Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradnik rozliczenia Jak rozliczyć PIT przez internet

Jak rozliczyć PIT przez internet

▪ 9 listopada 2016 r. ▪ Zaktualizowano: 4 września 2019 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

30 kwietnia oraz 31 stycznia, to dwa terminy, w których należy złożyć rozliczenie roczne PIT oraz zapłacić podatek - jeśli z zeznania wynika zapłata podatku. Najwygodniej i najszybciej rozliczyć PIT przez internet, oczywiście można też rozliczać PIT-y osobiście, ale jest to żmudna praca.

Jak rozliczyć PIT przez internet

Rozliczenie PIT przez internet to nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale i bieżąca kontrola wpisywania poprawnych danych, a także uniknięcie przygotowywania papierowych formularzy PIT oraz wysyłania ich osobiście do urzędu, adresowania kopert, czyli uniknięcie biurokracji.

W poniższym artykule chcielibyśmy podpowiedzieć państwu jak rozliczyć PIT przez internet, aby całe rozliczenie przebiegło sprawnie i bezproblemowo.

Jak rozliczyć PIT przez internet  - przewodnik krok po kroku

  1. Do rozliczenia PIT online niezbędny jest program do rozliczeń podatku PIT - na rynku jest wiele programów do PIT, my polecamy PITax.pl, dlatego też w poniższych podpunktach w przykładach posłużymy się pitaxem.

  2. Gdy już wybierzemy właściwy dla siebie program do PIT powinniśmy przygotować następujące PIT-y, które dostaliśmy od pracodawców; PIT-11, PIT-8C, PIT-40A/11A lub PIT-R.

  3. Następnie wypełniamy kreator rozliczenia PIT:

a) wybierając odpowiednią formę rozliczenia,

pasted image 0

b) odpowiadając na proste pytania wstępne kreatora,

pasted image 0 1     pasted image 0 2

c) wpisując dane z papierowych PIT-ów od pracodawców do komputera,

pasted image 0 3

d) wybierając odpowiednie opcje,

pasted image 0 4     pasted image 0 5

e) Po wykonaniu powyższych kroków ujrzymy wypełniony PIT - pamiętajmy, aby sprawdzić, czy wpisaliśmy poprawnie wszystkie dane - jeśli wszystko się zgadza powinniśmy wybrać opcję “Potwierdzam, idę dalej”, a jeśli jakieś dane są wpisane mylnie, to należy wybrać opcję “koryguj, idąc od początku”

pasted image 0 6     pasted image 0 7

4. Po upewnieniu się, że dane w PIT się zgadzają przechodzimy na etap wysyłki PIT przez internet. Aby wysłać PIT online niezbędne jest podanie kwoty przychodu z ubiegłorocznego PIT (jest to wymóg stawiany przez Ministerstwo Finansów dla osób, które nie mają kwalifikowanego podpisu elektronicznego). Podanie odpowiedniej kwoty przychodu poświadcza tożsamość użytkownika - jest to zabezpieczenie przed fałszywym wysłaniem PIT przez osoby, które mogłyby się za nas podszywać.

W PITax.pl bardzo dobrze zobrazowano jak rozliczyć PIT przez internet oraz jak wysłać PIT przez internet, czyli jak się podpisać online - wszystko to za sprawą jasnych obrazków oraz prostych podpowiedzi na ekranie “Wyślij przez internet”.

pasted image 0 8

5. Następnym etapem wysyłki PIT przez internet (po użyciu przycisku “Podpisz i wyślij”) jest oczekiwanie na UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

6. Ostatnim krokiem rozliczenia PIT online jest otrzymanie UPO, które czyni koniec przygody z rozliczeniem PIT oraz wszelkim formalnościom.

UPO jest oficjalnym, urzędowym dokumentem, który stanowi, że urząd właśnie otrzymał nasz PIT. UPO należy pobrać oraz zachować przez 5 lat licząc od końca roku, w którym złożono zeznanie roczne.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00