Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Warto wiedzieć o podatkach Pozostałe zagadnienia Bezpłatna pomoc prawna a PIT

Bezpłatna pomoc prawna a PIT

620x100 dziecinnie proste

Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej przewiduje bezpłatną pomoc prawną dla osób niezamożnych, ludzi młodych, seniorów, kombatantów, weteranów, posiadaczy Karty Dużej Rodziny i ofiar klęsk żywiołowych.

Bezpłatna pomoc prawna a PIT

Ustawa zakładająca stworzenie ogólnopolskiego systemu pomocy prawnej oraz edukacji prawnej została uchwalona przez Sejm w dniu 25 czerwca 2015 roku, a wejście jej w życie przewidziano na dzień 1 stycznia 2016 roku. O potrzebie bezpłatnego dostępu do porad prawnych dla niezamożnych obywateli mówiło się od dawna, zapowiadana była przez kilku ministrów sprawiedliwości

Przepisy uchwalone w sierpniu przewidują udzielanie pomocy prawnej na etapie przedsądowym dla ludzi niezamożnych, młodzieży do 26. roku życia, seniorów, którzy ukończyli 65 lat, osób posiadających status kombatanta czy  weterana, osób korzystających z praw przysługujących na podstawie Karty Dużej Rodziny i osób zagrożonych lub poszkodowanych katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Pierwotny projekt przewidywał udzielanie bezpłatnych porad prawnych, dostęp do informacji prawnej przez infolinię oraz edukację prawną. W trakcie prac nad projektem zdecydowano jednak o rezygnacji z infolinii jako mniej nowoczesnej niż inne rozwiązania. Zdecydowano, że lepszym rozwiązaniem będą aplikacje mobilne połączone ze stroną internetową. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad takimi aplikacjami.

Przewidziany w ustawie zakres nieodpłatnej pomocy prawnej nie obejmie spraw z zakresu prawa podatkowego związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności, prawa celnego, prawa dewizowego, prawa handlowego.

Ustawa przewiduje utworzenie  w kraju ponad 1500. punktów, w których od stycznia 2016 r. profesjonaliści będą świadczyć pomoc prawną. Przyjęto regułę, że pomoc będą świadczyć adwokaci lub radcowie prawni na podstawie umowy zawartej z powiatem. Dopuszczalne jest też udzielanie bezpłatnych porad w szczególnie uzasadnionych przypadkach przez aplikantów adwokackich i radcowskich.

Prowadzenie połowy punktów na  terenie powiatu będzie mogło być powierzone organizacjom pozarządowym. W miejscach prowadzonych przez te organizacje możliwe będzie dodatkowo uzyskanie porad dotyczących prawa podatkowego, udzielanych przez doradców podatkowych.

Organizacje pozarządowe będą mogły zatrudniać do udzielania pomocy prawnej osoby, które ukończyły wyższe studia prawnicze i spełniają warunek co najmniej trzyletniego doświadczenia w zakresie świadczenia pomocy prawnej.

Nowa ustawa porusza też kwestie edukacji prawnej społeczeństwa. Przewidziane są programy edukacyjne przeznaczone do realizacji w formie kampanii społecznych, które będą realizowane we współpracy z organizacjami pozarządowymi, uczelniami i samorządami zawodowymi.

Dzięki współpracy rządu, samorządów i organizacji pozarządowych powstaje ogólnopolski system, który ma zagwarantować nieodpłatny dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym i zniwelować często występującą w naszym kraju barierę finansową do korzystania z profesjonalnej usługi prawnej.

Udzielona nieodpłatna pomoc prawna nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozliczenie pit (rozliczenie pit 2018, rozliczenie pit 2019, rozliczenie pit 2019 online, rozliczenie pit 2018  przez internet) nie obejmuje więc wartości takiej porady.

 

Pomoc techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Podatkowa

  • (22) 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00