Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Informacje podatkowe Zmiany w PIT 11 i PIT 8C w 2019 roku

Zmiany w PIT 11 i PIT 8C w 2019 roku

620x100 dziecinnie proste

Rok 2019 to rok zmian związanych z prawem podatkowym i składaniem PIT. Dotyczy to zarówno pracodawców, jak i pracowników. Jakie są terminy wysyłania deklaracji, sposoby wysyłania i wypełnienia deklaracji? Jeśli nie wiesz, jak to działa, a jesteś pracodawcą lub pracownikiem, skorzystaj z naszej podpowiedzi.

Zmiany w PIT 11 i PIT 8C w 2019 roku

Urząd Skarbowy rozliczy podatnika

Dla podatnika najważniejszą zmianą jest rozliczanie jego PIT-u przez Urząd Skarbowy. Do tej pory podatnicy musieli go samodzielnie wypełnić i złożyć (w formie papierowej lub elektronicznej) do właściwego Urzędu Skarbowego. W 2019 roku takie postępowanie ma ulec zmianie. Urzędy mają same generować PIT-37 i PIT-38 dla obywateli. Jedynym obowiązkiem podatników będzie sprawdzenie, czy znajdują się w nim poprawne dane, ewentualne wniesienie o ich zmianę i ostateczne zatwierdzenie dokumentu. Stanie się to możliwe poprzez wejście na platformę Portal Podatkowy. Dostęp do niego możliwy będzie przy pomocy kwalifikowanego podpisu elektronicznego, danych autoryzacyjnych, bezpłatny Profil Zaufany. Z możliwości podejrzenia swojego rozliczenia można skorzystać od 15 lutego 2019 r.

Akceptacja formularza rozliczeniowego

Podatnicy przez Portal Podatkowy będą mogli zrobić jedną z dwóch rzeczy. Pierwsza to akceptacja tzw. e-PIT-u bez nanoszenia żadnych zmian. Taka akceptacja sprawi, że urząd szybciej przeanalizuje wniosek i jeśli podatnikowi należy się zwrot, zostanie on szybko wysłany. W tej kwestii także następuje zmiana, gdyż na zwrot podatku nie trzeba będzie czekać już nieokreślony czas, najczęściej dość długo, lecz maksymalnie 45 dni. Wypłata w tym okresie będzie obowiązkiem urzędu, jeżeli zeznanie podatkowe zostanie dostarczone elektronicznie. W przypadku papierowych pitów urząd skarbowy zobowiązany jest zwrócić podatnikowi nadpłatę podatku w ciągu 90 dni. Druga opcja to niepodejmowanie żadnych działań związanych z e-PIT-em. W takiej sytuacji zostanie on „wysłany” do urzędu w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, czyli 30 kwietnia.

Pracodawca składa PIT-11

Wchodzące zmiany w równym stopniu obejmują pracodawców. Od początku roku są oni zobligowani do przekazywania informacji o dochodach pracownika do Urzędu Skarbowego, w postaci PIT-11 i PIT 8C do 31 stycznia 2019 r. oraz tylko i wyłącznie korzystając z formy elektronicznej. W tym celu został uaktualniony formularz, należy korzystać z jego nowej formy. Jednocześnie pracodawca nadal ma czas do końca lutego, aby PIT-11 przekazać swojemu pracownikowi.

Konieczność przesyłania PIT-ów do Urzędu Skarbowego do końca stycznia nie obowiązuje jedynie przedsiębiorców kończących działalność. W ich przypadku formularze PIT muszą być one dostarczone do urzędu skarbowego nie później, niż do dnia zakończenia działalności.

Gdy PIT nie nadejdzie

Pracodawca zobowiązany nadal do dostarczenia pracownikowi rozliczenia do końca lutego danego roku (rozliczenie za rok poprzedni, tj. 2018). Jeżeli nie wywiąże się z tego obowiązku może zostać na niego nałożona grzywna. Wysokość grzywny może sięgnąć nawet 180 stawek dziennych. Podatnik powinien jednak pamiętać, że brak przesłania przez pracodawcę PIT-u nie zwalnia go z rozliczenia podatkowego, dlatego trzeba samodzielnie ustalić, jakie są przyczyny niedostarczenia PIT-11. Najlepiej zainteresować się na poczcie, czy przesyłka została nadana na właściwy adres lub czy nie zaginęła. Jeżeli podejrzenia nie potwierdzą się, a pracodawca nie doręczył PIT-11 ani osobiście, ani listownie, można zwrócić się do Urzędu Skarbowego o interwencję i tym samym zobligować pracodawcę do wywiązania się z obowiązku.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00