Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Warto wiedzieć o podatkach Pozostałe zagadnienia Rola pełnomocnika w postępowaniu podatkowym

Rola pełnomocnika w postępowaniu podatkowym

620x100 dziecinnie proste

W art. 136 Ordynacji podatkowej zostało sformułowane  uprawnienie podatnika dotyczące możliwości ustanowienia pełnomocnika w postępowaniach przed organami podatkowymi (cyt: Strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania.).

Rola pełnomocnika w postępowaniu podatkowym

Pełnomocnikiem jest osoba upoważniona przez mocodawcę do działania w jego imieniu, w jego zastępstwie, mająca to pełnomocnictwo. Pełnomocnictwo oznacza prawo prowadzenia w czyimś zastępstwie pewnych spraw, reprezentowanie. Reprezentować to inaczej występować, działać w czyimś imieniu; być reprezentantem znaczy być przedstawicielem kogoś, być wyrazicielem czegoś, wyrażać coś. Można zatem powiedzieć, że pełnomocnik w zakresie posiadanego umocowania jest wyrazicielem interesów swojego mocodawcy. Każda z kolei czynność pełnomocnika w postępowaniu wywołuje, w chwili jej dokonania lub zaniechania, bezpośrednie i natychmiastowe wiążące skutki dla mocodawcy.

Zgodnie z przepisem prawnym  strona może działać przez pełnomocnika w każdej sytuacji, gdy charakter czynności nie wymaga jej osobistego działania.

W sytuacji gdy działanie przez pełnomocnika nie jest możliwe, tzn. gdy charakter dokonywanych czynności wymaga osobistego działania strony (np. przesłuchanie), strona musi czynnie brać udział w postępowaniu. Jednak nawet wówczas pełnomocnik ma prawo przebywać ze swoim mocodawcą, służyć mu wsparciem i pomocą merytoryczną. W pozostałych przypadkach za stronę, czyli w jej imieniu i na jej rzecz, może działać pełnomocnik. Tym samym przyjąć można, iż staje się on niemalże stroną danego postępowania, ze wszystkimi tego konsekwencjami (np. możliwością nałożenia kary grzywny w przypadku niestawienia się – art. 262. § 1. Ordynacji).

Ustanowienie pełnomocnika w postępowaniu podatkowym nie wiąże się ze szczególnymi utrudnieniami, a może zapewnić podatnikowi wiele komfortu, może też być dla podatnika bardzo korzystne, szczególnie jeśli będzie to osoba fachowa jak adwokat, radca prawny czy doradca podatkowy. W takiej sytuacji podatnik ma o wiele większe szanse na uchronienie się od negatywnych konsekwencji nieznajomości prawa.

Ustanowienie pełnomocnika może bardzo się przydać przy rozliczeniu pit.  Nie zawsze możemy zrobić to osobiście, a nie wiemy, jak rozliczyć pit przez internet,, albo z jakichś względów niemożliwe jest rozliczenie pitu przez internet . chociaż wiemy o tym, że sąDarmowe Programy do rozliczenia PITów. Możemy skorzystać z takich programów jak: Program PIT Gazety Wyborczej 2018/2019, Program PIT Gazety Prawnej 2018/2019. Ale zeznanie trzeba złożyć do urzędu. Terminy składania PIT 2018/2019 są ściśle określone. Jeśli ustanowimy pełnomocnika (a może być nim ktoś z rodziny lub znajomych), on może złożyć za nas rozliczenie roczne pit.

 W prawie administracyjnym istnieje sytuacja, gdy podatnik ma obowiązek ustanowienia pełnomocnika, dotyczy to także postępowania podatkowego. Jeśli przedsiębiorca wyjeżdża za granicę na co najmniej dwa miesiące, musi ustanowić pełnomocnika do doręczeń, który w jego imieniu będzie odbierał pisma z urzędu. Fakt umocowania należy zgłosić odpowiedniemu organowi podatkowemu. W przeciwnym razie korespondencja będzie przychodziła na dotychczasowy adres i będzie uznawana za doręczoną, ze wszystkimi tego skutkami.

 

Pomoc techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Podatkowa

  • (22) 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00