Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Podatki w innych krajach Terminy podatkwe w Wielkiej Brytanii

Terminy podatkwe w Wielkiej Brytanii

620x100 dziecinnie proste

Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii - Szkocji, Anglii, Walii i Irlandii Północnej nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Rozpoczyna się w UK zawsze 6 kwietnia i kończy 5 kwietnia roku następnego.  Podatek rozlicza się za rok miniony, zakończony.

Czy trzeba rozliczać PIT w Wielkiej Brytanii?

Każdy, kto jest zatrudniony lub pobiera emeryturę w Wielkiej Brytanii zostaje rozliczany automatycznie w systemie PAYE i kwota należnego podatku jest regularnie odliczana z pensji bądź emerytury. Osoby, które  nigdy nie rejestrowały się jako self employed, nie muszą nic robić po zakończeniu roku podatkowego.

Osoby samozatrudnione (ang. self employed lub subcontractor) po dokonaniu rejestracji w HMRC (rejestracji dokonuje się w przeciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia działalności gospodarczej) traktowane są jako podatnik "Self Assessment". Same ponoszą odpowiedzialność za opłacanie swoich podatków  i mają obowiązek rozliczenia pit za każdy rok, wypełnienia deklaracji podatkowej w formie Self Assessment (SA100) w elektronicznej lub papierowej wersji. Aby się rozliczyć należy wypełnić formularz "Tax Return" oraz podać informacje dotyczące wysokości swoich dochodów, osiągniętych każdego roku. Urząd skarbowy automatycznie wysyła formularz "Tax Return" w kwietniu wraz z końcem roku obrachunkowego w Wielkiej Brytanii. Przestrzegając ustawowych terminów formularz należy wypełnić i odesłać najpóźniej do 31 października w formie papierowej lub do 31 stycznia w formie elektronicznej przez internet. Na podstawie zeznania podatkowego Brytyjski Urząd Skarbowy (HMRC) uwzględni aktualne stawki podatkowe (np. na 2015 rok), ile wynosi kwota wolna od podatku? Jakie Ulgi można odliczyć? Co można odliczyć od podatku? Co można odliczyć od dochodu? i naliczy podatek do zapłaty lub do zwrotu.

Z dochodu zerowego również jest obowiązek rozliczenia się.

Istnieje również skrócona forma zeznania podatkowego - Short Tax Return (SA200). Z tej formy rozliczenia mogą skorzystać osoby, które mają przejrzystą sytuacje rozliczeniową i nie muszą składać pełnego zeznania podatkowego - Self Assessment.  

Terminy do zapamiętania:

  • Rok podatkowy trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego.

  • Do 31 maja pracodawca zobligowany jest przesłać formularz P60 (P45 gdy pracownik kończy pracę w ciągu roku podatkowego).

  • Do 31 pażdziernika podatnik składa zeznanie za ubiegły rok podatkowy, jeżeli chce, aby HMRC automatycznie dokonał obliczenia wysokości podatku.

  • 31 stycznia - ostateczny termin złożenia zeznania podatkowego za ubiegły rok.

Ostateczny termin na złożenie deklaracji podatkowej w mija 31 stycznia każdego roku. Jeśli nie zdążysz wysłać swojego zeznana w terminie, HMRC obciąży cię karą pieniężną. Im szybciej złożysz rozliczenie wraz z odpowiednim odwołaniem, tym większa szansa, że twoja kara zostanie anulowana lub przynajmniej zredukowana.

Jeśli spodziewasz się zwrotu podatku, w twoim interesie jest rozliczyć się jak najwcześniej.

Deklaracje podatkowe można składać w Urzędzie Skarbowym za ostatnie 5 lat.

Wszelkie dokumenty podatkowe należy przechowywać przez co najmniej 22 miesiące od daty zakończenia roku podatkowego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00