Jesteś tutaj: Strona główna Pomoc Dokumentacja Konto Podatnika

Podatnicy

Na tym ekranie mozemy uzupełnić dane osób, które chcemy rozliczyć z pitax.pl. Pierwsze trzy zakładki (pomarańczowe; ja, współmałżonek, nasze dzieci) dotyczą osób, które chcemy rozliczyć w swoim zeznaniu, natomiast pozostałe zakładki (niebieskie) są przeznaczone dla osób, dla których chcemy rozliczyć odrębny PIT - dlatego też jeśl mamy małżonka, dla którego wypełniamy osobny PIT, to należy go ująć w niebieskiej zakładce. Podobnie jest z dziećmi.


Czy współmałżonka mogę wpisać w kategorii “Rodzina”?

Kategoria "Rodzina" jest przeznaczona dla dalszej rodziny (np. kuzyni, wujek, ciocia, babcia, itd.). Swojego współmałżonka proszę wpisać w zakładkę "Współmałżonek".

Dlaczego mam wskazywać kto jest współmałżonkiem danej osoby?

Określenie współmałżonka danej osoby jest potrzebne, ponieważ niektóre ulgi - dla poprawnego ich obliczenia - wymagają posiadania wiedzy o odliczeniu małżonka. Jest tak w przypadku ulg, które mają łączny limit (np. ulga na dzieci, czy wydatki mieszkaniowe) - niezależnie od sposobu opodatkowania (osobno, czy wspólnie).

Dlaczego zakładki Ja, Współmałżonek, Nasze Dzieci są wyróżnione na pomarańczowo?

Zakładki "Ja", "Współmałżonek" oraz "Nasze Dzieci" są wyróżnione na pomarańczowo, ponieważ dotyczą one najbliższej rodziny, z którą można rozliczyć się na jednym zeznaniu.

Po co tworzyć inne kategorie?

Opcja "inne kategorie" jest szczególnie przydatna dla osób, które rozliczają PIT-y swoim klientom lub znajomym należącym do różnych grup. Dzięki tej kategorii możemy podzielić osoby, którym roliczamy PIT-y na kilka zespołów. Dzięki temu podziałowi łatwiej nam będzie zarządzać i poruszać się wśród danych osob, dla których wypełnialiśmy PIT.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00