• Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
 • Gazeta Wyborcza
 • E-Deklaracje
 • Comodo Internet Secure
 • Rzetelna Firma
 • Innowacyjna Gospodarka
 • Czy rozliczać PIT od ZUS-u? (PIT-40A, PIT-11A)

  Czy rozliczać PIT od ZUS-u? (PIT-40A, PIT-11A)

  Dostałeś PIT-40A lub PIT-11A od ZUS-u, KRUS-u, itp? Nie wiesz, co masz z tym zrobić? Czy musisz jeszcze rozliczać się z urzędem skarbowym?
  Jeżeli dostałeś PIT-40A, to nie musisz już rozliczać się z urzędem skarbowym, ponieważ organ rentowy już to zrobił za Ciebie. Jednak jeśli chciałbyś przekazać 1%, rozliczyć się małżonkiem albo z dzieckiem (co jest dużo korzystniejsze niż rozliczenie indywidualne) lub odliczyć sobie ulgi - powinieneś rozliczyć się na PIT-37.

  Jeżeli dostałeś PIT-11A, to masz obowiązek złożenia rocznego zeznania do urzędu skarbowego.

  Zachęcamy Cię do skorzystania z programu do rozliczania PIT - pitax.pl. Ty tylko odpowiadasz na proste pytania, a darmowy program do PIT 2016 obliczy wszystko dla Ciebie.

 • Rozliczenie emeryta 2016

  Rozliczenie emeryta 2016

  Jesteś emerytem i nie wiesz, jak się rozliczyć? Czy możesz rozliczyć PIT przez internet? Tak! Emeryci i renciści również mogą rozliczyć pit przez internet. Mają oni prawo odliczyć każdą należną im ulgę oraz przekazać 1% podatku wybranej OPP.  Zachęcamy do skorzystania z programu do PIT 2016/2017. Ty nawet nie musisz wiedzieć, co gdzie wpisywać - wystarczy, że my to wiemy. Zaufało nam już wiele osób. Zaufaj i Ty. Program jest darmowy - nie ma żadnego drobnego druczku! Wypróbuj PItax.pl.

 • Dostaję emeryturę. Co z PIT-em?

  Dostaję emeryturę. Co z PIT-em?

  Będąc na emeryturze także trzeba rozliczyć się z urzędem skarbowym, nawet jesli nie pracujemy.
  Jeżeli dostaliśmy PIT-40A to organ rentowy rozliczył PIT za nas. A także wysłał go do fiskusa. Jeżeli przysługują nam ulgi, które chcemy odliczyć, chcemy przekazać 1% podatku OPP lub rozliczyć się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, to powinniśmy złożyć do urzędu rozliczenie PIT, np. PIT-37, PIT-36.
  Jeżeli dostaliśmy PIT-11A, to musimy wypełnić zeznanie roczne.

  Darmowy program do PIT rozlicza również osoby pobierające emeryturę. Wystarczy odpowiadać na proste pytania a program PIT PITax.pl w 5 minut wypełni zeznanie roczne za Ciebie. PIT możesz wysłać online lub wydrukować.

 • Artykuły na temat PIT Emeryta

  • Praca na emeryturze
   PIT Emeryta
   5 marca 2013 r.

   Pracujący emeryci składają do urzędu skarbowego zeznanie roczne, np. PIT-37. Wypełniają go na podstawie otrzymanego od ZUS-u lub KRUS-u PIT-40A/11A oraz otrzymanego od pracodawcy PIT-11

   czytaj więcej

  • Oszczędzanie na emeryturę
   Oszczędzanie na emeryturę
   5 marca 2013 r.

   Osoby, które oszczędzają na emeryturę mogą odnieść podwójne korzyści. Ponieważ odpowiednio wybierając formę oszczędzania można zaoszczędzić i na podatku.

   czytaj więcej

  pokaż więcej

 • Czy emeryci wypełniają zeznanie roczne

  Czy emeryci wypełniają zeznanie roczne

  Osoby, które pracują będąc na emeryturze podlegają takim samym zasadom podatkowym, jak osoby pracujące, które jeszcze emerytury nie dostają.  
  Pracujący emeryci składają do urzędu skarbowego zeznanie roczne, np. PIT-37. Wypełniają go na podstawie otrzymanego od ZUS-u lub KRUS-u PIT-40A/11A oraz otrzymanego od pracodawcy PIT-11.
  Rozlicz swój PIT przez internet z PITax.pl. Poprowadzimy Cię za rękę krok po kroku. Ty nie musisz znać żadnych zasad podatkowych, nie musisz wiedzieć, co i gdzie masz wpisać. Nasz program jest rzetelny i przeszedł wiele testów, które potwierdziły jego poprawność obliczeń.

 • News Blog

  • Podatek tonażowy
   18 stycznia 2017 r.

   Podatek tonażowy to podatek płacony przez przedsiębiorców żeglugowych od dochodów uzyskanych na statkach handlowych (towarowych, pasażerskich i innych). Wysokość podatku wynosi 19% dochodu, którym jest iloczyn dobowej stawki (zależnej od pojemności statku) i czasu eksploatacji statków.

   czytaj więcej

  • Sprzedaż nieruchomości za granicą
   17 stycznia 2017 r.

