Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Rozliczanie PIT Co możemy zrobić, jeśli nie otrzymamy PIT-11

Co możemy zrobić, jeśli nie otrzymamy PIT-11

620x100 dziecinnie proste

Nie otrzymaliśmy PIT-a od pracodawcy. Czy trzeba rozliczać PIT roczny w takiej sytuacji?

 

 Co możemy zrobić, jeśli nie otrzymamy PIT-11

Jaki PIT za Umowę o Pracę powinniśmy otrzymać? Pracodawcy oraz inni płatnicy mają obowiązek wystawienia informacji PIT-11 ( zawiera  on informacje o dochodach uzyskanych w poprzednim roku, pobranych zaliczkach na podatek, zapłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne).

Nieotrzymanie od pracodawcy lub innego płatnika PIT-11 nie zwalnia podatnika ze złożenia zeznania rocznego. Termin złożenia 2018 upływa  30 kwietnia 2019.

Na początku dobrze jest sprawdzić, jakie są przyczyny nieotrzymania PIT-11. Może po prostu zawiodła poczta - przesyłka zaginęła albo przyjdzie spóźniona. Być może przesyłka w ogóle nie została wysłana. Warto zwrócić się do kadr czy księgowości, aby wyjaśnić sytuację.

Jeśli osobiste upomnienie się o PIT-11 nie przyniesie rezultatu, można poprosić o interwencję urząd skarbowy lub urząd kontroli skarbowej. Za niewydanie PIT-11 w ustawowym terminie pracodawcy grozi grzywna do 180 tzw. stawek dziennych (art. 80 ust. 2 kodeksu karnego skarbowego).

Aby nie stanąć przed problemem, jak rozliczyć PIT po terminie i jakie mogą być tego konsekwencje, podatnik nie mając PIT-11 będzie musiał sam ustalić wszelkie dane, które będą mu niezbędne do  rozliczenia rocznego  pit.

Jak rozliczyć podatek bez PIT 11? Nie będzie to łatwe, ale jest możliwe.W tym celu należy odszukać i zgromadzić wszystkie dokumenty dotyczące uzyskanego wynagrodzenia, potrącanych kosztów, składek i zaliczek na podatek w roku podatkowym, którego dotyczy rozliczenie. Mogą to być formularze ZUS RMUA, wyciągi bankowe lub paski wynagrodzeń oraz umowa o pracę. Mając  komplet tych dokumentów powinniśmy poradzić sobie z  rozliczeniem pit 37 czy pit 36. W takim przypadku składając  zeznanie można poinformować urząd skarbowy, że wobec nieprzekazania przez płatnika PIT-11 podatnik był zmuszony do wypełnienia zeznania na podstawie własnych danych. Można też dołączyć do niego kopię pisma wzywającą płatnika do przekazania informacji o naszych dochodach.

Podatnik może otrzymać kilka informacji PIT-11, jeśli uzyskuje dochody z różnych tytułów. Deklarację roczną składa jedną, a kwoty wykazane w kilku informacjach PIT-11 sumuje i wpisuje w jednej rubryce, jeśli są to przychody z tych samych źródeł (np. mając kilka umów o pracę, przychody ze stosunku pracy należy wykazać łącznie, tj. zsumować i wpisać w rubryce: należności ze stosunku pracy, a kwoty z innych źródeł, np. zasiłki należy wykazać łącznie w rubryce: inne źródła).

 

Pomoc techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Podatkowa

  • (22) 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00