Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Sytuacje podatkowe Podatek od darowizny

Podatek od darowizny – w jaki sposób i ile go odprowadzić?

▪ 1 lutego 2019 r. ▪ Zaktualizowano: 3 września 2019 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Podatek od darowizny jest jednym z najbardziej znanych - wiele osób korzysta z darowizn przepisując przedmioty materialne lub środki finansowe na rzecz innych osób. Trzeba jednak wiedzieć, jak wygląda podatek od niej i jak się go liczy, aby nie musieć składać wielu wizyt w Urzędzie Skarbowym.

Podatek od darowizny – w jaki sposób i ile go odprowadzić?

Co to jest podatek od darowizny?

Zanim przejdzie się do opłacenia podatków warto wiedzieć czym jest podatek od darowizny. Sama darowizna jest wspomnianym już przekazaniem pieniędzy, przeniesieniem praw, np. do domu, mieszkania albo własnych rzeczy na rzecz innej osoby. Podlega to przepisom prawnym i zgodnie z artykułem 888 kodeksu cywilnego darowizna jest zobowiązaniem darczyńcy „na rzecz obdarowanego, kosztem swego majątku”. Sam podatek od darowizny pobiera się także na podstawie ustawy, dokładniej na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Płacą go osoby fizyczne, które weszły w posiadanie darowizny (pieniędzy, prawa, rzeczy) na podstawie spisanej z darczyńcą umowy cywilnej. Zabezpiecza ona obie strony i jednocześnie stanowi podstawę do zapłacenia podatku w określonej wysokości.

Jaka jest wysokość podatku?

Dla osoby przyjmującej darowiznę najważniejsza jest wysokość podatku od darowizny, jaką ma do zapłacenia. Łatwo się bowiem domyślić, że jego wielkość zależna jest przede wszystkim od wartości, jaką ma darowizna oraz od przynależności osoby obdarowanej do jednej z trzech grup podatkowych. Grupy są ustalone na podstawie ustawy i ściśle związane z pokrewieństwem z między darczyńcą a obdarowanym, ponieważ im bliżej są spokrewnieni, tym mniejszy będzie podatek do zapłacenia. Trzy grupy to:

  • grupa pierwsza – ma prawo do kwoty wolnej od podatku w wysokości aż 9.637 zł albo do całkowitego zwolnienia, jeżeli darowizna ma inny charakter niż pieniądze, do grupy tej kwalifikują się małżonkowie, dzieci, rodzice, dziadkowie, wnuki, prawnuki, rodzeństwo, zięć, synowa;
  • grupa druga – w tej grupie kwota wolna od podatku to 7.276 zł, w skład samej grupy wchodzi rodzeństwo rodziców, zstępni rodzeństwa, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, małżonkowie pozostałych zstępnych;
  • grupa trzecia – w tej grupie kwota wolna od podatku to 4.902 zł, a należą do niej inni nabywcy, niż wskazani w poprzednich dwóch grupach.

Jeżeli dojdzie do sytuacji, gdy darowizna będzie większa, niż kwota wolna od podatku wówczas trzeba obliczyć nadwyżkę podstawy opodatkowania używając prawidłowej skali podatkowej.

Podarowane pieniądze

W skład darowizny mogą wchodzić pieniądze: do darowizny może dojść poprzez przekazanie gotówki, prawa do posiadanej lokaty, podarowania monet kolekcjonerskich bądź w formie przelewu bankowego. Jeżeli dotyczy jej kwota wolna od podatku, jest to plus dla obdarowanego, jednak i tak należy zgłosić fakt otrzymania kwoty Urzędowi Skarbowemu oraz udokumentowanie tego poprzez przedłożenie dowodu przekazania pieniędzy, np. potwierdzenia dokonania przelewu.

Podarowanie przedmiotów materialnych

Darowizną mogą być także rzeczy różnego rodzaju, m.in. samochód, ale także wartościowe obrazy lub inne elementy mające konkretną cenę. W tym przypadku niezbędne jest sporządzenie umowy darowizny, którą obie strony muszą podpisać, jeżeli umowa dotyczy najbliższej rodzinie, nie jest potrzebny do tego notariusz. Jednocześnie umowa musi zawierać wszystkie informacje dotyczące samochodu, a osoba obdarowana musi pojazd przerejestrować i zgłosić to ubezpieczycielowi.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00