   W przypadku zbycia nieruchomości położonej za granicą należy zastosować postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dotyczące zysków z przeniesienia własności majątku

   czytaj więcej

  • Podatek od środków transportowych
   16 stycznia 2017 r.

   Podatek od środków transportowych jest płacony od pojazdów powyżej 3,5 tony. Wysokość podatku ustala rada gminy z uwzględnieniem narzuconych przez Ministra Finansów limitów, a stawki podatku zależą od rodzaju pojazdów. Kontrybucja ta jest płacona dwa razy w roku.

   czytaj więcej

  • Podatek od nieruchomości
   13 stycznia 2017 r.

   Podatek od nieruchomości jest płacony - jak sama nazwa wskazuje - od nieruchomości. Do nieruchomości zaliczamy grunty nie objęte podatkiem rolnym, budynki, budowle oraz ich części. Wysokość podatku ustala rada gminy z uwzględnieniem narzuconych przez Ministra Finansów limitów.

   czytaj więcej

  • Podatki, rys historyczno-językowy, cz.II
   11 stycznia 2017 r.

   Druga część artykułu na temat dziejów podatków obejmuje historię danin płaconych na rzecz państwa od XVIII wieku aż do czasów współczesnych. Historię podatków obejmującą czasy od starożytności do nowożytności omówiono w artykule "Podatki, rys historyczno-językowy, cz. I".

   czytaj więcej

  • Podatki, rys historyczno-językowy cz. I
   10 stycznia 2017 r.

   W poniższym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu podatki na przestrzeni wieków. Jak kiedyś (od czasów starożytności) nazywano podatki i za co je płacono.

   czytaj więcej

  • Odpłatne zbycie rzeczy w PIT
   9 stycznia 2017 r.

   Jednym z przychodów, które mamy obowiązek rozliczyć w rocznym PIT jest odpłatne zbycie rzeczy - jeśli od dnia nabycia do dnia sprzedaży nie minęło pół roku. Nie ma znaczenia, czy daną rzecz sprzedajemy osobiście, czy poprzez serwis aukcyjny, np. allegro. Sprzedaż na allegro jest również opodatkowana.

   czytaj więcej

  • Co to jest ZAP-3
   29 grudnia 2016 r.

   Formularz ZAP-3 służy do poinformowania urzędu, na jaki rachunek bankowy chcielibyśmy otrzymywać zwrot podatku.

   czytaj więcej

  • Co to jest PFR
   Co to jest PFR
   23 grudnia 2016 r.

   PFR, to wstępnie wypełniony PIT przez Ministerstwo Finansów, który ma na celu uprościć do minimum wypełnianie zeznania rocznego.

   czytaj więcej

  • Podatek leśny
   Podatek leśny
   19 grudnia 2016 r.

   Podatek leśny jest to podatek płacony od gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako lasy. Wysokość podatku zależy od powierzchni lasu, a główna stawka podatku wynosi równowartość pieniężną 0,220 m3 drewna od 1 hektara.

   czytaj więcej

  • Czy trzeba płacić podatek od prezentów pod choinką?
   Czy trzeba płacić podatek od prezentów pod choinką?
   12 grudnia 2016 r.

   Prezenty o bardzo dużej wartości podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Gdy prezenty są symboliczne - nie płacimy od nich podatków.

   czytaj więcej

  • Darowizna z tytułu oddania krwi - pytania i odpowiedzi
   Darowizna z tytułu oddania krwi - pytania i odpowiedzi
   12 grudnia 2016 r.

   Jedną z darowizn, jaką możemy odliczyć w rocznym zeznaniu PIT 2016 jest mało znana ulga z tytułu oddania krwi.

   czytaj więcej

  • Podatek rolny
   Podatek rolny
   5 grudnia 2016 r.

   Podatek rolny jest to podatek płacony od gruntów rolnych oraz od gruntów zadrzewionych i zakrzewionych na użytkach rolnych. Wysokość podatku zależy od wielkości gospodarstwa rolnego, a stawka podatku wynosi równowartość pieniężną 2,5-5 kwintali żyta od 1 hektara przeliczeniowego.

   czytaj więcej

  • Ile można zaoszczędzić na ulgach podatkowych?
   Ile można zaoszczędzić na ulgach podatkowych?
   1 grudnia 2016 r.

   Ulgi i odliczenia w rozliczeniu PIT to dla podatnika przywilej oraz prawo, dzięki któremu możemy pomniejszyć nasz podatek należny dla urzędu skarbowego. W poniższym artykule postaramy się Państwu przybliżyć różnicę pomiędzy ulgami od podatku a ulgami od dochodu oraz przedstawić, ile można zaoszczędzić na poszczególnych ulgach.

   czytaj więcej

  • Odliczenie składek zdrowotnych w PIT
   Odliczenie składek zdrowotnych w PIT
   28 listopada 2016 r.

   Jednym z odliczeń, jakie nam przysługują w ramach rocznych rozliczeń PIT jest odliczenie składek zdrowotnych, czyli płaconych na NFZ.

   czytaj więcej

  pokaż więcej

Jesteś tutaj: Strona główna PIT Emeryta

Pomoc techniczna

 • 534 30 50 40
 • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Podatkowa

 • (22) 330 0 330
 • pn - pt: 7:00 - 18:00