Rozlicz PIT za darmo

PIT 36 Online 2019/2020

Rozlicz PIT-36Rozlicz PIT online

PIT 36 Online 2019/2020

PIT-36 2019/2020 – Rozlicz Online z PITax.pl

Witamy w przewodniku po rozliczeniu PIT-36 Online. Znajdziesz w nim informacje dotyczące rozliczenia PIT-36 internetowo, a także pobierzesz Program do rozliczenia druku oraz formularz i załączniki w formie PDF.

Znajdą w nim Państwo podstawowe informacje na temat rozliczenia rocznego PIT. Czytając poniższy przewodnik dowiedzą się Państwo, kogo dotyczy rozliczenie PIT-36 2020, jakie ulgi można odliczyć w rocznym rozliczeniu PIT 36 oraz w jakich załącznikach je wykazać. Przewodnik został również wzbogacony o informacje na temat zwrotu i zapłaty podatku. Na końcu opisaliśmy pokrótce zasady składania korekty PIT.

Zachęcamy do Rozliczenia PIT 36 online z PITax.pl - wystraczy wybrać opowiedni sposób rozliczenia (dla siebie, dla małżeństwa lub dla osoby samotnie wychowującej dzieci) i dalej odpowiadać na proste pytania zadawane przez kreator. Z nami nie przegapisz żadnej ulgi, która Ci się należy. PITax.pl podpowie Ci jak wysłać PIT-36 online, wskaże dokładnie, które pola są używane przy tzw. podpisie elektronicznym. Dajemy także możliwość wydrukowania PIT i osobistego złożenie w urzedzie - wszystkie PIT-y znajdziesz na Koncie użytkownika. Wybierz rozliczenie PIT-36 online!

 

Spis treści

Rozliczanie, Program i Ulgi:

PIT-36 – co to jest i kto rozlicza?
Przychody z działalności gospodarczej
Rozliczenie PIT-36 Online
Program do PIT-36
Ulgi w deklaracji PIT-36

Druk, załączniki i korekta:

Druk PIT-36 do pobrania
Załączniki do PIT-36
Korekta Formularza PIT-36

Najczęstsze pytania:

Najczęściej zadawane pytania

 

PIT-36 – co to jest i kto rozlicza?

Deklaracja PIT-36 przeznaczona jest przede wszystkim dla osób uzyskujących dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej rozliczanej według progów podatkowych 18 i 32%.

Powyższa deklaracja, nie dotyczy osób rozliczających się na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego (tych dotyczy PIT-28) oraz działalności w oparciu o podatek liniowy (PIT-36L). Formularz PIT-36 należy złożyć w Urzędzie Skarbowym do końca kwietnia 2020 roku.

Druk PIT-36 w 2020 roku złożą również podatnicy, którzy:

 • Prowadzili w minionym roku najem, podnajem, dzierżawę oraz poddzierżawę i uzyskiwali przychód z umów o podobnym charakterze, w progowym systemie opodatkowania.
 • Uzyskiwali przychód za granicami kraju (zarówno osoby jak i przedsiębiorcy).
 • Prowadzili działy specjalne produkcji rolnej na zasadach ogólnych (18 i 32% podatku).
 • Prowadzili działalność nierejestrowaną z przychodami nieprzekraczającymi połowy minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę.
 • Korzystali z kredytu podatkowego w roku bezpośrednio następującym po rozpoczęciu działalności gospodarczej (lub dwa lata po rozpoczęciu).
 • Są zobowiązani dokonać doliczenia związane ze stosowaniem kredytu podatkowego.
 • Posiadają źródła przychodów z innych źródeł, od których płatnik nie miał obowiązku odprowadzania składek (oparte na skali podatkowej).

Na złożenie deklaracji podatnicy mają czas do końca kwietnia 2020 roku.

Przychody z działalności gospodarczej

Deklaracja PIT-36 jest w głównej mierze przeznaczona do rozliczenia dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych (wg 18/32-procentowej stawki podatku), a także dochodów z zagranicy (np. z pracy, najmu, działalności gospodarczej), dochodów małoletnich dzieci oraz dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Omawiany formularz PIT-36 powinny również wybrać osoby, które uzyskały dochód ze sprzedaży rzeczy (jeśli od dnia jej nabycia do dnia jej sprzedaży nie minęło pół roku), a także nianie, które pracują na podstawie umowy uaktywniającej. Jeśli uzyskaliśmy któryś z powyższych dochodów, to musimy złożyć w urzędzie PIT-36, na którym również wykazujemy inne dochody, np. z pracy, emerytur, rent, umów o dzieło, zlecenia, działalności wykonywanej osobiście, czy z praw autorskich.

