Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradniki 1% a darowizna na cele pożytku publicznego

1% a darowizna na cele pożytku publicznego

620x100 dziecinnie proste

Wypełniając PIT możemy wspomóc Organizację Pożytku Publicznego podwójnie; obdarowując ją 1% oraz dokonując darowizny. Są to dwie, odrębne, niezależne od siebie formy pomocy.

1% a darowizna na cele pożytku publicznego

Darowizna jest jedną z ulg, którą możemy odliczyć od dochodu, a co za tym idzie  - zapłacić mniejszy podatek. Do darowizn, które możemy odliczyć w zeznaniu rocznym zaliczają się:

 

 

 • darowizna na cele pożytku publicznego;
 • darowizna na cele kultu religijnego;
 • darowizna na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła;
 • darowizna na cele krwiodawstwa (oddanie krwi).

W tym artykule omówimy róznice pomiędzy darowizną przekazaną na cele pożytku publicznego a przekazaniem 1% dla Organizacji Pożytku Publicznego. Te dwie formy pomocy nie wykluczają się oraz na siebie nie wpływają. Można wspomóc OPP tylko darowizną, tylko jednym procentem, 1% oraz darowizną lub nie musimy w ogóle wspierać OPP.

Czym jest darowizna na cele pożytku publicznego?

To jedna z ulg, którą mamy prawo odliczyć od dochodu, którą możemy pomniejszyć swój podatek. Ulga z tytułu przekazanej darowizny na cele pożytku publicznego przysługuje nam, jeśli w roku za który składamy PIT przekazaliśmy darowiznę (w formie bezgotówkowej,
np. przelewem lub w formie niepieniężnej, np. przekazanie rzeczy) odpowiedniej instytucji.

Darowiznę można przekazać organizacjom pożytku publicznego, stowarzyszeniom jednostek samorządu terytorialnego, kościołom, organizacjom kościelnym, spółdzielniom socjalnym, fundacjom, stowarzyszeniom (gdy nie działają w celu osiągnięcia zysku) - na cele zadań publicznych.

Organizacja, której przekazujemy darowiznę nie musi mieć statusu organizacji pożytku publicznego. Musi jedynie realizować cele pożytku publicznego określone w ustawie.
Czym są cele publiczne można przeczytac tutaj: http://www.pitax.pl/wiedza/sytuacje-podatkowe/dokonanie-darowizny/.

Odliczenie z tytułu darowizny przekazanej na cele pożytku publicznego wpisujemy w PIT-O
w poz. 11 oraz 12. Wpisujemy wydatki faktycznie poniesione, jednak nie mogą one przekroczyć 6% dochodów (6% z poz. 66 lub 97 PIT-37).

Czym jest 1% przekazany dla OPP?

Rozliczając roczny PIT (nie ma znaczenia, czy składamy PIT online, czy tradydycyjnie, w formie papierowej do urzędu skarbowego) możemy przekazać 1% naszego podatku wybranej przez nas OPP (jeśli jest ona uprawniona do otrzymywania 1%). Przekazanie 1% z podatku dla OPP nie jest obowiązkowe. Jednak warto wspomóc w ten sposób wybraną OPP, ponieważ my i tak nic na tym nie tracimy, a Organizacja może wiele zyskać. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się przekazać 1% dla OPP, czy nie -  nasz podatek będzie wynosił tyle samo. Jeżeli wyrazimy zgodę, aby przekazać 1% podatku dla OPP, wtedy urząd z należnego im podatku odejmie przysługujący mu 1% i przekaże wskazanej przez nas w deklaracji OPP. Kwoty z 1% są przekazywane Organizacjom przez urząd między majem a lipcem.

Różnice między darowizną na cele pożytku publicznego a 1% dla OPP

 • 1% możemy przekazać tylko Organizacjom mającym status organizacji pożytku publicznego.
  Darowiznę możemy przekazać jednostkom, które nie muszą mieć statusu organizacji pożytku publicznego - ważne, aby realizowały zadania publiczne.
 • 1% wpisujemy w zeznaniu rocznym w sekcji „Wniosek o przekazanie 1% podatku na rzecz OPP”.
  Darowizny wpisujemy w PIT-O w poz. 11 lub 12.
 • Przekazując 1% nie ponosimy żadnych kosztów.
  Przekazując darowiznę, aby ją odliczyć należy ponieść odpowiednie wydatki (w formie bezgotówkowej lub niepieniężnej) w roku, za który składamy PIT. 

 

Pomoc techniczna

 • 534 30 50 40
 • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Podatkowa

 • (22) 330 0 330
 • pn - pt: 7:00 - 18:00