Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Sytuacje podatkowe Przychody z pracy na emeryturze. Jak rozliczyć?

Przychody z pracy na emeryturze. Jak rozliczyć?

▪ 5 grudnia 2020 r. ▪ Zaktualizowano: 15 stycznia 2021 r. ▪ Autor: Dorota Łesak

Świadczenia emerytalne rozlicza z urzędem skarbowym ZUS za pomocą formularza PIT-40A, chyba że osoba na emeryturze chciałaby na przykład przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego swój 1% podatku. Każdy pracujący emeryt musi jednak sam zadbać o złożenie w urzędzie odpowiedniego rozliczenie.

Przychody z pracy na emeryturze. Jak rozliczyć?

Jak rozliczają się pracujący emeryci?

Ze świadczeń emerytalnych rozlicza się z urzędem skarbowym ZUS, dostarczając do urzędu skarbowego formularz PIT-40A, jednak osoby, które pracują będąc na emeryturze podlegają takim samym zasadom podatkowym co osoby pracujące, które jeszcze emerytury nie dostają. 

Pracujący emeryci zobowiązani są złożyć do urzędu skarbowego zeznanie roczne, na przykład w postaci formularza PIT-37. Wypełniają je na podstawie otrzymanej z ZUS-u lub KRUS-u deklaracji PIT-40A lub PIT-11A oraz otrzymanego od pracodawcy PIT-11.

 

PIT-40A 

PIT-40A to roczna deklaracja podatkowa wypełniana przez ZUS lub KRUS. Dostają ją osoby pobierające emeryturę lub rentę, które nie otrzymują zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego. Osoby, które otrzymały PIT/40A i nie uzyskują dochodów innych niż emerytury, renty nie muszą składać do urzędu skarbowego rocznego zeznania, ponieważ podatek został już obliczony, a PIT został złożony w urzędzie przez organ rentowy.  

Jeżeli jednak osoba na emeryturze otrzymała PIT-40A, ale chciałaby odliczyć ulgi podatkowe, przekazać 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego, rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, czy też jako osoba samotnie wychowująca dziecko, musi wypełnić zeznanie roczne samodzielnie, na podstawie danych z PIT-40A.

 

Czym jest PIT-11A?

PIT-11A różni się od PIT-40A tym, że stanowi jedynie informację o dochodach – nie jest gotową deklaracją podatkową. PIT-11A przygotowywany jest przez organ rentowy, na przykład ZUS, i wysyłany do podatnika. Po otrzymaniu takiego formularza mamy obowiązek sami wypełnić zeznanie roczne oraz złożyć je w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia roku podatkowego.

 

1% dla OPP od emeryta

A co jeśli będąc na emeryturze nie chcemy odliczać żadnych ulg podatkowych, rozliczać się ze współmałżonkiem ani jako osoba samotnie wychowująca dzieci, ale zależy nam na tym, żeby przekazać nasz 1% podatku dochodowego na wybraną organizację pożytku publicznego? W takim wypadku nie musimy wypełniać od początku całej deklaracji. Zamiast tego możemy wypełnić PIT-OP, czyli wniosek o przekazanie 1% podatku wynikającego z rocznego rozliczenia na rzecz wybranej OPP.

 

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00