Rozliczenie PIT 36 mówi nam o tym, czy mamy nadpłatę podatku - wtedy należy nam się zwrot podatku z urzędu, czy mamy niedopłatę podatku - wtedy musimy dopłacić brakującą należność do budżetu państwa. Na zapłatę podatku mamy czas do końca kwietnia, natomiast urzędy skarbowe mają obowiazek dochowania maksymalnych terminów zwrotu, zależnie od formy, w jakiej otrzymają deklaracje podatkowe w 2020 roku:
•    w przypadku deklaracji przekazanych elektronicznie (e-deklaracje)  organy skarbowe zobowiazane sa do zwrotu podatku PIT w terminie do 45 dni od daty złożenia  PIT,
•    złożenie deklaracji papierowych - zobowiązuje organy skarbowe do zwrotu nadpłaty podatku w okresie do 3 miesięcy od daty złożenia deklaracji,
•    w przypadku korekty PIT – termin na zwrot nadpłaty  wynikającej ze złożonej korekty wynosi 2 miesiące, z zastrzezeniem, że nie może on  nastąpić wcześniej niż 3 miesiące od złożenia pierwotnej deklaracji podatkowej.

 

A zatem im szybciej złożymy PIT w urzędzie, tym szybciej dostaniemy zwrot.

Rozliczenie PIT-36 Online

Rozliczenie PIT 36 online zajmuje dużo mniej czasu niż ręczne obliczanie PIT i osobiste składanie zeznania rocznego w urzędzie. Dodatkowo masz pewność, że złożyłeś w urzędzie aktualnie obowiązujące formularze PIT.

PIT-36 Online krok po kroku:

 1. Zbierz dokumenty za 2019 rok oraz kwotę przychodu z poprzedniego rozliczenia
 2. Wypełnij deklarację w aplikacji PITax.pl online
 3. Dodaj wszystkie odliczenia z których chcesz skorzystać
 4. System automatycznie obliczy podatek
 5. Wyślij PIT-36 przez Internet za pomocą PITax.pl
 6. Odbierz UPO – Urzędowe poświadczenie odbioru

 

Tutaj wypełnisz deklarację PIT-36 Online za pomocą systemu PITax.pl.

Program do PIT-36

Poszukujesz programu do rozliczenia PIT-36? Aplikacja PITax.pl jest także dostępne w formie programu do pobrania na komputer. Za pomocą oprogramowania wypełnisz deklarację PIT-36 wraz z załącznikami, ulgami oraz kwotą wolną od podatku. Program posiada także możliwość wysłania PIT-36 za 2019 rok przez Internet.

Aplikacja PITax.pl dla PIT-36 dla Windows

Aktualna aplikacja PITax.pl desktop dostępna jest pod adresem www.pitax.pl/pobierz/

Parametry programu

 • Aktualna wersja (na rok 2019/2020): 9.2.0.1
 • rozmiar pliku: 500 kB

Program dostępny po bezpośrednim wejściu na stronę www.pitax.pl zawsze pozwala na swobodny wybór KRS organizacji pozarządowej do przekazania 1% podatku dochodowego. W przypadku wejścia na stronę ze strony organizacji pozarządowej lub reklamy organizacji pozarządowej - z parametrem zawierającym numer KRS organizacji - możliwość wyboru organizacji pozarządowej do przekazania 1% podatku dochodowego może być ograniczona.

Minimalne wymagania systemowe:

 • Procesor: 1 GHz lub szybszy
 • 1GB RAM,
 • 50 MB wolnej przestrzeni na dysku
 • Windows 7 lub nowszy - rekomendowany Windows 10
 • Acrobat Reader DC 2017
 • Internet Explorer wersja 11


Aplikacja PITax.pl w wersji na komputery została zaprojektowana dla rozdzielczości ekranów 1280x768 lub większej.

Ulgi w PIT-36

Rozliczenie PIT-36, to nie tylko wykazywanie przychodów i dochodów, od których należy płacić podatek, ale i możliwość odliczenia ulg, które mogą znacznie obniżyć nasz podatek.

Najwięcej możemy zyskać na uldze prorodzinnej - już jedno dziecko pozwala na odliczenie od podatku 1112,04 zł. Wciąż cieszącą się popularnością jest ulga internetowa - czyli możliwość odliczenia 760 zł. Inne ulgi, dzięki którym możemy pomniejszyć nasz podatek, to ulga z tytułu darowizn; na cele pożytku publicznego, na cele kultu religijnego, na działalność charyt.-opiekuńczą Kościoła, z tytułu oddania krwi, ulga na IKZE, ulga na nowe technologie, ulga rehabilitacyjna, czy zwrot nienależnie pobranych świadczeń. Powyżej wymienione ulgi wykazujemy w PIT/O. Z kolei w PIT/D wykazujemy ulgi mieszkaniowe, np. ulgę mieszkaniową, czy odsetkową, a także wydatki na zasadzie praw nabytych (np. z tytułu ulgi budowlanej, czy remontowej).

