Więcej o nas
Wolność słowa i komunikacji potrzebują ciągłej ochrony – szczególnie w mediach cyfrowych. W Fundacji Nowoczesna Polska wierzymy, że jedynie wolna kultura warta jest naszego zaangażowania i wsparcia, powszechne prawo do korzystania z informacji stanowi fundament demokracji, a domena publiczna powinna być zasadą, od której monopole informacyjne stanowią tylko wyjątek. Dlatego tworzymy narzędzia dostępu do wolnych dóbr kultury, budujemy programy edukacji medialnej oraz walczymy o prawo do uczestnictwa w kulturze.
WOLNE ZASOBY
Prowadzimy najpopularniejszą w Polsce darmową bibliotekę cyfrową wolnelektury.pl, z której korzysta już 4,5 miliona użytkowników. Jest w niej ponad dwa tysiące utworów literackich z domeny publicznej, także w formie audiobooków oraz w formacie DAISY (dla osób niewidomych lub niedowidzących). Tworzymy innowacyjne narzędzia techniczne do digitalizacji i udostępniania tekstów literackich w różnych formatach: XML, HTML, PDF, MOBI, EPUB, FB2, a także za pomocą aplikacji mobilnych, katalogu OPDS, protokołu OAI-PMH i otwartego API. Opracowaliśmy platformę redakcyjną do tworzenia otwartych materiałów edukacyjnych. Wszystkie narzędzia udostępniamy jako wolne oprogramowanie na warunkach licencji GNU AGPL.
EDUKACJA MEDIALNA
Umiejętności wyszukiwania i krytycznej oceny informacji, a także zdolności bezpiecznego i kreatywnego korzystania z mediów odgrywają kluczową rolę w budowaniu społeczeństwa informacyjnego. Naszym celem jest kształcenie świadomych użytkowników mediów. We współpracy z ekspertami opracowaliśmy „Katalog kompetencji medialnych i informacyjnych” zaakceptowany przez polski komitet UNESCO jako wkład w międzynarodowy program Informacja dla Wszystkich (IFAP). Na jego podstawie tworzymy materiały edukacyjne publikowane w serwisie edukacjamedialna.edu.pl, a także pomagamy wdrażać programy edukacji medialnej w szkołach i instytucjach kultury.
PRAWO KULTURY
Pomagamy zrozumieć prawo autorskie i zasady stosowania wolnych licencji. Uruchomiliśmy serwis informacyjny prawokultury.pl, publikujemy teksty kluczowe dla debaty o prawie autorskim i świadczymy bezpłatne porady prawno-autorskie. Prowadzimy szkolenia dla organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, przedsiębiorstw oraz środowisk artystycznych i akademickich. Organizując cykliczną konferencję CopyCamp (copycamp.pl), umożliwiamy przedstawienie różnych punktów widzenia dotyczących problematyki prawa autorskiego, a poprzez kampanię społeczną staramy się poszerzyć świadomość praw i wolności, jakie daje obywatelom i obywatelkom obowiązująca w Polsce ustawa o prawie autorskim.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Formularze PIT 2024/2025 dla
KRS 0000070056
|
Wybraliśmy dla Państwa proste, wygodne i bezpieczne rozliczenie PIT – naszym zdaniem najlepsze w Polsce
|
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
|
|
|
|
|
Rozlicz dowolne przychody –obsługujemy wszystkie druki PIT
|
Rozlicz nawet najbardziej zawiłe przychody
|
Zapisz, wydrukuj lub zachowaj w bezpiecznym repozytorium
|
|
|
|
Odpowiedz na tylko proste pytaniabez cytowania ustaw i językaprawnego
|
Wyślij przez internet do Urzędu Skarbowego – dostaniesz formalne Urzędowe Poświadczenie Odbioru
|
Bądź bezpieczny – podobnie jak systemy bankowe nigdy nie przechowujemy danych na komputerze użytkownika
|