Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Aktualności Rozliczenia PIT w 2021 roku - co czeka nas za rok?

Rozliczenia PIT w 2021 roku - co czeka nas za rok?

▪ 27 listopada 2019 r. ▪ Zaktualizowano: 29 listopada 2019 r. ▪ Autor: Dorota Łesak

Prawo podatkowe zmienia się regularnie. Każdego roku, rozliczając podatek dochodowy za rok poprzedni, otrzymujemy pewne dodatkowe możliwości na uzyskanie korzyści względem rozliczenia dochodów za rok poprzedni. Co czeka Nas w rozliczeniu PIT 2021? W jakim obszarze możemy spodziewać się największych zmian?

Rozliczenia PIT w 2021 roku - co czeka nas za rok?

Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej PIT 2021

Do końca kwietnia każdego roku, każdy podatnik musi złożyć do właściwego miejscowo Urzędu Skarbowego odpowiedni formularz deklaracji podatkowej. Jest to również termin dokonania płatności podatku (jeśli został obliczony dla płatności w formularzu PIT).

Należny dla Urzędu Skarbowego podatek można zapłacić bezpośrednio w kasie urzędu skarbowego, w którym złożony został formularz deklaracji podatkowej. Dla usprawnienia tej czynności, od dawna już możliwe jest uiszczanie tej kwoty przelewem, na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego. W celu uzyskania informacji o numerze rachunku bankowego należy skontaktować się bezpośrednio z urzędem skarbowym; takie wiadomości są również często dostępne na stronie internetowej danej instytucji.

Uwaga: w urzędach skarbowych działają punkty informacyjne oferujące porady związane z rozliczeniami podatkowymi. W ostatnim tygodniu, przed upływem terminu  30 kwietnia, godziny otwarcia urzędów skarbowych są często wydłużane, a ostatnia sobota przed terminem jest dniem roboczym, co oznacza, że ​​urząd skarbowy jest otwarty i przyjmuje formularze PIT oraz płatności należnego podatku. Aby uzyskać szczegółowe informacje, skontaktuj się z właściwym lokalnym urzędem skarbowym w swoim zarejestrowanym miejscu zamieszkania.

Ulgi podatkowe w PIT 2021

Każdego roku, przy obliczaniu podatku można odliczyć ulgi podatkowe - daje to podatnikowi możliwość zapłaty niższego podatku lub pozwala na uzyskanie zwrotu określonej kwoty. Nie inaczej będzie w przypadku PIT 2021. Planem rządowym względem PIT 2021, jest poszerzenie możliwości dokonania odliczeń i zastosowania ulg podatkowych, które to można odliczyć od dochodu i podatku.

  • Ulgi odliczone od dochodu: to kwoty które zarabiamy i dostajemy „do ręki”, które są pomniejszane o koszty uzyskania przychodów; np. składki na ubezpieczenie społeczne można odliczyć od dochodu;
  • Ulgi odliczone od podatku: to kwoty, które zostają odjęte od podatku, jaki wyszedł do zapłacenia względem instytucji skarbowej. Są to m.in.  zasiłek na dziecko, składka na ubezpieczenie zdrowotne, ulga internetowa.

W celu odliczenia wszystkich, przysługujących podatnikowi ulg i innych odliczeń, należy wypełnić odpowiednie formularze deklaracji podatkowej PIT 2021. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w urzędzie skarbowym właściwym miejscu zamieszkania podatnika lub każdym innym. Co roku, również Urząd Skarbowy podaje również informacje o ulgach, które można odliczyć w celu obniżenia kwoty podatku do zapłaty.

  • 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego

To również istotny aspekt rozliczenia podatkowego, ponieważ każdy podatnik ma prawo do przeniesienia 1% kwoty swojego podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. W takim przypadku podatnik nie przenosi całego podatku do budżetu państwa, ale może zdecydować się na wsparcie organizacji społecznych, takich jak fundacja lub stowarzyszenie. Takie organizacje mogą być charytatywne, mogą promować edukację, pracę socjalną, obronę praw człowieka lub inne rodzaje pomocy, np. prawne lub społeczne. W ten sposób podatnik może mieć bezpośredni wpływ na przyczyny wspierane przez część swojego podatku.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00