W roku 2020 (czyli w PIT 2020, rozliczanych za rok 2019 - rozliczenie PIT 36 2019) w PIT 36 można rozliczyć ulgę badawczo-rozwojową. Jest to ulga dla osób prowadzących działalność gospodarczą (opodatkowaną na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym), które poniosły koszty na działalność badawczo-rozwojową. Koszty, które podlegają odliczeniu, to np. koszty na wynagrodzenia, na opinie, ekspertyzy, czy na aparaturę - pod warunkiem, że koszty te są związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Dla ulgi BR nieaktualne bedą PIT-36 druki z lat ubiegłych. Nasze rozliczenie PIT 36 2020 musi być sporządzone najnowszych formularzach PIT 36. Druki aktualne znajdą Państwo na stronie MF oraz wypełniając rozliczenie PIT 36 online.

24 pit36 lupkaDruk PIT-36 do pobrania

Wzór PIT-36 w 2020 roku składa się z następujących elementów:

 1. Miejsce i cel składania zeznania.
 2. Dane identyfikacyjne i aktualny adres zamieszkania.
 3. Informacje dodatkowe.
 4. Dochody/Straty ze źródeł przychodów.
 5. Odliczenie dochodu zwolnionego, strat i składek na ubezpieczenia społeczne.
 6. Odliczenia od dochodu/zwolnienie.
 7. Kwoty zwiększające podstawę opodatkowania / zmniejszające stratę.
 8. Obliczanie podatku.
 9. Odliczenia od podatku.
 10. Obliczenie zobowiązania podatkowego.
 11. Zaliczki oraz kwoty podatku.
 12. Dodatkowy zwrot z tytułu Ulgi na dzieci.
 13. Kwota do zapłaty/nadpłata/do zwrotu.
 14. Zryczałtowany podatek dochodowy.
 15. Odsetki.
 16. Należne zaliczki.
 17. Informacja o dochodach (przychodach) na podstawie art. 45 Ust. 3c ustawy.
 18. Wniosek o przekazanie 1% podatku na rzecz OPP.
 19. Informacje uzupełniające.
 20. Informacje o załącznikach.
 21. Karta dużej rodziny.
 22. Oświadczenie i podpis podatnika.

 

pit 36 rozliczenie przychodowprzychod najem dzierzawa pit 36pit 36 i ulga na dzieci

 

Poniżej udostępniamy darmowy wzór PIT-36 za 2019 rok do pobrania w formie PDF:

Druk PIT-36 (rok 2019/2020) - PDF

 

zalaczniki pit 36Załączniki do PIT 36

Załączniki do formularza PIT 36 dzielą się na takie, w których wykazujemy ulgi oraz takie, w których wykazujemy dochody. Do tych pierwszych zaliczamy:

 • PIT/D - z ulgami mieszkaniowymi,
 • PIT/0  - z ulgami innymi niż mieszkaniowymi,
 • PIT/BR - z ulgą badawczo-rozwojową. Odliczenie tej ulgi jest możliwe w obcenym roku 2020, czyli w PIT za 2019 r.

Do załączników z dochodami zaliczają się:

 • PIT/B - z dochodami z działalności gospodarczej,
 • PIT/Z - z dochodami z biznesu, które w ciągu 5 lat były objęte zwolnieniem,
 • PIT/M - z dochodami małoletnich dzieci,
 • PIT/ZG - z dochodami zagranicznymi,
 • PIT/DS - z dochodami z działów specjalnych produkcji rolnej. Załącznik ten możemy dołączyć do PIT 36 2020, czyli w rozliczeniach za rok 2019.  

Zarówno dane z załączników dotyczących ulg, jak i z załączników dotyczących dochodów należy przenieść w odpowiednie rubryki PIT-36. Kwoty z załączników dochodowych należy przenieść do sekcji D lub H w PIT rocznym, a załączników odliczeniowych do sekcji F lub I - pamiętając o nieprzekroczeniu ustawowych limitów.

Poszczególne załączniki w formie PDF pobierzesz na końcu strony.

