Starostwo Powiatowe w Malborku

Starostwo Powiatowe w Malborku
  • POWIAT  MALBORSKI

    Powiat malborski nazywany jest „Spichlerzem Północy”. Obejmuje obszar malowniczych Żuław Wiślanych, które słyną z terenów rolniczych o wysokiej jakości gleb, wydających plony nawet kilkukrotnie obfitsze niż te na terenie reszty kraju. Obok rolnictwa obficie rozwija się też lokalny biznes. Sprzyja temu prężne otoczenie dla biznesu, które tworzy tu dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna, liczne instytucje gospodarcze i przychylnie nastawiony na współpracę z inwestorami sektor publiczny. Powiat Malborski zajął 5 miejsce w Rankingu zamożności samorządów 2017 oraz zajął miejsce IX  w 2018 i XI w 2019 roku w ogólnopolskim rankingu gmin i powiatów.

    Atutem powiatu malborskiego jest jego lokalizacja oraz połączenia komunikacyjne. Przez teren powiatu przebiegają ważne szlaki drogowe i kolejowe, dzięki czemu powiat ma doskonałe połączenia z całą Europą. W odległości około 70 km od Malborka funkcjonują (w Gdańsku i Gdyni) terminale pasażerskie zapewniające połączenia do krajów skandynawskich oraz dwa porty morskie, zapewniające przeładunek wszystkich surowców i towarów. Międzynarodowe lotnisko w Rębiechowie, z którego samoloty odlatują m.in.: do Niemiec, Danii, Gruzji, Islandii, Grecji czy Wielkiej Brytanii, jest oddalone około 60 km od Malborka.

    Turystom powiat malborski kojarzy się przede wszystkim z jego stolicą – miastem Malborkiem i turystyczną wizytówką tej ziemi – monumentalnym Zamkiem Krzyżackim, który dominuje nad płaskim terenem Żuław.  Jednak Zamek Krzyżacki, który wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, to nie jedyna atrakcja turystyczna dla odwiedzających powiat malborski. Przestrzeń naszego powiatu wypełniają malownicze wsie, piękne krajobrazy i prawdziwe perełki zabytkowej architektury – gotyckie kościoły, stare nekropolie (w tym cmentarze mennonickie), zabytkowe mosty, domy podcieniowe. Stały się one charakterystycznymi składnikami żuławskiego krajobrazu, które naprawdę warto zobaczyć.

    Choć zamek jest największą atrakcją, nie jest jedynym powodem, dla którego warto odwiedzić niezwykle piękne i malownicze miejsca powiatu malborskiego.


Powiat malborski

 


Pamiętaj, aby wpisać w formularzu PIT adres zamieszkania w powiecie malborskim.


Nie musisz być zameldowany w powiecie malborskim.


Nie musisz składać żadnych dodatkowych dokumentów.


Zachowaj potwierdzenie złożenia deklaracji PIT.