Jesteś tutaj: Strona główna Wiedza Poradnik rozliczenia Brak odliczeń we wstępnie wypełnionych PIT-ach

Brak odliczeń we wstępnie wypełnionych PIT-ach

▪ 3 kwietnia 2015 r. ▪ Zaktualizowano: 3 września 2019 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

W poniedziałek 16 marca 2015 roku o godzinie czwartej rano ruszył system PFR - wstępnie wypełnionych deklaracji PIT. Jest to propozycja dla podatników, których dotyczy rozliczenie pit 37.

Brak odliczeń we wstępnie wypełnionych PIT-ach

Minister Finansów poinformował, że nowa oferta administracji podatkowej adresowana jest do najliczniejszej grupy podatników, do osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej i które rozliczają się za pomocą deklaracji PIT-37. Podatnicy składający rozliczenie roczne pit na innych formularzach (pit 36, pit 36L, pit 38, pit 39, pit 28), nie mogą skorzystać z tej usługi. Wprowadzenie nowego narzędzia jest możliwe dzięki temu, że od początku 2015 r, do końca lutego, system e-Deklaracje przyjął ponad 21 mln dokumentów złożonych przez płatników, z tego 19,5 mln dokumentów to PIT-11. Jest to związane z nowymi przepisami, zobowiązujacymi płatnkiów do rozliczania pit 2019 online. Informacje przesyłane przez płatników.organowi skarbowemu służyć będą jako podstawa do sporządzenia wstępnej wersji druku PIT, który po weryfikacji przez podatnika będzie mógł zostać wysłany do organu skarbowego.

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że usługa nie polega jednak na tym, że to administracja podatkowa składa za nas zeznanie. Jest to tylko propozycja, z której podatnik może skorzystać lub nie. Zdaniem Ministerstwa wstępnie wypełnione zeznanie pozwala ograniczyć błędy związane z przepisywaniem danych z informacji od płatników. Jednaże system wstępnego wypełniania deklaracji podatkowych  nie uwzględnia ulg i odliczeń, a jest to niezwykle istotne dla podatników, którzy chcieliby z nich  skorzystać. Podatnik musi sam zdecydować: Jakie ulgi można odliczyć? Co można odliczyć od podatku? Co można odliczyć od dochodu? 1% podatku – jak go przekazać? i wpisać przysługujące mu ulgi i odliczenia do deklaracji PIT.

Od lat obserwowany jest bardzo dynamiczny wzrost liczby osób zainteresowanych rozliczaniem pit przez internet. Rozliczenie pit online to rozwiązanie prostsze i tańsze, skuteczniejsze i bezpieczniejsze nie tylko z punktu widzenia administracji podatkowej, ale także z punktu widzenia podatników - takie jest zdanie szefa finansów. Nadal można rozliczać pit przez system elektronicznego rozliczania podatków e-Deklaracje.

https://www.pitax.pl/portal-podatnika/

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00-16:00

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 7:00-18:00