Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Sytuacje podatkowe Otrzymanie darowizny Darowizna mieszkania, domu

Darowizna mieszkania, domu

620x100 dziecinnie proste

Darowizna w postaci mieszkania jest niewątpliwie powodem do radości. Niestety nasza radość może zostać zakłócona obowiązkiem zapłaty podatku od darowizn. 

Darowizna mieszkania, domu

Zasady i wysokość podatku są takie same jak w przypadku "zwykłych" darowizn. A mianowicie wysokość podatku zależy od grupy podatkowej, w której się znajdujemy. Przy czym członkowie najbliższej rodziny są zwolnieni z opodatkowania.

Zobacz więcej: otrzymanie darowizny.

 

KTO NIE ZAPŁACI PODATKU OD DAROWIZNY MIESZKANIA

Jak już pisaliśmy wcześniej osoby z najbliższej rodziny są całkowicie zwolnione z podatku. Takie zwolnienie dotyczy małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki etc.), wstępnych (rodzice, dziadkowie etc.), pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy darczyńcy. Wymienieni obdarowani mogą nabywać majątek o dowolnej wartości i w nieograniczonym czasie bez konieczności zapłaty podatku od darowizn.

W przypadku darowizn na rzecz dzieci, które mają już własne rodziny, aby nie zapłacić podatku, darowizna powinna dotyczyć tylko naszego dziecka, a nie małżonka. Inaczej nasze dziecko nie zapłaci podatku, ale już jego małżonek - tak (ponieważ wg prawa podatkowego ani zięć, ani synowa nie należą do najbliższej rodziny). Dlatego korzystniej jest dokonywać darowizny tylko na rzecz dziecka.

Gdy chcemy darować mieszkanie dalszej rodzinie lub innym osobom, obdarowani unikną podatku  tylko wtedy, gdy nie mają jeszcze własnego lokum lub też szybko się go pozbędą
(w ciągu
6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego).

Powierzchnia darowanej nieruchomości nie może być też większa niż 110 m2. Taki obdarowany będzie też musiał spełnić szereg dodatkowych warunków, w tym zamieszkiwać i być zameldowanym w darowanej nieruchomości przez co najmniej pięć lat. Gdy darowizna dotyczy mieszkania i wyposażenia, zwolnieniem objęta będzie tylko wartość mieszkania
(bez wyposażenia).

Jeżeli obdarowani nie spełnią tych warunków, to są zobowiązani do zapłacenia podatku odpowiedniego dla danej grupy podatkowej (zob. darowizny--> wysokość podatku)

Nabycie nieruchomości następuje zawsze w formie aktu notarialnego. Notariusz składa oświadczenie do urzędu skarbowego zwalniając z tego obowiązku obdarowanego.

Słowa kluczowe: darowizna mieszkania, jaki podatek od darowizny mieszkania, czy darowizna mieszkania wiąże się z podatkiem, kto nie zapłaci podatku od darowizny mieszkania, zwolnienie z podatku od darowizny

 

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00