Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Mniejsze podatki Ulga internetowa

Ulga na Internet 2020/2021

▪ 21 stycznia 2020 r. ▪ Zaktualizowano: 16 kwietnia 2020 r. ▪ Autor: Dorota Łesak

Obecnie praktycznie każdy posiada w domu Internet i korzysta z niego codziennie. Jest to nie tylko rozrywka, ale także narzędzie do pracy. Wymogiem jest jednak comiesięczne opłacanie rachunków za jego dostawę. Są one różnej wysokości, lecz w tym artykule nie to jest najważniejsze. Najważniejszą kwestią jest fakt, że w 2021 roku ulga internetowa nadal obowiązuje i można z niej skorzystać, choć w ograniczonym zakresie.

Ulga na Internet 2020/2021

Kto może skorzystać z ulgi w 2021?

 Choć ulga internetowa w 2021 roku istnieje, jednak nie wszyscy mogą z niej skorzystać. Na początku warto zastanowić się, czy jest się w uprzywilejowanej grupie. Przede wszystkim odliczyć sobie ulgę może ta osoba, która opłaca Internet i ponosi inne związane z nią wydatki. Oznacza to, że przysługuje ona temu, kto jest widoczny na dowodach uiszczania rachunków oraz ta osoba, która podpisywała umowę zakupu usług internetowych. Jednocześnie istotny jest fakt, że ulgę mogą z powodzeniem odliczyć ci, którzy korzystają z niej pierwszy raz albo którzy skorzystali z niej w roku poprzednim. Jest ona możliwa do wykorzystania tylko przez dwa następujące po sobie kolejno lata. Nie ma możliwości skorzystania ulgi przy rozliczeniu się za 2020 rok, a potem odliczenia Internetu ponownie, np. w 2023 r.

Rekomendujemy - nie musisz czytać dalej

Rozlicz ulgę na internet za 2019 rok szybko i bez błędów w aplikacji online PITax.pl, która wszystko za Ciebie obliczy.

Czytelny kreator da Ci poczucie pewności, że formularze wraz z ulgami zostaną obliczone prawidłowo. Przez całe rozliczenie masz dostęp do wiedzy ekspertów oraz pomocy technicznej.

Rozpocznij rozliczenie! 
lub przeczytaj więcej dlaczego warto rozliczyć się w PITax.pl: Dlaczego PITax.pl?

Podatnicy, którzy mogą skorzystać z ulgi

Dla większego uściślenia warto podkreślić, że tylko podatnicy rozliczający się na konkretnych formularzach PIT za 2020 rok mogą skorzystać z ulgi na internet. Dotyczy to:

  • PIT-28 – formularz do rozliczenia podatku dochodowego na zasadach ryczałtowych liczonych od przychodów, które są ewidencjonowane;
  • PIT-3 – formularz do rozliczania podatku zgodnie ze skalą podatkową. W tej sytuacji z odliczenia korzysta się w chwili, jeżeli wcześniej opłaty związane z Internetem nie były wliczone w koszty firmowe;
  • PIT-37 – formularz rozliczenia podatku dla osób fizycznych, nieprowadzących żadnej działalności gospodarczej.

Ile wynosi ulga?

Istotną kwestią jest także wysokość kwoty możliwej do odliczenia. Jest w rozliczeniach za rok 2020 kwota maksymalnie 760 zł na osobę. O tyle podatnik ma prawo pomniejszyć swój dochód. Nie jest to kwota ogromna, lecz przydaje się w standardowym rozliczeniu. Jeżeli w ramach wydatków na Internet podatnik poniósł mniejsze koszty, niż 760 zł wpisuje jaka to suma, jeżeli wyższe wpisuje 760 zł, gdyż nie można odliczyć więcej.

Internet a inne usługi

Bardzo często Internet nie jest kupowany sam, lecz w pakiecie z innymi usługami, np. telewizją, telefonem. W takiej sytuacji także można skorzystać z ulgi, lecz trzeba wziąć pod uwagę, że na rachunku musi znajdować się dokładna kwota, jaką ponosi się w związku z Internetem. Przy tym w ramach ulgi nie można odliczać kwot wypłaconych w ramach instalacji Internetu, jego modernizacji, naprawy, obsługi technicznej. Istotna jest jedynie usługa, czyli dostawa Internetu.

Dokumenty potrzebne do odliczenia usług internetowych?

Żeby przejść do odliczania ulgi za Internet trzeba zadbać o posiadanie kilku dokumentów. Przede wszystkim faktur, które wyszczególniają poniesione na Internet wydatki. Muszą one zawierać kwotę, jak również dane podatnika, który ją opłacał. Jeżeli rozliczać chcą się małżonkowie, w takiej sytuacji najlepsze będą faktury zawierające dane ich obojga. W przypadku faktur tylko na jednego z małżonków Urząd Skarbowy może sprawiać problemy przy odliczaniu ulgi, chociaż zdarza się to sporadycznie.

Ulga na Internet 2020/2021- najczęstsze pytania

Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ulgi internetowej 2020/2021:

Kiedy można odliczyć ulgę internet?

Ulgę na internet mogą odliczyć osoby, które odliczają ją po raz pierwszy lub po raz pierwszy odliczały ją w zeszłym roku. Ulga przysługuje tylko w dwóch następujących po sobie kolejno latach.

Kto może odliczyć ulgę na internet

Ulgę na internet może odliczyć osoba, która ponosi wydatki na internet (jej imię i nazwisko widnieje na dowodach wpłaty) oraz na którą internet jest zapisany (widnieje na dokumencie zakupu internetu).

Ile wynosi ulga na internet?

Możemy odliczyć wydatki faktycznie poniesione, jednak nie więcej niż 760 zł.

Czy można odliczyć ulgę na internet w telefonie albo w kafejce?

Tak, ulgę internetową można odliczyć niezależnie od miejsca lub sposobu dostępu do internetu - jeśli posiadamy dokumenty zawierające nasze dane, dane sprzedającego, kwotę i rodzaj usługi to nic nie stoi na przeszkodzie aby odliczyć ulgę internetową.

Czy ulga na internet przysługuje, jeśli internet zakupiono w pakiecie z innymi usługami

Tak - ale na dokumencie/rachunku musi być wyszczególniona cena za korzystanie z internetu. Ulga internetowa nie przysługuje na wydatki na modernizację, instalację, naprawę, obsługę techniczną sieci internetowej. Ulga internetowa nie przysługuje na wydatki na modernizację, instalację, naprawę, obsługę techniczną sieci internetowej.

Rozliczając się wspólnie już nie mam prawa do ulgi na internet. Czy ulgę może rozliczyć małżonek?

Jeśli rozliczając się wspólnie jeden z małżonków już nie ma prawa do ulgi na internet, to ulgę tę może rozliczyć drugi z małżonków, gdy jej jeszcze nie rozliczał lub po raz pierwszy rozliczał rok temu - jeśli rachunki są wystawione na jego nazwisko.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00