Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradniki Od czego płacimy podatek? Otrzymane dokumenty Nie dostałem PIT-11 - czy muszę się rozliczyć?

Nie dostałem PIT-11 - czy muszę się rozliczyć?

620x100 dziecinnie proste

Zbliża się czas rozliczenia PIT z urzędem skarbowym, a Ty wciąż nie masz PIT-11? Niestety, nie zwalnia Cię to z obowiązku wysłania swojego rozliczenia PIT do bezdusznego fiskusa. W poniższym artykule dowiesz się, jak się rozliczyć gdy nie masz PIT-11.

Nie dostałem PIT-11 - czy muszę się rozliczyć?

Do 28 lutego pracodawcy mają obowiązek dostarczyć PIT-11 swoim pracownikom
oraz urzędom skarbowym. PIT-11 jest ważnym dokumentem, ponieważ na jego podstawie rozliczamy nasze zeznania roczne (najczęściej składanym PIT-em do urzędu skarbowego jest PIT-37). PIT-11 zawiera informacje o naszych przychodach, kosztach ich uzyskania, dochodach, a także o wysokości zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. Jak widać, jest to bardzo przydatny formularz, ponieważ gdy dostaliśmy tylko jeden PIT-11, wystarczy, że po prostu przepiszemy dane z PIT-11 do PIT-37 (w odpowiednie miejsca).

Niestety, zdarza się, że czasem pracodawcy nie wywiązują się ze swoich obowiązków,
i jest połowa marca, a my wciąż nie mamy PIT-11. Wtedy sami musimy uporać się z naszym rozliczeniem PIT. Jednakże na samym początku marca spróbujmy upomnieć się u pracodawcy lub u księgowej o nasz PIT-11. Warto również grzecznie podkreślić, że jest to ich obowiązek. Można również donieść o niedopełnieniu obowiązków do urzędu skarbowego (niedostarczenie PIT-11 mimo próśb, jest karalne grzywną w wysokości do 30 000 zł). Jednak PITax.pl nie poleca donosów (żyjmy jak cywilizowani ludzie ;-) ). No chyba że mamy bezlitosnego i bezdusznego pracodawcę, który ogrywa wszystkich po kolei wykorzystując swoją silniejszą pozycję – nie dajmy też się stłamsić i wtedy pokażmy, że znamy obowiązki pracodawcy. Każdy niech już wybierze odpowiednią drogę – w zależności od rodzaju pracodawcy ;-)

Zaznaczmy, że urząd skarbowy może jedynie nanieść grzywnę – do wystawienia PIT-u nie zmusi pracodawcy. Więc tak, czy siak sami musimy ustalić wszystkie potrzebne nam dane do rozliczenia rocznego. 

W tym celu pomocne nam będą wszelkie dokumenty finansowe, jakie posiadamy – w których mamy dane dotyczące wynagrodzenia, kosztów uzyskania przychodu, składek na ubezpieczenie. Szczególnie przydatne będą formularze ZUS RMUA, umowy o pracę, wyciągi bankowe (dane z konta), czy paski wynagrodzeń. Może uda nam się obliczyć zaliczki,
czy składki na podstawie umów o pracę – w tym celu należy zerknąć do przepisów podatkowych, księgowych, abyśmy znali właściwe stawki. Koszty uzyskania przychodu wyliczamy na podstawie przepisów podatkowych – polecamy zaczerpnąć informacje
z artykułu: http://www.pitax.pl/wiedza/narzedzia/wskazniki/koszty-uzyskania-przychodu/.

Wypełniając PIT w oparciu o powyższe dane, warto w części „informacje uzupełniające” PIT-u rocznego wpisać informacje, że podatek jest obliczony na podstawie własnych obliczeń
i wyjaśnić dlaczego. Można również dołączyć ksero dokumentów, na podstawie których wyliczaliśmy dane.

KIEDY NIE DOSTANĘ PIT-11?

 • Gdy pracodawca wypełnia za Ciebie rozliczenie PIT i wysyła do urzędu skarbowego.
  Jeśli chcesz, aby to pracodawca wysłał i rozliczył PIT za Ciebie, to do 10 stycznia danego roku, powineś złożyć mu PIT-12 (patrz http://www.pitax.pl/wiedza/narzedzia/kalendarz-podatkowy/)
 • Gdy pracujesz na umowę-zlecenie lub dzieło i nie jesteś pracownikiem osoby, z którą podpisałeś umowę, a wartość jednej umowy nie przekracza 200 zł brutto.
  Wtedy zleceniodawca nie wystawi Ci PIT-11, a Ty nie rozliczasz się z urzędem (nie wykazujesz
  tych dochodów w rocznym PIT). Więcej informacji: http://www.pitax.pl/wiedza/sytuacje-podatkowe/umowa-zlecenie/

KTÓRYCH DOCHODÓW NIE WYKAZYWAĆ W PIT?

Jak sama definicja wskazuje, w PIT nie wykazujemy dochodów, które są zwolnione z opodatkowania. Są to m.in.

 • świadczenia z pomocy społecznej,
 • dodatki do rent rodzinnych dla sierot zupełnych,
 • dodatki mieszkaniowe,
 • dopłaty pracodawcy na wypoczynek dzieci.

Więcej dochodów zwolnionych z opodatkowania znajdziesz tu: http://www.pitax.pl/wiedza/poradniki/zrodla-opodatkowania/dochody-zwolnione-z-opodatkowania/

Pomoc techniczna

 • 534 30 50 40
 • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Podatkowa

 • (22) 330 0 330
 • pn - pt: 7:00 - 18:00