Zwrot i zapłata podatku w PIT-36

Z rocznego rozliczenia PIT może nam wyjść kwota do zapłaty lub nadpłata podatku (czyli zwrot podatku).
Na zwrot podatku urzędy mają maksymalnie trzy miesiące od dnia otrzymania PIT. W przypadku deklaracji przekazanych elektronicznie (e-deklaracje)  organy skarbowe zobowiazane sa do zwrotu podatku PIT w terminie do 45 dni od daty złożenia  zeznania podatkowego. Jeśli składamy korektę PIT – termin na zwrot nadpłaty  wynikającej z tej korekty wynosi 2 miesiące, ale nie może on  nastąpić wcześniej niż 3 miesiące od złożenia pierwotnej deklaracji PIT.

Zwrot podatku z PIT-36 można otrzymać pocztą (na adres wskazany w PIT), na numer konta bankowego lub w kasie naszego urzędu skarbowego. Najkorzystniejszą formą jest zwrot podatku na konto, ponieważ wtedy zwrot nie jest pomniejszany o opłaty pocztowe. Gdy zwrot jest niższy niż 11,60 wtedy jest zatrzymywany w urzędzie na poczet naszych przyszłych zobowiązań.

Na zapłatę podatku wynikającego z PIT mamy czas do 30 kwietnia, a gdy 30 kwietnia wypada w dzień wolny od pracy, to do pierwszego dnia roboczego następującego po 30 kwietnia. Możemy wybrać formę bezgotówkową zapłaty podatku, czyli przelewem z naszego konta bankowego lub formę gotówkową, czyli poprzez druk wpłaty/przelewu wysyłany przez pocztę, bank, czy SKOK. Wybierając bezgotówkową formę zapłaty podatku powinniśmy użyć specjalnych druczków polecenia wpłaty/przelewu

Korekta PIT-36

Gdy wysłaliśmy już PIT do urzędu skarbowego, ale zorientowaliśmy się, że nasz PIT-36 był źle wypełniony, np. zapomnieliśmy dodać dodatkowe przychody, odliczyliśmy ulgę, która nam nie przysługuje - wtedy powinniśmy złożyć w urzędzie skarbowym korektę PIT. Na złożenie korekty mamy 5 lat od dnia złożenia omyłkowego PIT, jednak najlepiej ją złożyć tuż po wykryciu błędu. Czasami urząd sam koryguje nasze rozliczenia roczne - gdy błędy są oczywiste lub gdy w wyniku korekty zmiana nie będzie wyższa niż 5000 zł. W tej sytuacji fiskus musi nas poinformować o dokonanych zmianach w naszych PIT.

Jeżeli chcemy złożyć korektę w PIT w zakresie sposobu opodatkowania (np. z indywidualnego na wspólne), wtedy na korektę mamy czas do końca kwietnia. Na korektę w zakresie wpisania lub zmiany OPP, dla której chcemy przekazać 1% mamy czas do końca maja.

Korekta polega na ponownym wypełnieniu PIT od początku, a nie na zmodyfikowaniu złych danych. Składając korektę należy pamiętać, aby w pozycji CEL ZŁOŻENIA ZEZNANIA, zaznaczyć opcję “korekta zeznania”. Korektę należy złożyć na druku PIT, który obowiązywał w roku złożenia korygowanego PIT.

Korektę można złożyć online, jak i osobiście w urzędzie skarbowym. Nie ma znaczenia, czy wcześniej złożyliśmy rozliczenie PIT 36 elektronicznie, czy osobiście.

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę rozliczyć PIT-36 za 2019 rok za pomocą systemu Twój e-PIT?

Rozliczenie PIT-36 za 2019 rok nie jest możliwe w systemie Twój e-PIT. Ministerstwo planuje rozszerzenie obsługiwanych formularzy w 2020 roku.

Jak wypełnić PIT-36 za 2019 przez Internet?

PIT-36 można wypełnić internetowo na kilka sposobów. Polecanym przez nas jest skorzystanie z aplikacji online PITax.pl lub wybranie programu do PIT do pobrania, którym również rozliczysz i wyślesz PIT-36 elektronicznie.

Czy rozliczając PIT-36 w 2020 roku mogę odliczyć kwotę wolną od podatku?

Tak, kwota wolna od podatku może zostać uwzględniona w PIT36.

Czym różni się PIT-36L od PIT-36?

PIT-36L jest wersją PIT-36 dla podatników rozliczających się na zasadzie podatku liniowego, podczas gdy PIT-36 jest dla podatników z przychodami na zasadzie progów podatkowych.

Do kiedy muszę złożyć PIT-36 w 2020 roku?

PIT-36 należy złożyć w Urzędzie do końca kwietnia 2020 roku. O dacie złożenia za pomocą poczty decyduje data wysłania druku w urzędzie pocztowym.

Pomoc Techniczna

 • 534 30 50 40
 • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

 • 22 330 0 330
 • pn-pt 7:00-18:00