Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Sytuacje podatkowe Wygrane w konkursach

Wygrane w konkursach

620x100 dziecinnie proste

Któż z nas nie chciałby wygrać samochodu, telewizora, 500 000 tys. zł? 
Któż z nas nie chciałby płacić podatku?

PITAX ma dla Państwa dobrą wiadomość - biorąc udział w odpowiednich konkursach, grach, podatku płacić nie trzeba.
Tak jest w przypadku wygranych w kasynie, wideoloteriach, grach na automatach, grach w bingo, pieniężnych i fantowych. 

Wygrane w konkursach

WYGRANE W KASYNIE

Wygrane w kasynie, wideoloteriach, grach na automatach, w grach w bingo pieniężnych i fantowych nie są w ogóle opodatkowane. Nie ma znaczenia nawet wygrana kwota.
Dobrze jest mieć udokumentowane, że dane środki finansowe pochodzą z wygranych z powyższych gier. Takim dokumentem może być np. zaświadczenie o wygranej z kasyna. Wtedy urząd skarbowy nie będzie miał wątpliwości skąd pochodzi dany przychód i że jest on zwolniony z podatku.
Aby wygrana była zwolniona z podatku gra musi zostać urządzana i prowadzona przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach i zakładach wzajemnych.

WYGRANE W LOTTO

Kwoty wygrane w totolotka podlegają opodatkowaniu, jeżeli jednorazowa wygrana przekracza 2 280 zł. Wtedy należy uiścić podatek w wysokości 10% całej wygranej. Podatek ten jest pobierany przez organizatora, czyli my do ręki dostaniemy naszą wygraną pomniejszoną o 10%. I nie musimy już się martwić formularzami podatkowymi.
Kwoty poniżej 2 280 zł nie są opodatkowane.
Powyższe zasady odnoszą się również do gier liczbowych,loterii pieniężnych, promocyjnych, audiotekstowych, fantowych, gier telebingo.

WYGRANE W KONKURSACH  W MEDIACH

Wygrane w konkursach organizowanych i emitowanych w środkach masowego przekazu (prasa, radio, telewizja) podlegają zwolnieniu od podatku, jeżeli jednorazowa wartość wygranej nie przekracza 1000 zł. Gdy nasza wygrana przekroczy tę wartość, to musimy zapłacić 10% całej wygranej.

Powyższe zasady odnoszą się również do konkursów z dziedzin nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu - nawet jeśli nie są organizowane przez mass media oraz do nagród ze sprzedaży premiowej.

Jeżeli wygrana ma związek z prowadzoną przez nas działalnością gospodarczą, to wartość wygranej doliczamy do naszych dochodów z działalności gospodarczej i rozliczamy w rocznym zeznaniu podatkowym.

WYGRANE W KONKURSACH INTERNETOWYCH

Aby ustalić, czy wygrane w konkursach internetowych są zwolnione z podatku do limitu 1000 zł, należy ustalić, czy internet należy do mass mediów. Niewątpliwie, internet jest środkiem masowego przekazu, jednak nie jest on wymieniony w przepisach dotyczących zwolnienia z podatku (wymienione są tylko: prasa, telewizja, radio). Z kolei Internetowa Encyklopedia PWN definiuje środki masowego przekazu, jako "urządzenia i instytucje, za pomocą których kieruje się pewne treści do bardzo licznej i zróżnicowanej publiczności; prasa, radio, telewizja, także tzw. nowe media: telegazeta, telewizja satelitarna, Internet", a zatem internet należy do mass mediów.
W związku z powyższym wygrane w internecie poniżej 760 zł będą zwolnione z podatku, gdy konkurs jest skierowany do każdego; każdy będzie miał dostęp do strony, na której jest ogłaszany konkurs.
Gdy konkurs będzie skierowany do grupy odbiorców podatek trzeba zapłacić od całej wygranej (bez zwolnienia do kwoty 760 zł).

Słowa kluczowe: podatek od wygranej w Lotto, podatek od nagród, wygrana w kasynie a podatek, podatek od wygrancyh w internecie

Pomoc techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • (22) 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00