Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradniki Zakup wody, kawy i herbaty a koszty uzyskania przychodów przedsiębiorcy

Zakup wody, kawy i herbaty a koszty uzyskania przychodów przedsiębiorcy

620x100 dziecinnie proste

Do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorca może zaliczyć wszystkie poniesione wydatki, pozostające w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Zakup wody, kawy i herbaty a koszty uzyskania przychodów przedsiębiorcy

Wydatki na zakup artykułów spożywczych w kosztach firmy
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Czy zakup artykułów spożywczych ma związek z prowadzoną działalnością i przyczynia się do osiągnięcia przychodów lub zachowania bezpieczeństwa źródła przychodów? Czy takie wydatki można zakwalifikować do kosztów prowadzenia działalności?

Najczęściej przedsiębiorcy robią takie zakupy jak woda mineralna, kawa, herbata, mleko czy cukier przede wszystkim do użytku pracowników, ale też klientów i kontrahentów. Takie zakupy można zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów. Według ustawy kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą poza wskazanymi w art.23 ustawy o PIT. Artykuł ten nie wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup artykułów spożywczych na potrzeby pracowników, klientów i kontrahentów.

Wydatki poniesione na zakup napojów  wody, herbaty czy też kawy, dokonywane na rzecz pracowników, objętych Regulaminem Pracy i zużywanych przez nich podczas bieżącej pracy, służą lepszej wydajności oraz zadowoleniu pracowników, są więc bezpośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów.

Podobnie wydatki na napoje i inne artykuły spożywcze na rzecz klientów, kontrahentów, służą poprawieniu wizerunku firmy, a co za tym idzie, prowadzą one do lepszego postrzegania firmy, do większego zaufania i wzrostu przychodów. Stanowią one zwyczajowy poczęstunek podczas spotkań w siedzibie firmy, jaki obowiązuje w większości przedsiębiorstw i na tej podstawie mogą one zostać zakwalifikowane do kosztów.

Zakup napojów służy też zachowaniu bezpieczeństwa pracy, szczególnie w okresie letnich upałów. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy wskazują, że zapewnienie wszystkim pracownikom wody zdatnej do picia lub innych napojów w ciągu całej zmiany roboczej należy do obowiązku pracodawcy. Przepisy te nie precyzują, o jakiego rodzaju napoje chodzi. Można więc przyjąć, że oprócz wody pracodawca może zapewnić pracownikom również kawę, herbatę, soki, mleko itp. Ponieważ zapewnienie wszystkim pracownikom wody i napojów jest obowiązkiem pracodawcy, to wydatki z tym związane powinny stanowić koszt uzyskania przychodów.

Zakupy spożywcze w firmie jednoosobowej
Prowadzenie działalności gospodarczej jednoosobowo nie pozbawia nas możliwości zaliczania wydatków na zakupy spożywcze do kosztów uzyskania przychodów. Wprawdzie nie mamy pracowników, ale napoje, słodycze czy drobne przekąski mogą być wykorzystane, gdy spotykamy się z kontrahentami czy klientami w siedzibie firmy. Spotkania takie niewątpliwie mają na celu uzyskiwania przychodów przez firmę.

Koszty uzyskania przychodu a koszty reprezentacji
Obowiązek wykazania związku wydatków firmowych m.in. na zakupy spożywcze z uzyskaniem przychodów spoczywa na podatniku. Warto więc zwrócić uwagę na należyte udokumentowanie oraz właściwe zakwalifikowanie wydatków, aby nie narazić się na skutki podatkowe i prawne. Nie można pomylić ich z kosztami reprezentacji, gdyż wydatki związane z reprezentacją, zgodnie z przepisem art.23 wyłączone są z kosztów uzyskania przychodów. Art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Jednak wydatków poniesionych przez przedsiębiorcę na zakup wody, kawy czy herbaty na rzecz pracowników, a także klientów i kontrahentów ze względu na brak charakteru okazałości i wystawności, jakimi cechują się koszty reprezentacji, nie powinno się do nich zaliczać. Przedsiębiorcy nierzadko mają problem z właściwym zakwalifikowaniem wydatków na zakup wody, kawy, herbaty czy innych produktów spożywczych. Jednakże interpretacje organów skarbowych pozwalają rozwiać te wątpliwości i zaliczyć takie wydatki do kosztów uzyskania przychodów.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00