Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradniki Większy zwrot podatku

Większy zwrot podatku

620x100 dziecinnie proste

Rozliczając swoje zeznanie roczne każdy chce uzyskać jak największy zwrot podatku lub zapłacić go jak najmniej. Poniżej podpowiadamy Państwu jak dokonać optymalizacji podatkowej, czyli co należy zrobić, aby nasz podatek był jak najmniejszy. Pamiętajmy, że na poniższe czynności mamy czas do 31 grudnia 2018 r, aby móc je odliczyć w roku 2019.

Większy zwrot podatku

Oddanie krwi, darowizna, zbieranie rachunków - dzięki paru prostym czynnościom możemy zapłacić dużo niższy podatek. 

Co należy zrobić, czyli jak zyskać prawa do ulgi:

 

 

  • oddać krew,

  • przekazać darowiznę na cele pożytku publicznego lub na kościół,

  • zbierać rachunki za korzystanie z internetu - gdy małżonek odliczał ulgę w poprzednich latach, to wystarczy na fakturach zmienić osobę, na którą wystawiony jest rachunek,

  • zbierać rachunki za poniesione wydatki na osobę niepełnosprawną,

  • jeżeli Twoje uczące/studiujące się dziecko jest w wieku 18-25 lat, i które nie uzyska w tym roku dochodów większych niż 3089 zł rocznie, zastanawia się kiedy wziąć ślub - to im późniejszy miesiąc, tym większe odliczenie podatkowe - z tytułu ulgi na dziecko.

A ile możemy zyskać?

Najwięcej zyskujemy na uldze na dzieci - odliczając roczną ulgę na jedno dziecko zmniejszamy nasz podatek o 1112,04 zł, odliczając roczną ulgę na czworo dzieci - jesteśmy bogatsi aż o 6924,12 zł.

Po więcej informacji zapraszamy do artykułu: Ulga na dzieci

Przy odliczeniu ulgi na internet  - przy maksymalnym odliczeniu 760 zł - możemy zaoszczędzić aż do 243 zł. Dla osób z dochodem minimalnym, czyli 1750 zł brutto, zysk może wynieśći 137 - 150 zł. Pamiętajmy, że limit odliczenia od dochodu, ulgi internetowej wynosi 760 zł - osobno dla żony, i osobno dla męża. Czyli każdy ze współmałżonków może odliczyć po 760 zł.

Po więcej informacji zapraszamy do artykułu: Ulga internetowa

Oddając krew można maksymalnie odliczyć 351 zł  - w przypadku mężczyzn oraz 234 zł - w przypadku kobiet. Kwoty te różnią się, ponieważ mężczyźni mogą oddać krew sześć razy w roku (po 450 ml), a kobiety cztery razy w roku (po 450 ml). Obowiązująca wysokość ekwiwalentu pieniężnego przysługująca za litr pobranej krwi, to 130. Dzięki tej uldze możemy zatrzymać w kieszeni ok. 112 zł.

Po więcej informacji zapraszamy do artykułu:  Ulga dla krwiodawców

Za przekazanie darowizny wynoszącej ok. 300 zł zostaje nam w kieszeni  - przy minimalnych dochodach - ok. 50 zł. Darowizna na kościelną działalność charytatywną nie jest objęta limitami więc im więcej przekażemy, tym więcej mamy podatku do zwrotu.

Po więcej informacji zapraszamy do artykułu: Dokonanie darowizny

Z kolei dzięki uldze rehabilitacyjnej - możemy zyskać nawet parę tysięcy złotych. Ulga rehabilitacyjna nie jest limitowana - kwota odliczenia zależy od wysokości zarobków oraz wydatków, jakie ponieśliśmy na cele rehabilitacyjne. Przy założeniu uzyskiwania minimalnego dochodu - dzięki chociażby dojazdowi swoim samochodem na zabiegi - możemy zaoszczędzić ok. 1500  - 3000 zł.

Po więcej informacji zapraszamy do artykułu: Ulga rehabilitacyjna

Powyższe drobne czynności pozwalają nam obniżyć podatek w zeznaniu rocznym, jeśli zostaną dokonane przed upływem danego roku. Jednak nie tylko te sytuacje wpływają na wysokość naszego podatku. O wydarzeniach w życiu, które są powiązane z wielkością podatku przeczytasz tutaj: Sytuacje w życiu i ich konsekwencje podatkowe.   

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00