Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradniki Rządowy projekt „Twój e-PIT”

Rządowy projekt „Twój e-PIT”

620x100 dziecinnie proste

Ministerstwo Finansów oraz Krajowa Administracja Skarbowa zapowiadają wprowadzenie nowego systemu rozliczeń podatkowych PIT o nazwie „Twój e-PIT”. System docelowo będzie dostępny dla ponad 25 milionów podatników w Polsce i ma zrewolucjonizować rozliczenie podatku dochodowego.

Rządowy projekt „Twój e-PIT”

Proste, przyjazne, przejrzyste podatki

Najnowsza inicjatywa KAS zaprezentowana na niedawnej konferencji prasowej minister finansów pod hasłem 3 x P („proste, przyjazne, przejrzyste podatki”) ma ambitne załażenia:

 

 • uproszczenie i automatyzacja PIT;
 • eliminacja (lub zmniejszenie) obowiązków podatnika;
 • zdalne załatwianie spraw podatkowych.

Projekt usługi „Twój e-PIT” powstał w efekcie doświadczeń elektronicznych rozliczeń podatku dochodowego w naszym kraju i w zamierzeniu Krajowej Administracji Skarbowej ma znacząco ułatwić podatnikowi wywiązywanie się z obowiązków rokrocznego przygotowania zeznania PIT. Według informacji udostępnionych przez KAS – składanie deklaracji podatkowej oraz wypełnianie wniosków nie będzie już w nowym systemie wymagane.

System „Twój e-PIT”

System „Twój e-PIT” oznacza w praktyce ograniczenie powinności podatnika do absolutnego minimum. Na Portalu Podatkowym już od 15 lutego czekać będzie na podatnika wypełniony PIT (stąd nazwa „Twój e-PIT”) i w zależności od sytuacji danej osoby wymagać będzie jedynie potwierdzenia lub wprowadzenia najbardziej podstawowej korekty.  W roku 2019 (rozlicznie podatkowe za rok 2018) KAS udostępni przygotowane deklaracje dla podatników korzystających z PIT-37 i PIT-38, w roku kolejnym usługa zostanie wprowadzona także dla tych z nas, którzy wypełniają PIT-36 oraz PIT-36L (działalność gospodarcza).

Cyfryzacja rozliczeń PIT

Propozycja KAS jest efektem postępującego wzrostu popularności elektronicznych rozliczeń podatkowych w Polsce – obecnie już dwie trzecie z nas rozlicza się za pośrednictwem Internetu – i jest kolejnym krokiem na drodze cyfryzacji, a przede wszystkim uproszczenia rozliczenia podatku PIT. Przełomowy był tutaj rok 2017, kiedy to po raz pierwszy w historii liczba zeznań złożonych elektronicznie przewyższyła liczbę zeznań przygotowanych w tradycyjnej formie.

Co prawda nie znamy jeszcze wszystkich szczegółów projektu, jednak wedle zapewnień Ministerstwa Finansów już w trakcie najbliższego rozliczenia podatkowego prawie 50% osób fizycznych w Polsce otrzyma możliwość zakończenia rocznego rozliczenia za pomocą jedynie „dwóch kliknięć”. Każdy podatnik wciąż jednak będzie miał możliwość sprawdzenia swojego zeznania, wprowadzenia zmian, zastosowania ulg podatkowych i darowizn oraz wyboru OPP, na której rzecz ma zostać przekazany 1% podatku.

Obsługa ulg podatkowych

Nowa usługa ma także zapewnić sprawniejszą obsługę rozliczania ulg i odliczeń podatkowych. Podatnikowi zostanie oszczędzona konieczność dostarczenia do urzędu skarbowego dokumentów zaświadczających prawo do skorzystania z ulg – tego rodzaju informacje mają być automatycznie pobierane z baz Krajowej Administracji Skarbowej oraz innych instytucji państwowych. Automatycznie przygotowana deklaracja podatkowa będzie opierać na podstawie:

 • informacji od płatników;
 • ubiegłorocznych zeznań podatkowych (w zakresie ulg i odliczeń).

W przyszłości, kiedy to do systemu włączone zostaną deklaracji PIT-36 i PIT-36L, informacje, w oparciu o które urząd przygotowuje deklaracje, będą zawierały także dane pochodzące z rejestrów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz PESEL (na potrzeby ulgi na dzieci).

Co należy do podatnika?

Przygotowaną przez KAS deklarację podatkową podatnik może:

 • zaakceptować bez wprowadzania żadnych zmian;
 • wprowadzić zmiany (np. zmiana OPP);
 • uzupełnić dane w deklaracji, jeśli KAS nimi nie dysponował (np. ulga na Internet, odliczenie IKZE, ulga na kredyt);
 • odrzucić, a następnie rozliczyć się samodzielnie.

W przypadku deklaracji PIT-38, PIT-36, PIT-36L podatnik zobowiązany jest do uzupełnienia informacji, których KAS może nie posiadać (np. dochody pochodzące z działalności gospodarczej).

W przypadku, gdy podatnik nie zrobi nic – jego PIT przygotowany przez urząd automatycznie zostanie uznany za zaakceptowany wraz z finałem okresu rozliczeniowego.

Dla kogo „Twój e-PIT”?

Usługa będzie dostępna dla wszystkich indywidualnie, jak i łącznie z małżonkiem rozliczających się podatników w naszym kraju. Uwzględnione w systemie zostaną także osoby

samotnie wychowujące dzieci. System nie przewiduje przy tym żadnych ograniczeń dla osób zamierzających wesprzeć swoim 1% wybraną OPP. W czasie najbliższego sezonu rozliczeń podatkowych usługa obejmie jedynie osoby fizyczne niezaangażowane w działalność gospodarczą, jednak już od roku 2020 osoby prowadzące działalność gospodarczą także otrzymają w nim możliwość rozliczenia.

Implementacja systemu

Implementacja wszystkich planowanych rozwiązań związanych z uruchomieniem usługi „Twój e-PIT” jest aktualnie na etapie projektu i wymagać będzie jeszcze wprowadzenia szeregu zmian legislacyjnych oraz przebudowy Portalu Podatkowego. Planowana jest także szeroko zakrojona kampania informacyjna.

 

Pomoc techniczna

 • 534 30 50 40
 • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Podatkowa

 • (22) 330 0 330
 • pn - pt: 7:00 - 18:00