• Pomagaj z nami!

    Rozliczając z nami PIT
    możesz przekazać 1% na cele statutowe
    Stowarzyszenie "Socjum Kępno i Okolice"
    KRS 0000334583

Stowarzyszenie „Socjum i okolice”
Nazywane jest pierwszą oddolną inicjatywą społeczeństwa obywatelskiego na naszym regionie. Powstało w sierpniu 2009 roku z inicjatywy użytkowników strony www.kepnosocjum.pl . Strona istnieje od 1 czerwca 2008 roku, akcje w terenie prowadzone są od marca 2009r.

Strona http://kepnosocjum.pl/
Strona - portal społecznościowy, skarbnica wiedzy o naszym regionie współtworzona przez jej użytkowników. Serce działań Stowarzyszenia. Tutaj są inicjowane wszystkie akcje, tutaj rodzą się pomysły. Obecnie strona ma około 500 użytkowników. W swoich zbiorach gromadzi kilkadziesiąt tysięcy zdjęć Kępna i okolic pogrupowanych w tematycznych galeriach. Są wśród nich zarówno zdjęcia współczesne, jak i przedwojenne unikaty. Nigdzie na świecie nie ma więcej zdjęć związanych z historią Kępna. Na stronie są także filmy związane z Kępnem, pliki do pobrania z ciekawymi opracowaniami historycznymi lub innymi źródłami oraz różnorodne tematy na forum. Można tu dyskutować na żywo z innymi socjumowiczami i wspólnie cieszyć się z kolejnych unikatowych zdjęć, lub planowanych akcji.

Akcje sprzątania cmentarzy ewangelickich.
Stowarzyszenie „Socjum Kepno i okolice” pomimo to, że jest organizacją świecką, przeprowadziło kilkadziesiąt akcji na cmentarzach ewangelicko augsburskich w Kępnie, Przybyszowie i Trzcinicy. Miejsca te, zostały objęte opieką ze względu na ich piękno, olbrzymią wartość historyczną i jednocześnie postępujące zniszczenie. Podczas akcji socjumowicze usuwali śmieci, karczowali niepotrzebne zarośla, ale przede wszystkim podnosi strącone przez wandali nagrobki i sklejali potłuczone tablice nagrobne. Postawili również krzyż i wyremontowali grobowiec rodu von Borcke. Od trzech lat ,1 listopada Stowarzyszenie organizuje nabożeństwo ekumeniczne na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Kępnie. Prace na cmentarzach nadal trwają.

Wystawy, wyprawy i gry uliczne.
Stowarzyszenie „Socjum i okolice promuje swoją małą ojczyznę poprzez organizowanie różnych imprez kulturalnych. W roku 2009 zorganizowało wystawę starych zdjęć i pocztówek „Kępno wczoraj i dziś”, którą można było podziwiać w kościele ewangelickim w Kępnie. W roku 2010 było współorganizatorem wystawy zbiorów Lecha Kokocińskiego w podczas VI Zjazdu L.O. im H. Sucharskiego w Kępnie oraz zorganizowało wystawę w witrynach sklepowych pokazująca historyczne zdjęcia rynku w Kępnie. W 2011 roku byliśmy współorganizatorem wystawy o historii kościoła p.w. św Marcina w Kępnie. By zachęcać do poznawania urokliwych okolic Kępno i zwrócić uwagę na niewykorzystany potencjał niszczejącej nieczynnej linii kolejowej Kępno-Namysłów, sojumowicze zorganizowali 4 piesze wyprawy torami z Kępna do Rychtala liczące po 23km każda.
Podczas dni Kępna Socjum dwukrotnie organizowało nowatorskie gry uliczne i angażując młodzież w terenową zabawę pokazało, że odkrywanie lokalnej historii może być wielką przygodą.

Spotkania na Styku Kultur Religii i Czasów.
Stowarzyszenie jest organizatorem ciekawych koncertów i spotkań łączących ze sobą lokalną historię i muzykę powiązaną z trzema wyznaniami naszych terenów. W 2010 roku wystąpił zespół Hagada a w 2011 roku - zespół Rzeszów Klezmer Band.

Internetowa Baza Cmentarzy Powiatu Kępińskiego i Okolic http://cmentarze-kepno.pl/
Internetowa Baza cmentarzy jest nowym i ciągle rozwijanym projektem stowarzyszenia. Umożliwia ona wyszukiwanie osób pochowanych na cmentarzach Kępna i okolic przed 1945 roku po nazwisku. Ciekawostką jest fakt, że strona zawiera także dane z macew pochodzących z nieistniejącego już kępińskiego kirkutu udostępnione dzięki uprzejmości Urzędu Miasta i Gminy Kępno.

Dziękujemy za pomoc i zaufanie!Procedura odinstalowania aplikacji PITax.pl dla Windows. Wchodzimy w Panel Sterowania i z listy wybieramy opcję - Dodaj/Usuń programy. Szukamy aplikacji pod nazwą "PITax.pl Łatwe Podatki" następnie ją zaznaczamy (klikamy na niej). Gdy dana aplikacja jest podświetlona, włączamy opcję „Usuń". Następnie postępujemy zgodnie z informacjami wyświetlanymi na ekranie.