Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradniki Ulgi podatkowe Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna w 2019 roku

620x100 dziecinnie proste

Rok 2019 jest specjalnym rokiem dla podatników. Wprowadzane są nowe podatki, modyfikowany jest sposób ich odprowadzania, składanie deklaracji oraz zmieniają się inne elementy. Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym mogą wpłynąć na życie wielu osób. Ulga podatkowa, zwana termomodernizacyjną przyda się posiadaczom domów wolnostojących.

 

Ulga termomodernizacyjna w 2019 roku

Zasady z nowej ustawy

 

Najważniejsze to wiedzieć, jakie są zasady nowej ustawy, wprowadzającej ulgę termomodernizacyjną. Wiąże się ona z chęciami i koniecznością ograniczenia smogu, który z roku na rok jest coraz poważniejszym problemem w polskich miastach. Pojawiło się już wiele sposobów mających pomóc w walce z problemem, m.in. dopłaty do wymiany pieców czy premie termo modernizacyjne. Niestety, to wszystko nadal jest niewystarczające i istnieją w Polsce miejsca, w których w okresie grzewczym nie da się oddychać. Pomijając topografię terenu, przyczyniają się do tego domki jednorodzinne i to one mają najbardziej skorzystać na uldze termomodernizacyjnej. Ma ona zachęcić właścicieli domów do poprawy systemów grzewczych w domu, do zmniejszenia zużywania energii grzewczej i tym samym do zmniejszenia substancji przyczyniających się do powstania smogu.

Co obejmuje ulga?

 

Właściciele domków jednorodzinnych mogą znacząco skorzystać na nowej uldze. W jej zakres wchodzi ocieplanie domków, jak również wymiana kotłów na paliwa stałe. Ma to zachęcić do likwidacji elementów odpowiedzialnych za smog. Umożliwienie docieplenia domów większej liczbie osób ma spowodować ograniczenie zanieczyszczeń w atmosferze, jak również przynieść korzyści mieszkańcom domów. Ma być ciepło, taniej i ekologicznie.

 

Osoby uprawnione do ulgi

 

Ulga termomodernizacyjna będzie dotyczyła konkretnych grup podatników. Według ustawy mają móc z niego skorzystać: "podatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej, 19% stawki podatku oraz opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, ponoszący wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych”. Należy zaznaczyć, że istnieje także grupa podatników, którzy z ulgi nie będą mogli skorzystać, czyli tacy, którzy już skorzystali z innych pomocy państwa związanych z termomodernizacją lokalu.

 

Co jest potrzebne?

 

Skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej jest możliwe po złożeniu odpowiednich dokumentów. Ustawa przewiduje, że bez tego nie będzie możliwe jej otrzymanie. Podstawowym dokumentem bądź dokumentami, które należy przedstawić będą faktury i rachunki dotyczące prac termomodernizacyjnych. Jednocześnie niezbędna jest pamięć o tym, że ulga za przeprowadzone prace zostanie odliczona w zeznaniu podatkowym za rok, kiedy takie prace dokonano. Nie będzie można z niej skorzystać po kilku latach od ich przeprowadzenia. Dodatkowo, żeby starać się o naliczenie ulgi konieczne będzie poddanie się audytowi energetycznemu. Powinien zostać wykonany przed rozpoczęciem prac, ponieważ wówczas jest możliwość odliczenia jedynie tych wydatków, które będą zawarte w audycie. Ma to chronić przed ewentualnymi nadużyciami.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00