Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradnik rozliczenia Zmiany w PIT 2020

Zmiany w PIT 2020 - co czeka nas w rozliczeniu PIT za 2019 rok?

▪ 25 marca 2019 r. ▪ Zaktualizowano: 3 września 2019 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Podczas rozliczania deklaracji podatkowych w 2020 roku, podatnicy muszą być świadomi wielu zmian, jakie zaszły w sferze podatków i rozliczeń PIT. Jednymi z najistotniejszych zmian, jakie z pewnością większość podatników odczuje, będzie możliwość odliczenia kolejnej, dotąd nieobowiązującej ulgi oraz nieco zmodyfikowana metoda rozliczania kosztów poniesionych z tytułu pojazdów służbowych.

Zmiany w PIT 2020 - co czeka nas w rozliczeniu PIT za 2019 rok?

Możliwość odliczenia nowej ulgi – ulga termomodernizacyjna

Wszyscy podatnicy, będący właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych, przy okazji rozliczania deklaracji PIT w 2020 roku, mają możliwość ubiegania się o zwrot z tytułu ulgi termomodernizacyjnej. Dotyczy ona wszystkich kosztów poniesionych na termomodernizację domów, których są właścicielami. Ulga ta jest odliczana od dochodu i nie jest jedynym plusem dla tych podatników, ponieważ każdy z nich, oprócz odliczenia od dochodu ulgi termomodernizacyjnej, ma możliwość odpisania 23% kosztów poniesionych na zakup urządzeń, usług i materiałów, które mają związek z realizacją zmian termomodernizacyjnych w budynkach, których są właścicielami.

Ulga termomodernizacyjna przysługuje do odliczenia tylko tym podatnikom, którzy w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku, ponieśli wydatki na realizację projektów termomodernizacyjnych.

Modyfikacja przepisów regulujących zasady rozliczania wydatków poniesionych na pojazdy służbowe

W myśl planowanych zmian, wszyscy podatnicy, którzy w terminie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku korzystają z samochodów służbowych jednocześnie wykorzystując je do celów i służbowych, i prywatnych, będą mieli możliwość odliczenia od swoich przychodów kwoty, w równowartości 50% wydatków poniesionych na te pojazdy. Z kolei podatnicy, użytkujący samochody prywatne - 20%. W przypadku, kiedy pojazdy służbowe będą wprowadzone do ewidencji środków trwałych, będą rozliczane na zasadach zbliżonych do VAT, zarówno w sytuacji użytkowania prywatnego, jak i firmowego, a odliczenie wydatków związane z użytkowaniem i kupnem będzie mogło wynosić nie więcej niż 50%.

Oczywiście wciąż zostanie możliwość odliczenia pełnej kwoty wydatków, jednak tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy samochód zostanie wykorzystywany tylko do celów służbowych - wyłącznie, co związanym jest z prowadzeniem szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu, czego zaniedbanie lub brak, będzie skutkować brakiem możliwości odliczenia.

Ta modyfikacja wiąże się z rezygnacją od tzw. “kilometrówki”, czyli odliczania wydatków na pojazdy służbowe, w oparciu o ewidencję przejechanych kilometrów wraz z ustaloną urzędową stawką za przejechany kilometr. 

Przy rozliczaniu PIT 2020, zauważyć można będzie również zmiany, które wpłyną także na sposób amortyzacji samochodów osobowych. Limit amortyzacji zostanie podniesiony do 150 000 zł.

Twój e-PIT dostępny dla większej liczby podatników

Jednym z planów Ministerstwa Finansów w sprawie rozliczania deklaracji PIT w 2020 roku, jest umożliwienie rozliczania się za pomocą usługi Twój e-PIT większej ilości podatników. Ma to być realizowane poprzez możliwość rozliczania się w usłudze podatników, wypełniających deklaracje podatkowe PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28. Jak zapowiada Ministerstwo Finansów, urzędy skarbowe będą samodzielnie rozliczać podatników. Niestety nic się nie zmieni w kwestii automatycznego stosowania odliczeń, jak ulga na leki lub ulga na Internet.

Co jeszcze zmieni się w PIT 2020?

Modyfikacje i ułatwienia dotrą również do podatników na innych płaszczyznach. Najważniejszymi kwestiami będzie wzrost limitu tzw. „małego podatnika” do 2 mln euro. Oprócz tego planuje się wdrożyć również tzw. “podatek solidarnościowy”, który wyniesie 4% i będzie liczony od dochodów przewyższających kwotę 1 mln złotych rocznie.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00