Urząd Miejski w Zdzieszowicach

Urząd Miejski w Zdzieszowicach
 • GMINA ZDZIESZOWICE

  Gmina Zdzieszowice położona jest w środkowo-wschodniej części województwa opolskiego, w powiecie krapkowickim, u podnóża Parku Krajobrazowego „Góry św. Anny”. Jest to gmina stosunkowo młoda, która prawa miejskie uzyskała dopiero w 1967 r. Wcześniej była to mała osada przylegająca do Odry o wdzięcznej nazwie Solownia, pochodzącej zapewne od soli, którą wraz z innymi towarami dostarczano tu lądem z Górnego Śląska i przeładowywano na tratwy płynące po Odrze do Opola, Wrocławia i dalej do Szczecina.

  Gmina Zdzieszowice zajmuje obszar 57 km². W skład administracyjny gminy wchodzi miasto Zdzieszowice i sześć sołectw: Jasiona, Krępna, Oleszka, Rozwadza, Januszkowice (laureat konkursu Najlepszy Start w Odnowie Wsi) i Żyrowa (wyróżniona w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Europejska Nagroda Odnowy Wsi w 2004 roku oraz laureat konkursu Wieś Przyszłości w 2008 roku).

  Budowa w Zdzieszowicach koksowni (z inicjatywy hrabiego von Schaffgotscha) w latach 1929-1932 przyczyniła się do podniesienia rangi miejscowości oraz do wzrostu liczby mieszkańców. Teraz mieści się tu jeden z najnowocześniejszych zakładów koksowniczych w Polsce i w Europie. Gmina Zdzieszowice to miejsce bardzo przychylne aktywnym. Na terenie gminy przygotowano ponad sto kilometrów ścieżek rowerowych. Zdzieszowice goszczą uczestników wielu imprez rowerowych min. bike maratonu (ponad 1300 osób na starcie), Mistrzostw Polski w Rowerowej Jeździe na Orientację (MTBO), wyścigów szosowych oraz rodzinnych rajdów rowerowych. Do dyspozycji mieszkańców pozostają również: stadion, korty tenisowe, hala sportowa wraz ze ścianką wspinaczkową, nowoczesny basen oraz pływalnia.

  Atrakcją ziemi zdzieszowickiej są walory krajobrazowe oraz zabytki architektury. Warto

  zobaczyć Kościół filialny św. Mikołaja w miejscowości Żyrowa, wzniesiony ok. 1300 r. rozbudowany w pierwszej połowie XVIII w., i odrestaurowany w XIX w. i w latach 1932-1936. Godny uwagi jest także kościół św. Marii Magdaleny w Jesionej zbudowany w 1911 r. w stylu neobarokowym. W Zdzieszowicach warto także zobaczyć Kościół p.w. Św. Antoniego, pochodzący z 1937 r. oraz XIX wieczną kapliczkę dzwonniczą.


Zdzieszowice

 


Pamiętaj, aby wpisać w formularzu PIT adres zamieszkania w Zdzieszowicach.


Nie musisz być
zameldowany w Zdzieszowicach.


Nie musisz składać żadnych dodatkowych dokumentów.


Zachowaj potwierdzenie złożenia deklaracji PIT.