Jesteś tutaj: Strona główna Pomoc Dokumentacja PIT-37

Katalog OPP do wyboru

Ten ekran, to katalog OPP. Z katalogu możemy wybrać OPP, dla której chcemy przekazać 1%. Jeśli naszej OPP nie ma na liście, to wystarczy kliknąć w "Znam KRS" i wpisać swój KRS.

1% dla OPP a darowizna na cele pożytku publicznego

Wypełniając PIT możemy wspomóc Organizację Pożytku Publicznego podwójnie; obdarowując ją 1% oraz dokonując darowizny. Są to dwie, odrębne, niezależne od siebie formy pomocy

 

Czym jest 1% przekazany dla OPP?

Rozliczając roczny PIT (nie ma znaczenia, czy składamy PIT online, czy tradydycyjnie, w formie papierowej do urzędu skarbowego) możemy przekazać 1% naszego podatku wybranej przez nas OPP (jeśli jest ona uprawniona do otrzymywania 1%). Przekazanie 1% z podatku dla OPP nie jest obowiązkowe. Jednak warto wspomóc w ten sposób wybraną OPP, ponieważ my i tak nic na tym nie tracimy, a Organizacja może wiele zyskać. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się przekazać 1% dla OPP, czy nie - nasz podatek będzie wynosił tyle samo. Jeżeli wyrazimy zgodę, aby przekazać 1% podatku dla OPP, wtedy urząd z należnego im podatku odejmie przysługujący mu 1% i przekaże wskazanej przez nas w deklaracji OPP. Kwoty z 1% są przekazywane organizacjom przez urząd między majem a lipcem.

 

Czym jest darowizna na cele pożytku publicznego?

To jedna z ulg, którą mamy prawo odliczyć od dochodu, którą możemy pomniejszyć swój podatek. Ulga z tytułu przekazanej darowizny na cele pożytku publicznego przysługuje nam, jeśli w roku za który składamy PIT przekazaliśmy darowiznę (w formie bezgotówkowej, np. przelewem lub w formie niepieniężnej, np. przekazanie rzeczy) odpowiedniej instytucji.
Darowiznę można przekazać organizacjom pożytku publicznego, stowarzyszeniom jednostek samorządu terytorialnego, kościołom, organizacjom kościelnym, spółdzielniom socjalnym, fundacjom, stowarzyszeniom (gdy nie działają w celu osiągnięcia zysku) - na cele zadań publicznych.
Organizacja, której przekazujemy darowiznę nie musi mieć statusu organizacji pożytku publicznego. Musi jedynie realizować cele pożytku publicznego określone w ustawie.

 

Różnice między darowizną na cele pożytku publicznego a 1% dla OPP

  • 1% możemy przekazać tylko Organizacjom mającym status organizacji pożytku publicznego. 
  • Darowiznę możemy przekazać jednostkom, które nie muszą mieć statusu organizacji pożytku publicznego - ważne, aby realizowały zadania publiczne. 
  • Przekazując 1% nie ponosimy żadnych kosztów.
    Przekazując darowiznę, aby ją odliczyć należy ponieść odpowiednie wydatki (w formie bezgotówkowej lub niepieniężnej) w roku, za który składamy PIT. 

Pomoc techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn - pt: 9:00 - 16:00

Krajowa Informacja Podatkowa

  • (22) 330 0 330
  • pn - pt: 7:00 - 18:00