Starostwo Powiatowe w Wołominie

Starostwo Powiatowe w Wołominie
 • Powiat Wołomiński – Ziemia Norwida i „Cudu nad Wisłą”


  Powiat Wołomiński tworzy 12 gmin. Miasta Kobyłka, Marki, Ząbki, Zielonka oraz gminy Radzymin, Tłuszcz i Wołomin to prężne ośrodki miejskie, tworzące swoiste zaplecze dla metropolii warszawskiej. Kolejne pięć gmin: Dąbrówka, Jadów, Klembów, Poświętne oraz Strachówka to malownicze tereny wiejskie. Położone w dolinach rzek Bug, Liwiec, Czarna i Rządza są doskonałym miejscem do uprawiania agroturystyki, rowerowych wycieczek oraz do weekendowego wypoczynku.

  Atutem Powiatu Wołomińskiego jest jego atrakcyjne położenie. Lokalizacja w centrum Mazowsza oraz bezpośrednie sąsiedztwo ze stolicą Polski sprawiają, że teren ten zamieszkuje ponad 250 tysięcy mieszkańców i liczba ta systematycznie wzrasta.

  Powiat Wołomiński może poszczycić się wieloma interesującymi zabytkami, często pięknie wkomponowanymi w malownicze otoczenie. Bogactwem regionu są też duże tereny leśne pełne dzikich zwierząt i ptactwa. Przykładem są lasy gminy Klembów, tworzące rezerwat Dębina – najstarszy i największy rezerwat na terenie Powiatu Wołomińskiego, czy torfowiskowy rezerwat Śliże, w którym występuje wiele chronionych gatunków roślin. Z kolei w rezerwacie Grabicz, obejmującym lasy na terenie Kobyłki, najcenniejszym przyrodniczym elementem są sędziwe drzewa – pomniki przyrody.

  Perłą na mapie powiatu jest niewątpliwie zrewitalizowany kompleks pałacowo-parkowy w Chrzęsnem. Historia majątku sięga I połowy XVI w., a obecnie jest własnością Powiatu Wołomińskiego. Gośćmi pałacu bywali: Jan Owidzki, popularny rysownik i malarz, Julian Maszyński, ilustrator książek, autor kilku prac malarskich związanych z okolicą. Tu także chętnie spędzał letnie wakacje malarz Władysław Podkowiński. Właśnie w tych okolicach powstały w latach 1891-92 m.in. takie dzieła, jak: „W ogrodzie”, „W agreście”, „Sad w Chrzęsnem”, „Portret Wincentyny Karskiej”, „Łubin w słońcu”, „Mokra Wieś”, „Bronisia”, „Spotkanie”. W 2019 roku pałac otrzymał zaszczytne wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany”.

  Mieszkańcy powiatu są niezwykle dumni z lokalnej historii. W sposób szczególny pielęgnują pamięć o „Cudzie nad Wisłą”, czyli wielkiej Bitwie Warszawskiej 1920 roku, która miała miejsce w dniach 14-15 sierpnia w okolicach Radzymina i Ossowa.

  W historię tej ziemi wpisane są postaci wielu wielkich Polaków. Tu wychował się m.in. poeta Cyprian Kamil Norwid, który w Głuchach koło Dąbrówki spędził dzieciństwo i wczesną młodość.

  W Wołominie natomiast mieszkali Zofia i Wacław Nałkowscy, aktorzy Michał Znicz i Józef Orwid, operator filmowy Jerzy Lippman, światowej sławy dyrygent Bohdan Wodiczko oraz najmłodsza polska piosenkarka okresu międzywojennego – Wiera Gran. W Ostrówku znajduje się wyjątkowe miejsce, w którym zatrzymał się czas – to Dom Świętej Faustyny. To idealne miejsce na chwilę wytchnienia dla pielgrzymów oraz na własne dni skupienia i na odpoczynek w sąsiedztwie rezerwatu „Dębina”.

  Otwartość oraz duży potencjał gospodarczy regionu daje szansę rozwoju i stwarza wiele nowych możliwości.


powiat wołomiński

 


Pamiętaj, aby wpisać w formularzu PIT adres zamieszkania
w powiecie wołomińskim.


Nie musisz być
zameldowany w powiecie wołomińskim.


Nie musisz składać żadnych dodatkowych dokumentów.


Zachowaj potwierdzenie złożenia deklaracji PIT.