Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego to niezależna organizacja pożytku publicznego, która wspiera ochronę zdrowia ludności Powiatu Cieszyńskiego. Fundacja działa od 1991 roku i wpisana jest do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS 0000130105). Rada i Zarząd Fundacji pracują społecznie. Biuro Fundacji prowadzi jedna osoba w niepełnym wymiarze godzin (adres: ul. Bielska 4, 43-400 Cieszyn).
Przekazane nam darowizny finansowe i rzeczowe wspomagają wyłącznie publiczne placówki służby zdrowia regionu, w szczególności Szpital Sląski w Cieszynie, istniejący od 1888 roku. Środki finansowe z budżetu państwowego nie wystarczają niestety na utrzymanie europejskich standardów diagnostyki i leczenia. Toteż zadaniem Fundacji jest stałe unowocześnianie cieszyńskiej służby zdrowia dzięki darowiznom indywidualnych sponsorów. Z tych środków zakupiono między innymi tomograf komputerowy, mobilne aparaty RTG i EKG, inkubatory, urządzenia do hemodializy, sprzęt endoskopowy, stoły, lampy i narzędzia operacyjne, fotele zabiegowe, łóżka do intensywnej terapii oraz wiele innnego sprzętu i aparatury medycznej. Fundacja prowadzi również subkonta dla indywidualnych, potrzebujących pomocy, osób. W okresie swojej działalności przekazaliśmy sprzęt za kwote przeszło 9 mln zł.
Całość zebranych środków z 1% zostanie przekazana na zakup sprzętu i aparatury medycznej dla Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie i Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego
Fundacja realizuje cele statutowe poprzez nieodpłatną działalność pożytku publicznego w zakresie następujących zadań publicznych:
- wspieranie finansowe i rzeczowe placówek, których zadaniem jest ochrona i promocja zdrowia mieszkańców oraz turystów przebywających na Śląsku Cieszyńskim,
- zakup aparatury medycznej i rehabilitacyjnej i nieodpłatne przekazywanie Szpitalowi Śląskiemu oraz Cieszyńskiemu Pogotowiu Ratunkowemu.
Aby pozyskać środki na określone zakupy FZŚC zorganizowała - w swojej historii - 13 koncertów charytatywnych, m.in. w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie występował (czterokrotnie) Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. St. Hadyny, w cieszyńskim Kościele Jezusowym (trzykrotnie) wystąpiła Orkiestra Kameralna "Artis" Jean Claude'a Hauptmanna, a w Szpitalu Śląskim zorganizowany został występ ZPiT "Goleszów", koncert Grupy Dzwonków ze Skoczowa oraz kameralne wieczory kolęd świątecznych przygotowane przez Chór z Dzięgielowa. Dla pacjentów szpitalnych w sali konferencyjnej zorganizowane zostały dwa spektakle teatralne w wykonaniu grupy BA(J)KARZE Johna Whitewooda. Do osiągnięć Fundacji należy również zaliczyć zorganizowanie ogólnopolskiego ginekologicznego sympozjum naukowego oraz przeprowadzenie - wspólnie z Centrum Krwiodawstwa w Katowicach oraz z DKMS Polska - akcji "Bądź dawcą szpiku, podaruj komuś życie". Akcja została rozpropagowana przez media lokalne, zwrócono się z apelem do proboszczów parafii katolickich i ewangelickich. Zaopatrzono wszystkie poradnie w powiecie cieszyńskim w materiały informacyjne oraz zestawy potrzebne do rejestracji kandydatów. Wśród wykładowców uczelni i szkół pozyskano wolontariuszy, którzy wspomogli akcję. Wśród wielu zgłoszeń znalazła się już jedna osoba, która poprzez przeszczep uratowała życie innej.
Fundacja uruchomiła i prowadziła przez kilka lat przyszpitalną Szkołę Rodzenia "Cieszynka". Z okazji 120-lecia placówki sfinansowała film historyczny o Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Zorganizowany został prozdrowotny konkurs plastyczny dla dzieci, wydano publikację "ABC zdrowia Rak a Nowotwór". Corocznie przeprowadzana jest akcja bezpłatnych badań (pomiar cukru, ciśnienie krwi, saturacja, porady dietetyczne) dla mieszkańców Cieszyna i okolic. Z okazji 25-lecia Fundacji postawiono obelisk na szpitalnym terenie poświęcony wszystkim darczyńcom, w zabytkowym parku szpitalnym został posadzony, upamiętniający założyciela FZŚC, dr Macieja Krzanowskiego - dąb szypułkowy z opactwa cysterskiego w Rudach. Na 100-lecie Niepodległości Polski posadzono 100 krzewów buka. Fundacja bierze również udział w organizowanych Festiwalach Organizacji Pozarządowych oraz w SENIORALIACH, a także w Piknikach Historycznych w Hażlachu i Pogórzu, przygotowane przez grupy reknstrukcyjne.
Nawiązany został kontakt z dr Henrykiem Smykowskim, synem Floriana Smykowskiego, pierwszego ordynatora oddziału laryngologicznego w Szpitalu Śląskim. Dr Smykowski wspólnie z żoną zorganizował dla szpitala w Cieszynie cztery transporty darów rzeczowych ze Steinlachklinik w Mössingen oraz z Kliniki Chorób Tropikalnych w Tübingen (Niemcy). W ich skład wchodziło m. in. 50 używanych łóżek elektrycznych z szafkami i różnorodny sprzęt medyczny. Państwo Smykowscy ufundowali także remont gabinetu zabiegowego oddziału laryngologicznego w Szpitalu Śląskim oraz przekazali historyczny sprzęt medyczny dla szpitalnego muzeum.
Pozyskano dary w postaci obrazów, medali sportowych oraz koszulek sportowych, które przeznaczono na aukcję. Uzyskane tą drogą środki zasiliły fundusz FZŚC i zostały przekazane na zakup sprzętu medycznego. Na podstawie materiałów o działalności Fundacji zostało napisanych kilka prac magisterskich.
Wymiernym efektem trudu wielu osób jest dziś m.in. sprzęt medyczny, który służy pacjentom Szpitala Śląskiego w Cieszynie oraz Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego. Za środki pozyskane przez Fundację w ciągu minionych lat wielu chorych otrzymało kolejną szansę na zdrowie, na lepszą jakość życia. Świadomość tej misji i wagi działalności będzie dla byłych i aktualnych członków FZŚC powodem satysfakcji i nagrodą za trud i starania.
Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego posiada tytuł Lidera Ochrony Zdrowia 2011 oraz została wyróżniona ZŁOTĄ ODZNAKA HONOROWĄ ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO.
Biuro fundacji jest prowadzone przez jedną osobę. Zarząd i Rada Fundacji pracują społecznie. Ofiarność i empatyczna postawa wszystkich Darczyńców przekłada się wymiernie na pomoc dla pacjentów Szpitala Śląskiego w Cieszynie, serdecznie dziękujemy.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi