Bardzo dobry, praktyczny i zrozumiały przewodnik po wypełnianiu PIT'a :-)
2022-06-07 12:12
źródło: FacebookZalety rozliczenia online z PITax.pl
Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.
Opinie użytkowników
Bardzo dobry, praktyczny i zrozumiały przewodnik po wypełnianiu PIT'a :-)
2022-06-07 12:12
źródło: FacebookDzien dobry, Jestem bardzo zadowolona z Pitax, podatki dzięki niemu rozlicza się przyjemnie a program obsługuje intuicyjnie 😊Można się mylić, poprawiać, wracać jeszcze raz, tak długo aż się jest zadowolonym z efektu.
Jolanta
źródło: E-mailintuicyjny program, szybko i sprawnie
2022-05-05 21:18
źródło: Facebookszybkość i prostota obsługi
2022-05-04 14:32
źródło: FacebookŁatwizna, szybko się rozliczyłem aplikacja SUPER
2022-05-04 09:58
źródło: FacebookŁatwy, zrozumiały, szybki w obsłudze.
2022-05-04 08:45
źródło: FacebookWitam serdecznie. Program jest czytelny i o bezproblemowej obsłudze. Nie miałem trudności w wypełnieniu druków pit. Bardzo były pomocne objaśnienia i możliwość naniesienia poprawek. Jako senior wybrnąłem z tego pozytywnie. Bardzo dziękuje za pomoc.
Zdzisław
źródło: E-mailKorzystam kilka lat kreator sam prowadzi przelicza wystarczy przepisać dane
2022-05-02 13:00
źródło: FacebookPolecam ten program! Jest łatwy w obsłudze, komunikatywny i przewidujący trudności, że poradzi sobie nawet największy dyletant w zakresie rozliczeń.
2022-05-01 22:00
źródło: Facebooklogiczny ciąg zdarzeń pozwala na eliminację pomyłki
2022-05-01 17:45
źródło: FacebookPolecam, na pewno jeszcze skorzystam🍀
2022-04-30 19:20
źródło: FacebookOceniam dobrze i polecam Was znajomym.
Krzysztof
źródło: E-mailSzybkie i sprawne rozliczanie podatku
2022-04-29 14:43
źródło: Facebook😀Bardzo fajna aplikacja! Łatwo i Szybko!
2022-04-29 11:07
źródło: FacebookBardzo łatwy i przejrzysty program
2022-04-28 22:43
źródło: Facebookbardzo dobry....................................
2022-04-28 16:02
źródło: FacebookDzień dobry. Państwa strona bardzo mi pomogła w rozliczeniu ulgi internetowej. Będę polecać Państwa strone, ponieważ jest prosta i łatwa w obsłudze. Pozdrawiam
Anna
źródło: E-mailBardzo prosty i łatwy w obsłudze program.Szybko i sprawnie rozliczyłam swój pit .Polecam
2022-04-28 09:42
źródło: FacebookPrzejrzysty program i łatwa obsługa
2022-04-27 10:08
źródło: FacebookBardzo dobry program do samodzielnego rozliczenia. Polecam!
2022-04-26 10:42
źródło: FacebookŁatwość z jaką się wypełnia formularz
2022-04-25 10:00
źródło: FacebookWitam, Bardzo przyjazny, intuicyjny program. Nic bym nie zmieniła.
Emilia
źródło: E-mailZ przyjemnością polecam sposób rozliczania się z firma PITax.pl. Łatwe, proste i przyjemne. pełna satysfakcja.
DZIĘKUJĘ
https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit/
2022-04-22 11:47
źródło: FacebookZ PITax-em rozliczam się już od kilku lat. Program prosty i intuicyjny. Nie muszę pamiętać i archiwizować swoich dokumentów, bo program robi to za mnie.
2022-04-21 15:40
źródło: Facebookbardzo dobry program, łatwo i szybko rozlicza pity, przyjazny dla użytkownika👍👍👍
2022-04-21 09:05
źródło: FacebookData aktualizacji: 22-06-2022, 12:35
Rozlicz PIT Online 2022/2023 z PITax.pl Łatwe Podatki szybko i bez problemu. Zapraszamy do przewodnika po rozliczeniu przez internet, w którym znajdziesz wszystkie informacje potrzebne do wypełnienia i wysłania deklaracji PIT w 2023 roku elektronicznie. Rozlicz swój PIT bez pobierania, bez logowania do Twój e-PIT i bez podpisu!
Jak rozliczyć PIT przez Internet? Poradnik wypełnienia.
Rozliczenie deklaracji online wymaga przygotowania odpowiednich danych i dokumentów. Oto kilka kroków, które pomogą Ci rozliczyć PIT szybko i bez problemów.
Spis treści:
Jak rozliczyć PIT 2022/2023 Online?
Jak wysłać PIT przez Internet?
UPO – urzędowe poświadczenie odbioru
Ulgi i odliczenia
Wybór Urzędu Skarbowego
Usługa e-PIT
Korekta PIT przez Internet
Rozliczenie PIT online wspólnie z małżonkiem
Częste pytania:
Jakich dokumentów potrzebuję żeby rozliczyć PIT online?
Do kiedy należy wysłać PIT przez Internet?
Kiedy dostanę zwrot podatku?
Jak sprawdzić status złożonej deklaracji?
Jak podpisać deklarację online?
Rozliczenie PIT online za 2022 jest niewątpliwie łatwiejsze oraz szybsze niż wypełnianie PIT ręcznie i osobiste składanie w urzędzie skarbowym. Do rozliczenia PIT online niezbędny jest zaufany program do PIT, np. PITax.pl. Gdy już znajdziemy program, który spełnia nasze wymagania, możemy rozpocząć wypełnianie PIT przez internet.
Wypełnienie PIT online polega na odpowiadaniu na pytania zadawane przez kreator - na podstawie odpowiedzi program PITax.pl wygeneruje gotowy PIT w wersji online, który możemy wysłać do urzędu przez internet lub wydrukować - jeśli wszystkie dane będą się zgadzać, lub wybrać opcję korygowania od początku - gdy zauważymy błędne dane.
Jeżeli zdecydujemy się wysłać PIT 2022 online - niezbędna jest kwota przychodu z ubiegłorocznego roku, jest to tzw. podpis online, są to dane autoryzacyjne potwierdzające naszą tożsamość.
Polecamy wypełnić PITy online razem z PITax.pl - dany program do PIT zapamiętuje odpowiedni przychód z poprzedniego roku, aby użytkownik nie musiał sobie zaprzątać głowy formalnościami.
Aby wysłać rozliczenie PIT online w 2023, niezbędne jest podanie kwoty przychodu ubiegłorocznego PIT. Jest to tzw. podpis online, który ma na celu poświadczenie tożsamości osoby wysyłającej PIT.
W związku z powyższym:
a) Jeżeli w zeszłym roku składaliśmy PIT-37 wówczas należy podać wartość z pozycji 36 lub 38 lub 69. Jeżeli jednak w zeszłorocznym zeznaniu występowaliśmy jako małżonek wówczas należy podać wartość z pozycji 37 lub 39 lub 102 (gdy rozliczenie było lub jest wspólne kwot nie należy sumować - podajemy przychód tylko tej osoby, która w obecnym roku występuje jako podatnik).
b) Jeżeli składaliśmy inny PIT wówczas jako kwotę przychodu za poprzedni rok należy rozumieć w przypadku:
c) Gdy w ubiegłym roku nie składaliśmy PIT- u - jako kwotę przychodu należy podać "0" (zero).
Natomiast, gdy w zeszłym roku składaliśmy kilka PIT-ów - należy podać kwotę tylko z jednego zeznania - przepisy nie określają, które zeznanie ma pierwszeństwo, dlatego należy próbować, aż natrafimy na odpowiednie zeznanie.
UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru to dokument wydawany przez Ministerstwo Finansów w formie PDF po rozliczeniu PIT Online. Jest to oficjalne potwierdzenie poprawnie złożonej deklaracji elektronicznej, jednak należy pamiętać, że nie oznacza, że nie popełniono w zeznaniu błędów, które będzie trzeba poprawić za pomocą korekty PIT.
PDF do pobrania otrzymamy wraz z zakończeniem procesu rozliczenia PIT online. Dokument powinniśmy przechowywać co najmniej 5 lat na wypadek kontroli lub wyjaśnień w Urzędzie Skarbowym. Więcej o dokumencie przeczytasz na naszej stronie poświęconej UPO.
Typ ulg podatkowych, możliwych do rozliczenia przez internet zależy od wybranego narzędzia. Rządowy system Twój e-PIT oblicza automatycznie wyłącznie składki na ZUS i NFZ, a także ulgę na dzieci do momentu ukończenia 25. roku życia. W pozostałych przypadkach samodzielnie musimy wprowadzać informacje o rodzajach odliczeń.
Dlatego należy pamiętać, że w systemie Twój e-PIT samodzielnie musimy uwzględnić odliczenia, jeżeli chcemy skorzystać z ulgi prorodzinnej lub: rehabilitacyjnej, abolicyjnej, internetowej, z tytułu opłacania składek na IKZE, budowlanej i innej, do której posiadamy prawo nabyte w latach wcześniejszych, albo z tytułu darowizn na cele: krwiodawstwa, pożytku publicznego, kultu religijnego i charytatywno – opiekuńcze kościołów.
W systemie PITax.pl Łatwe Podatki rozliczający ma pełną dowolność uwzględniania ulg podatkowych, a dzieje się to na etapie odpowiedzi na pytania w kreatorze rozliczenia. Wszystkie załączniki dodawane są automatycznie i wypełniane na podstawie danych przekazanych przez podatnika.
PIT online za 2023 rok, jak i składany osobiście należy wysłać do urzędu skarbowego, który był właściwy dla podatnika wg jego miejsca zamieszkania na dzień 31.12 roku poprzedniego, czyli jeśli składamy PIT w roku 2023, to właściwym jest dla nas urząd z dnia 31.12.2022.
Gdy zmieniliśmy adres zamieszkania, to w naszym rozliczeniu rocznym zawsze wpisujemy adres aktualny (znaczenie ma adres zamieszkania, a nie zameldowania). Natomiast nasz PIT składamy do urzędu skarbowego właściwego dla nas na dzień 31.12 poprzedniego roku.
O nowym adresie należy poinformować pracodawcę, aby wysłał PIT-11 do właściwego urzędu skarbowego.
Małżonkowie rozliczający się razem wybierają dowolny urząd skarbowy (żony lub męża) i tam wysyłają swój PIT. Jeżeli chcą, to mogą wysłać do urzędu, w którym dotychczas się rozliczali, pisemną informację o rozliczeniu się w urzędzie małżonka. Nie jest to jednak konieczne.
W 2022 roku Ministerstwo Finansów uruchomiło dla podatników usługę e-PIT, która automatycznie wypełnia za nas deklarację PIT-37 lub PIT-38 i wysyła do Urzędu Skarbowego. W 2023 roku usługa rozszerzona zostanie o kolejne deklaracje PITy: 36, 36L
Wysłanie deklaracji online według założeń programu dzieje się w dwóch przypadkach:
Jeśli zorientowaliśmy się, że w PIT, który już złożyliśmy w urzędzie przez internet, zapomnieliśmy wpisać dodatkowe przychody lub odliczyć jakąś ulgę, to zawsze możemy złożyć korektę PIT. Na korektę rozliczenia rocznego mamy 5 lat od dnia złożenia omyłkowego PIT-u, jednak najlepiej ją złożyć tuż po wykryciu nieścisłości. Korekta nie będzie skuteczna, gdy urząd już powziął kontrolę względem nas.
Jeśli w rozliczeniu rocznym PIT rozliczyliśmy się indywidualnie, a chcielibyśmy jednak wybrać inny sposób rozliczenia, to wtedy na korektę w tym zakresie mamy czas do 30 kwietnia danego roku, chyba że ostatni dzień terminu przypada na dzień wolny od pracy. Wtedy jesteśmy zobowiązani do złożenia rocznego zeznania najpóźniej do pierwszego roboczego dnia następującego po 30 kwietnia - np. w 2023 r. ostatnim dniem terminu będzie 2 maja 2023.
