Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradniki Ulgi i odliczenia Prawa nabyte Ulga aktywizacyjna

Ulga aktywizacyjna

620x100 dziecinnie proste

To kolejna ulga, która przysługuje w ramach praw nabytych, co oznacza, że odliczyć ją mogą osoby, które nabyły do niej prawo przed 2007 r.

Ulga aktywizacyjna

 

Komu przysługuje?

Odliczenie to przysługuje Tobie, jeżeli jako osoba samodzielnie prowadząca gospodarstwo domowe, zatrudniłeś do pomocy w tym gospodarstwie osobę bezrobotną (która nie jest z Tobą spokrewniona lub spowinowacona do drugiego stopnia), zarejestrowałeś umowę aktywizacyjną w urzędzie pracy oraz poniosłeś wydatki z własnych środków na opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne osoby zatrudnionej. Odliczenie to dotyczy wydatków ponoszonych do końca obowiązywania umowy zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r.
Nie dotyczy wydatków ponoszonych w związku z przedłużeniem umowy dokonanym po dniu 31 grudnia 2006 r.

 

Jaki jest limit odliczeń?

Odliczeniu podlega cała kwota poniesiona na wydatki w związku z ubezpieczeniem danej osoby.
Odliczenie przysługuje po każdym 12-miesięcznym okresie nieprzerwanego trwania umowy.

 

Wymagane załączniki:

PIT/O - dołączasz go do zeznania PIT-37, PIT-36 lub PIT-28. PIT 4R - przesyłasz go do urzędu skarbowego 31.01 (osobiście lub pocztą).

 

Wymagane dokumenty:

Dowody stwierdzające poniesienie wydatków oraz zaświadczenie o rejestracji umowy aktywizacyjnej. Nie dołączasz ich do zeznania podatkowego, natomiast musisz je przechowywać 5 lat od końca roku, w którym złożyłeś zeznanie.

 

Słowa kluczowe: ulga aktywizacyjna, prawa nabyte, odliczenie od podatku składek na ubezpieczenie, zatrudnienie osoby bezrobotnej

Pomoc techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Podatkowa

  • (22) 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00