie ma jeszcze ostatecznej wersji oraz konkretnych założeń programowych. Wszelkie uregulowania prawne mają powstać pod koniec roku 2016. Po czym rząd będzie potrzebował jeszcze roku na ewentualne wdrożenie systemu do urzędów.

Na dzień 15 września ogólna koncepcja podatku jednolitego opiera się na tym, że pracodawcom, przedsiębiorcom będzie wskazany jeden rachunek bankowy, na który będą odprowadzać pewną część wynagrodzenia. Z tego rachunku, Ministerstwo Finansów będzie rozdzielać odpowiednio środki na: podatek, składki ZUS oraz składki NFZ.

Na razie jeszcze nie wiadomo, jaką część wynagrodzenia pracodawcy mieliby odprowadzać na jeden rachunek - wiadomo, że będą to różne stawki dla różnych grup - od bogatszych ma być pobierana większa kwota, od biedniejszych - mniejsza. Wpływy budżetowe mają pozostać na dotychczasowym poziomie - nastąpi jedynie przeniesienie obciążenia z grup słabo zarabiających w stronę bogatych.

Informacje na dzień 13 października 2016 r.

Podatek jednolity ma mieć kilka progów; najniższy to 19%, a najwyższy 40%. Ma on być pobierany przez administrację państwową, lecz jeszcze nie wiadomo, czy zadaniem tym będzie się zajmował ZUS, czy urząd skarbowy. Jednakże podatek będzie uiszczany przez pracodawcę na jedno konto (do zus lub us) i stamtąd już odpowiednia instytucja będzie odpowiednio wydzielać środki na podatek lub na składki. Środki te będą przypisane do konkretnego obywatela, tak że będzie wiadomo, od kogo te składki i podatek pochodzą.

Ustalono również, że nastąpi likwidacja 19-procentowej stawki podatku dla osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą (rozliczaną na PIT-36L). Następną zmianą jest wzrost kwoty wolnej od podatku - od 2018 roku ma ona wynosić 8 000 zł. Wciąż będzie można rozliczać się ze współmałżonkiem oraz odliczyć ulgę na dzieci.

Pomoc techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Podatkowa

  • (22) 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00