Możemy również złożyć korektę PIT online w zakresie dopisania lub zmiany OPP, dla której chcemy oddać 1,5% - na korektę w tym zakresie mamy czas do końca maja danego roku.
Korektę można złożyć zarówno papierowo, jak i online. Nie ma znaczenia, czy PIT, który chcemy skorygować był złożony drogą elektroniczną, czy osobiście w urzędzie. A zatem dla PIT-u wysłanego online możemy złożyć korektę online, jak i papierowo. I tak samo dla PIT-u złożonego osobiście - tu również korektę możemy złożyć przez internet, jak i wydrukować i zanieść do urzędu.
PIT 2022/2023 Online możemy rozliczyć także wspólnie z małżonkiem. Aby to zrobić w programie do PITax.pl należy wybrać odpowiednią opcję podczas przechodzenia przez kreator rozliczenia deklaracji.
Wspólną deklarację możemy możemy podpisać danymi jednego małżonka, nie potrzeba także dodatkowych deklaracji ani pełnomocnictwa.
Aby rozliczyć deklarację PIT elektronicznie niezbędny jest formularz z zeszłego roku (kwotę przychodu potrzebujemy aby podpisać wysyłany druk), PIT-11 lub inny dokument zawierający przychód z zeszłego roku.
Terminy rozliczenia dla deklaracji elektronicznych są takie same, jak w przypadku złożenia PIT w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, a więc:
Jeżeli ostatni dzień miesiąca jest dniem wolnym, termin przesuwa się na kolejny roboczy dzień. Sprawdź artykuł: Wszystkie zeznania podatkowe PIT z jednolitym terminem złożenia do US
Na zwrot podatku urzędy mają trzy miesiące od dnia otrzymania naszego PIT, dlatego im szybciej wyślemy PIT, tym szybciej otrzymamy zwrot podatku.
Zwrot podatku za 2022 rok może być nam dostarczony na trzy sposoby - w zależności
od naszej woli:
Najkorzystniejszą formą jest zwrot na konto bankowe - jeśli chcemy otrzymać zwrot podatku tą drogą musimy złożyć w urzędzie ZAP-3.
Druk ten wystarczy złożyć w urzędzie jeden raz. W przypadku zwrotów pocztą - kwota zwrotu jest pomniejszana o opłaty pocztowe, natomiast aby odebrać zwrot w urzędzie, należy się w nim wstawić w wyznaczonym przez urząd dniu.
Jeśli urząd spóźni się z ustawowym 3-miesięcznym terminem – przysługująca nam kwota wynikająca z zeznania rocznego powinna być powiększona o odsetki z tytułu należności za zwłokę.
Zapewnieniem, że deklaracja została poprawnie złożona drogą elektroniczną jest UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru, wystawiane w formie PDF przez Ministerstwo Finansów. Każdy dokument ma swój unikalny identyfikator i datę zarejestrowania deklaracji w systemie.
Należy pamiętać, że podatnik ma obowiązek przechowywać deklaracje i każdego rodzaju potwierdzenia przez co najmniej 5 lat.
Do podpisania deklaracji niezbędna jest kwota przychodu z ubiegłorocznego formularza PIT. W przypadku PIT-37 są to pozycje 36/38/69 lub 37/39/102, PIT-28, poz. 46, PIT-36 poz. 63/65/120 (jeżeli w zeznaniu występował jako podatnik) lub 64/66/177 (jeżeli w zeznaniu występował jako małżonek), PIT-36L pozycję 22 lub pozycja 27, PIT-38 poz. 24 lub 34, PIT-39 poz. 20.
Gdy w ubiegłym roku nie składaliśmy PIT- u - jako kwotę przychodu należy podać "0" (zero).
Więcej:
Ustawa o rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych (PDF) - link
O firmie